$
בארץ

אבי פז ליהלומנים: היזהרו מהסדרי חובות בעייתיים

ב"הודעה דחופה" ששלח היום נשיא בורסת היהלומים לחברי הבורסה ליהלומים ביקש מהם לדווח לבורסה על כל הצעה שיקבלו להחזיר סחורה כנגד ויתור על חוב. זאת עקב החשש שבגלל מצוקתם ייקלעו להסדרי חוב שיסכנו חברים אחרים או יהוו העדפת נושים

נעמה סיקולר 06:5624.12.08

הנהלת הבורסה ליהלומים מנסה לבלום את המשבר. במכתב שנשלח היום (ג') והגיע לידי "כלכליסט" מבקש נשיא הבורסה ליהלומים אבי פז מחברי הבורסה להימנע מהסדרי חובות פרטניים, שבמסגרתם תוחזר סחורה כנגד ויתור על חוב.

 

במכתב כותב פז ליהלומנים: "הואיל ופעולות אלה (הסדרי חובות

פרטניים - נ"ס) עלולות בנסיבות מסוימות לסכן חברים אחרים ולהוות אף משום העדפת נושים (החזרת חובות לנושים בתחתית הפירמידה לפני אלה שבראשה - נ"ס), נדרשים החברים לגלות ערנות רבה ולדווח למוסדות הבורסה על כל הצעה מעין זו".

 

פז מוסיף וכותב כי אם תמצא הבורסה כי בוצעו פעולות שפוגעות באופן מסחרי בחברי בורסה היא תנקוט כנגד האחראים את כל האמצעים העומדים לרשותה, לרבות הרחקה מחברות בבורסה ליהלומים.

 

לאחרונה עלה בבורסה החשש כי בשל הלחץ הגדול שבו נתונים היהלומנים, הם ייכנסו להסדרים בעייתיים. אמנם מדובר כרגע בתופעה שבשוליים, שרק תביעה אחת בגינה הגיעה למוסדות הבורסה המוסמכים, אך כדי להקדים תרופה למכה, הפיץ פז את "ההודעה הדחופה".

 

במכתב פז מפציר בחברים להגיש תביעה בכל מקרה שהגיעו להסדר חוב, אך שזה נעשה "בלית ברירה, בכפייה או תחת אילוץ ובנסיבות שאינן מקובלות בבורסה ליהלומים". לדבריו, תביעה מעין זו כבר הוגשה למוסד הבוררות של הבורסה.

 

המשבר הפיננסי העולמי עצר כמעט לחלוטין את מכירות היהלומים דווקא באחת התקופות הקריטיות של הענף - מכירות חג המולד. היעדר המכירות ומחנק האשראי הביאו להצטברות סחורה ללא דורשים אצל יהלומנים רבים ומכאן הניסיונות להגיע להסדרי חובות "אלטרנטיביים".

 

חברת יהלומים ראשונה כבר סגרה את שעריה, יהלומי צבי אור, ואחריה התחילה גם חברת יהלומי אלול להחזיר סחורה ליהלומנים, ומוסדות הבורסה סברו שהתערבות שלהם הכרחית. עם זאת, יהלומנים העריכו אתמול שלמרות המצב הקשה שאליו נקלע הענף, פשיטות רגל והסדרי חובות לא הוגנים הם בינתיים תופעה שולית.

 

במקביל, כדי לתת מענה למצוקה הניכרת במסדרונות הבורסה, הודיע פז לחברים על שורה של צעדים שעליהם החליטה הנהלת הבורסה כדי לסייע להם לעבור את המשבר קצת יותר בקלות.

 

בעוד מכתב שהופץ לחברי הבורסה הוא הודיע כי היהלומנים שנקלעו למצוקה כלכלית יקבלו הנחה של 50% בדמי החבר לבורסה למשך חצי שנה, שדמי האחזקה שהם נדרשים לשלם יקוצצו ב-2009 ב-10% ושתקופת ההתמחות של בני משפחה המועסקים כמתמחים תוארך בחצי שנה ותעמוד על שנה וחצי.

 

כמו כן הודיע פז כי יוכפל התקציב שנועד לסייע לחברים בעלי חוב במקרה של תביעות כלפיהם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x