$
בארץ

ברוורמן: "תוכנית האוצר היא איתות בכיוון הנכון, אבל זה עדיין לא מספיק"

ח"כ רובי ריבלין: "יש לגבש תוכנית שפניה קודם כל אל הציבור, ולא כאמצעי לתמיכה עיוורת בהון". ח"כ חיים אורון: "אסופת הצעדים של האוצר אינה מספקת מענה להתמודדות עם המיתון"

שאול אמסטרדמסקי ואמנון אטד 12:1725.11.08

"אני שמח לראות שבמשרד האוצר מתחילים להחליף דיסקט. התכנית של האוצר היא אמנם איתות בכיוון הנכון, אבל עדיין לא מספיק", כך אמר יו"ר ועדת הכספים, אבישי ברוורמן (עבודה), בתגובה לתוכנית האוצר לסיוע לשוק ההון.

 

ברוורמן הוסיף: "הנקודה החשובה ביותר היא שזה הזמן למהלכים נועזים יותר שיסייעו להצלת כמה שיותר עובדים. את הגירעון ניתן יהיה להקטין לאחר מכן, אבל נדרשת פעולה דחופה ונועזת כבר עתה. אחרת ניענש בעתיד על שמרנות יתר וחוסר תעוזה".

 

חברת ועדת הכספים, שלי יחימוביץ' (עבודה), מסרה בתגובה: "הסכומים של מיליארדי השקלים שהאוצר מפריח לאוויר למימון תוכניתו הווירטואלית, אינם קיימים במציאות. אין בסיס למספרים אלה כל עוד אין הרחבה של התקציב. מוטב לאוצר שלא יעלה על דעתו את האופציה השנייה של קיצוץ בתקציב הקיים, שכן הדבר יגרור פגיעה אנושה בחינוך, ברווחה, בבריאות ובביטחון".

 

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, אמר: "טרם הספקתי לראות את תוכנית האוצר, ולכן אוכל להתייחס אליה בפרוטרוט רק מאוחר יותר. באופן כללי המסר

שלי הוא עקבי - אני קורא כבר כמה חודשים לרשת ביטחון שתגן על אותם האנשים שחוסכים כל חייהם. לכן העיקרון שמנחה אותי וצריך להנחות את המדינה כולה הוא לתת רשת ביטחון לחוסכים לפנסיה, לקופות הגמל, לגמלאים, ולאלה שיגיעו לגיל הפרישה בשנים הקרובות. זה התבקש לפני כמה שבועות וייתכן שאם היו שומעים את קריאתנו אז, המצב כיום היה נראה אחרת".

 

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), החבר בוועדת הכספים, אמר: "התערבות בשוק ההון מסוכנת ביותר אם איננו יודעים כשהיא יוצאת לדרך, את מי היא תשרת. ההתערבות צריכה להיות נקודתית ועל פי תוכנית מוגדרת, ואסור לה שתשרת את בעלי ההון שמינפו את עצמם. כרגע יש לתת את הדעת על מתן רשת ביטחון לחוסכים. יש לגבש תוכנית שפניה קודם כל אל הציבור, ולא כאמצעי לתמיכה עיוורת בהון".

 

יו"ר מרצ וחבר ועדת הכספים, ח"כ חיים אורון, מסר בתגובה: "המבחן העיקרי של תוכניות האוצר טמון בפריסת רשתות ביטחון לאזרחים ולא רק לבנקים ולתאגידים. נראה כי אסופת הצעדים של האוצר אינה מספקת מענה להתמודדות עם המיתון, שהפך לעבודה קיימת".

 

חבר נוסף של ועדת הכספים, ח"כ אבשלום וילן (מרצ), אמר: "מאוחר מדי ולאט מדי. שוב האוצר מציג תוכנית חסרת בשר אשר לא תשפיע על המשק. כך לא יצליחו להוציא את המשק מהמשבר בו הוא נמצא".

 

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר: "תוכנית האוצר להתערבות בשוק ההון היא בכללותה תוכנית טובה, המטפלת בצורה מערכתית במוקדי תורפה, ובהרחבת מצאי האשראי במשק. עם זאת, התוכנית נעדרת התייחסות ספציפית למצוקת האשראי של העסקים הקטנים והבינוניים".

 

לדבריו, יש ליישם במהירות את החלטת האוצר להקים קרן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה בתנאים אטרקטיביים, כדי לצמצם את הנזק שנגרם למגזר העסקי ולהאט את הגידול בשיעורי האבטלה.

 

נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל, אמר כי על האוצר לדאוג לכך שהזרמת ההון לשוק תתבטא בעיקר בהזרמת הון לשוק הנדל"ן והתשתיות.

 

עו"ד יהודה טלמון, נשיא לשכת ארגוני העצמאים, בירך על התוכנית ואמר, כי זהו צעד מעודד העשוי לבלום את משיכת הכספים מהקרנות ואשר תוצאותיו החיוביות כבר ניכרות בשוק. לדברי עו"ד טלמון, העמדת הון וערבויות במטרה להרחיב את היצע האשראי במשק, הינו צעד חיוני להצלת מגזר העסקים הקטנים והבינוניים. עם זאת, מוסיף עו"ד טלמון כי "יש לזכור שהצלחתה של התוכנית תלויה במידה רבה במהירות בה תוצא לפועל, במינימום בירוקרטיה. כל השתהות בהחלתה עלולה לעלות למשק בקריסת עסקים נוספים ופיטורים המוניים".

 

עו"ד טלמון הביע תקווה כי הערבויות והתמריצים שמציע האוצר יפתחו את "ידם הקפוצה של הבנקים במתן אשראי". 

 

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש אמר, כי תוכנית האוצר מתמודדת באומץ עם בעיות שוק ההון. ברוש סבור, כי התוכנית עשויה להחזיר את אמון המשקיעים ביציבותו של המשק. לדבריו, מבחנה האמיתי של התוכנית יהיה בזמינות מצאי האשראי הבנקאי והחוץ בנקאי למגזר העסקי. ברוש קרא לשר האוצר לזמן את ראשי הבנקים והמגזר העסקי על מנת לבנות מנגנון משותף שיוודא אשראי זמין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x