שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בקשה לייצוגית: גובים תשלום נפרד על בדיקה ועל קבלת תוצאותיה

בבקשה נטען כי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים של משרד הבריאות גובה, שלא כדין, תשלום עבור ביצוע בדיקה רפואית לצורך קבלת רישיון נהיגה ותשלום נוסף עבור קבלת התוצאות

איתי הר אור 15:5018.11.08

 לבית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, הוגשה היום (ג') תביעה ובקשה לאשרה כייצוגית, נגד המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – משרד הבריאות (המרב"ד). התובע, יעקב דרעי, טוען כי המכון גובה, שלא כדין, תשלום נפרד עבור ביצוע בדיקה רפואית לצורך קבלת רישיון

נהיגה ותשלום נפרד עבור קבלת תוצאות הבדיקה.

 

על פי הבקשה, כאשר אדם מבקש לקבל רישיון נהיגה, עליו לעבור בדיקות רפואיות שהגוף היחיד בארץ המוסמך לבצען מטעם המדינה, הוא המרב"ד. בדיקה זו כרוכה בתשלום אגרה קבועה בסך 98 שקל, אולם כאשר אדם מבקש לקבל את תוצאות הבדיקה הרפואית שנערכה לו ואת המלצת המרב"ד, הוא נדרש לשלם תשלום נוסף בסך 69 שקל.

 

דרעי טוען, באמצעות עו"ד אסף שילה, כי בתקנות התעבורה לא הותרה גביית תשלום זה, כי גביית התשלום האמורה מנוגדת להוראות חוק חופש המידע, כי התשלום הנגבה הינו בבחינת אגרה או תשלום חובה הטעון הסמכה בחוק לשם גבייתו, ולחילופין - כי ההחלטה לגבות מחיר עבור קבלת תוצאות בדיקה הינה החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני אשר דינה להידחות.

 

בסוף 2007 הגיש דרעי בקשה לרישיון נהיגה ברכב ציבורי. דרעי טוען, כי בעקבות הגשת בקשתו, נדרש על ידי המרב"ד לספק מסמכים רפואיים אודות מצבו וכן לשאת באגרת בדיקת המסמכים לצורך מתן המלצה לאגף הרישוי במשרד התחבורה בסך 98 שקל. על פי הבקשה, ביום 19.02.2008, התייצב דרעי במשרד הרישוי, שם נדרש למסור את רישיון הנהיגה שלו, ולאחר מכן קיבל הודעה על פסילת רישיון הנהיגה שלו מטעמים רפואיים.

 

לשם הכנת טענותיו בערר על החלטת הפסילה, היה על דרעי לקבל את תוצאות הבדיקות שנערכו לו במרב"ד, ממצאיהן והמלצת המרב"ד למשרד הרישוי. אלא שביום 6.07.08, השיב המרב"ד לבא כוחו של דרעי, כי מסירת החומר מותנית בתשלום של 69 שקל.

 

הקבוצה שאותה מבקש התובע הייצוגי לייצג, מוגדרת ככל מי ששילם למרב"ד עבור קבלת תוצאות בדיקות המרב"ד, ממצאי והמלצתו למשרד הרישוי, בשנתיים שקדמו להגשת הבקשה לאישור הייצוגית. בסך הכל, מעריך דרעי כי מדובר ב-50 אלף פעמים שבהם מבוצע התשלום ובסך הכל כ-3.5 מיליון שקל.

 

לטענת המבקש, גביית התשלום דומה, למשל, לגביית תשלום נפרד עבור הורדה מהאמבולנס בבית החולים, בטענה כי מדובר בשירות נפרד משירות ההסעה עצמו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x