• תפריט
בארץ

ברונפמן שראן תחזיר את הלוואתה למדינה עד סוף השנה

הקבוצה קיבלה הלוואה של 56 מיליון דולר לרכישת השליטה בדיסקונט. דיבידנד שחילק הבנק בשבוע שעבר יסייע לפרוע את ההלוואה

רונית גודמן 09:0227.10.08

קבוצת ברונפמן שראן, המחזיקה ב־26% ממניות דיסקונט, תפרע עד סוף השנה את ההלוואה בסכום של 56 מיליון דולר שקיבלה מהמדינה לצורך רכישת גרעין השליטה בדיסקונט. דיבידנד שחילק הבנק לבעליו יסייע בפירעון חלק מההלוואה.

 

דירקטוריון בנק דיסקונט החליט בחודש שעבר לחלק דיבידנד

במזומן בסכום של 250 מיליון שקל, לראשונה זה כעשר שנים. הדיבידנד חולק לבעלי המניות של הבנק ב־23 באוקטובר. קבוצת ברונפמן שראן נהנתה מנתח בהיקף של 65 מיליון שקל, בעוד המדינה, שעדיין מחזיקה ב־25% ממניות הבנק, קיבלה דיבידנד בסכום של 62.5 מיליון שקל. חלוקת הדיבידנד נעשתה סמוך למועד שבו אמורה קבוצת ברונפמן שראן לפרוע את הלוואתה למדינה - סוף שנת 2008.

 

ההחלטה על חלוקת הדיבידנד לבעלי המניות נעשית דווקא בעיתוי שבו המשק נכנס להאטה ולאי־ודאות כלכלית, בו נדרשים הבנקים להגדיל את ההון העצמי ולשמור על נזילותם.

 

גורם בדיסקונט אמר: "עיתוי חלוקת הדיבידנד נקבע עוד במרץ 2008, לפני פרוץ המשבר הפיננסי. כל עוד הבנק עומד בדרישות ההון ומציג חוסן פיננסי, חלוקת דיבידנד היא דבר שבשגרה. מעבר לכך, דיסקונט נמנע מחלוקת דיבידנד מעל עשר שנים. בעלי העניין עד כה רק השקיעו מכספם, כך שלגיטימי שהם גם ירוויחו מהשקעתם".

 

בדו"חות הבנק לרבעון השני של 2008 נכתב שהמגבלה העיקרית על חלוקת הדיבידנד היתה בסיס ההון של הבנק. לאור התקדמות ברווחיות הבנק ובהלימות ההון שלו, החליט הדירקטוריון להמליץ על חלוקת הדיבידנד. מקורבים לעסקה אומרים כי קבוצת ברונפמן תעמוד בתנאי העסקה, וכי ההלוואה תוחזר למדינה עד 31 בדצמבר.

 

בסוף 2005 רכשה ברונפמן שראן ממדינת ישראל 26% מאחזקותיה בבנק דיסקונט. כ־250 מיליון דולר שולמו במזומן, וכ־55.8 מיליון דולר ניתנו לה כהלוואה בריבית צמודה פלוס 4% על ידי המדינה. ההלוואה ניתנה לשלוש שנים מביצוע העסקה - עד דצמבר 2008. ברונפמן שראן רכשה את מניות דיסקונט במחיר של כ־5.3 שקלים למניה. לאחרונה נסחרת המנייה ב־4.25 שקלים למניה, לכן הקבוצה לא תוכל ליהנות מרווח ממכירת המניות בשוק ותיאלץ למצוא מקור אחר להחזרת ההלוואה למדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x