משפט

4 שנות מאסר לעו"ד אבישי לאור שהורשע בגניבת מאות אלפי דולרים מלקוחותיו

בנוסף נידון עו"ד לאור לשנת מאסר על תנאי, קנס בגובה עשרת-אלפים שקל, ופיצוי כולל למתלוננים בסך 220 אלף שקל. השופטת: "במעשיו יש משום הכתמת ציבור עורכי הדין"

איתי הר אור 17:5822.10.08

עורך הדין אבישי לאור, שהיה בעליו של משרד עורכי דין בנתניה ושהורשע בחודש שעבר בביצוע חמש עבירות של גניבה בידי מורשה בסך מאות אלפי דולרים במסגרת עבודתו, נשלח היום ל-4 שנות מאסר בפועל, כך קבע היום בית המשפט השלום בנתניה.

 

בנוסף נידון עו"ד לאור לשנת מאסר על תנאי,

קנס בגובה עשרת-אלפים שקל, ופיצוי כולל למתלוננים בסך 220 אלף שקל.

 

בשלב הטיעונים לעונש, טענה התביעה לגזור על הנאשם עונש מאסר ממושך, ואילו ההגנה ביקשה מבית המשפט שלא לגזור על הנאשם מאסר בפועל ממושך, וכן להימנע מהטלת רכיב כספי, נוכח מצבו הכלכלי של לאור.

 

"דרך פעולה שיטתית"

 

בגזר הדין ציינה השופטת רות לורך, כי האישומים מצביעים על דפוס התנהגות דומה של הנאשם כלפי לקוחותיו: "הנאשם מקבל את הכספים מלקוחותיו במסגרת יחסי האמון שרוכשים לו כעו"ד, מפקידם תוך ערבוב עם כספים אחרים ועושה בהם שימוש שלא לאותו צורך ומטרה שלשמם הופקדו בידיו. מדובר בפעולה שיטתית, לפי מתלוננים שונים ולאורך תקופה לא קצרה".

 

בית המשפט ציין עוד, כי "הנאשם ברח מהארץ בחשאיות ובפתאומיות, בעקבות הסתבכות כלכלית מבלי שיידע מראש מי מבני משפחתו או עובדי המשרד, מבלי שנערך להחזיר את כספי המתלוננים, כשהוא מצויד בכסף מזומן רב, וחזר לארץ רק בעקבות גירושו מקנדה וצו מעצר של האינטרפול. עוד ציין בית המשפט, כי "הנאשם לא השיב עד היום למי מהמתלוננים שקל מסכום הגזלה".

 

הכתמת ציבור עורכי הדין

 

בית המשפט התייחס במיוחד לעובדה, כי עו"ד לאור ביצע את המעשים מתוקף תפקידו כעורך דין: "העבירות שביצע הנאשם, במסגרת תפקידו כעורך דין ותוך הפרת האמון שניתן בו ככזה, כשאמון זה שימש אותו כאמצעי לביצוע העבירות - פוגעות פגיעה קשה במעמד המקצוע ובדמות ציבור עורכי הדין בעיני הציבור. במעשיו יש משום הכתמת ציבור עורכי הדין, פגיעה בתדמיתו ויצירת סדק באמון, היושרה וההגינות שנדרשים מעו"ד".

 

בית המשפט ציין לטובת הנאשם, כי עברו נקי וללא רבב, כי התנדב במתן סיוע משפטי בלשכה המשפטית בויצ"ו חדרה ושימש בהתנדבות כיועמ"ש של איגוד השחמט בארץ, אך כי משקלם המצטבר של השיקולים לחומרה מחייב הטלת מאסר בפועל ממושך ומשמעותי, וכי התנהגותו המערערת את אמון הציבור בעורכי הדין, מחייבת הוקעה והבעת שאט נפש על ידי ענישה חמורה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x