שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

שווה בדיקה: בבקוק איז דאון

בבקוק אנד בראון תמכור את דפי זהב אחרי שנה בלבד

אמיר טייג 07:3831.08.08

רק שנה עברה מאז רכשה קרן בבקוק אנד בראון את השליטה בדפי זהב, וכבר חברת המדריכים המסווגים חוזרת למדף, שכן מימוש הנכסים בעקבות קריסת הקרן לא צפוי לפסוח על החברה המקומית.

 

כבר בקיץ 2007, עוד לפני שהמילה סאב־פריים חדרה לפריים טיים, העריכו בשוק כי קרן בבקוק אנד

בראון לא עשתה עסקה מוצלחת במיוחד. הקרן האוסטרלית רכשה את דפי זהב תמורת 123 מליון דולר, שאותם שילמה לגופים מוסדיים מקומיים (25%) ולקרן מרקסטון (75%).

 

כמה שאלות עלו כבר אז - מדוע קרן פרייווט אקוויטי (בבקוק) רוכשת חברה מקרן אחרת (מרקסטון)? האם יש עוד ערך להציף בדפי זהב? מדוע מרקסטון מוכנה למכור? מדוע שלא תנפיק את דפי זהב בבורסה במחיר גבוה יותר?

 

כאשר בבקוק סיפקה הסברים לגבי המחיר ששילמה נדלקה נורה נוספת. הקרן הציגה השוואה בין מכפילי ה־EBITDA שלפיהם נסחרות חברות מדריכים מסווגים בעולם, והראתה כי מחיר הרכישה של דפי זהב הוא בטווח מכפילים הגיוני. אך השוואות מכפילים היא שיטה נזילה מאוד. את זה למדו המשקיעים שרכשו חברות טכנולוגיה במחירים מנופחים בבועת ההייטק של שנת 2000.

 

הקריסה ברמות המכפילים בשנה האחרונה לא פסחה על דפי זהב. על פי הדיווח של בבקוק עצמה ביוני אחרון, פירמת רואי החשבון KPMG העריכה את שווי דפי זהב ב־38-49 מיליון דולר - פחות ממחצית ממחיר הרכישה.

 

די ברור כי דפי זהב תעמוד למכירה, ודי ברור כי העסקה תעורר לא מעט עניין בקרב קבוצות התקשורת המקומיות. דפי זהב, שחיה מהכנסות פרסום מעסקים קטנים ובינוניים, משתלבת אסטרטגית היטב עם השאיפה של קבוצות התקשורת להפוך לדומיננטיות בתחום התוכן.

 

לא מן הנמנע שבזק, שניהלה מו"מ על רכישת דפי זהב בתחילת 2007, תחזור לשולחן הדיונים עכשיו כשהמחיר נחתך בחצי. ייתכן כי גם המתחרים - אי.די.בי ויורוקום - ירצו בפעילות זו. בכל זאת, מדובר בעסקה לא קטנה הנמצאת בטווח העין של חברות גדולות ועשירות בלבד.

 

ויש גם דמות מעט טרגית בסיפור הזה - אייל גבאי, מנהל הפעילות של בבקוק אנד בראון בישראל ולשעבר מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות.

 

גבאי לא היה זה ששילם את המחיר הגבוה עבור דפי זהב כי הוא גויס לקרן רק לאחר הרכישה. עם זאת, הוא צפוי להוביל את תהליך המכירה, שכן מי כמוהו מכיר את גוורדיית הרוכשים הפוטנציאליים. הם זוכרים אותו היטב עוד מימי מכרז ההפרטה הגדול של בזק, אותו ניהל גבאי ביד רמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x