$
בארץ

חוק ההסדרים: הגזירות שנשארו מחוץ לחוק

חלק גדול מן הגזירות החברתיות שנכללו בטיוטת חוק ההסדרים מצאו את עצמם מחוצה לו לאחר ההתכתשויות הפוליטיות. בין השאר בוטלו הקיצוצים בקצבאות הזקנה והילדים

שאול אמסטרדמסקי ומיקי פלד 09:0226.08.08

לאנשים וגופים רבים הוקל אתמול לפנות בוקר. המאבק של הגופים החברתיים והלחצים שהפעילו שרי הממשלה על פקידי האוצר עד השעות הקטנות של הלילה נשאו פרי בסופו של דבר: חלק גדול מן הגזירות החברתיות שנכללו בטיוטת חוק ההסדרים מצאו את עצמם מחוצה לו לאחר ההתכתשויות הפוליטיות.

 

הקיצוצים

בקצבאות הזקנה ובקצבאות הילדים בוטלו, וכן ביטולי מענק הלידה החל מהילד השני וקיצור חופשת הלידה, שבוטלו גם כן. עוד גזירות שמצאו עצמן חוזרות למגירה: ביטול חלק ממענק הקליטה לעולים חדשים, הפחתת הרזרבות של משרד הפנים לשימושן של הרשויות המקומיות, קיצוץ קרנות הביטוח הלאומי ויצירת מבחן הכנסה לאלמנות לצורך קבלת קצבה.

 

הישגים אחרים במלחמה לביטול הגזירות החברתיות, שאותם יכול לרשום לזכותו יו"ר ההסתדרות עופר עיני, הם השארת חיוב המעבידים לקבל את הסכמת העובדים בעת העברת בעלות על חברה מסוימת על כנו, ביטול הכוונה להרחיב את סמכויות הממונה על השכר להטיל סנקציות על עובדים, וביטול תיקוני חקיקה שהיו מקלים על פיטורי עובדים בשירות הציבורי.

 

גם הרפורמה בתחבורה הציבורית, הכוללת בעיקר הפרטה של אחוזים ניכרים מקווי האוטובוסים של חברות אגד ודן, ירדה מסדר היום זו השנה השנייה כתוצאה מלחצו של עיני, שדאג לאינטרסים של עובדי שתי חברות האוטובוסים. במשרד האוצר מאשימים את עיני בכך שהוא מחבל באופן סדרתי במאמציהם להוציא אל הפועל רפורמה צרכנית זו.

 

בין הרפורמות שמצאו את עצמן מחוץ לחוק ההסדרים, אבל עדיין נמצאות על סדר היום, ניתן למנות את הקמת הרשות העצמאית למדידה וההערכה של איכות ההוראה והמחקר של האוניברסיטאות בישראל, לצורך תקצוב דיפרנציאלי שלהן. במשרד האוצר מסבירים כי הרפורמה לא בוטלה לחלוטין, אלא תידון במסגרת חקיקה נפרדת בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה. בנוסף, ביטול הסבסוד הממשלתי של חוגים שונים באוניברסיטאות - לימודי המשפטים, מנהל העסקים והחשבונאות - נדחה בשנה, על מנת שלא לפגוע בסטודנטים שכבר נרשמו לשנת הלימודים הקרובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x