$
בארץ

על חודו של קול: השרים אישרו את תקציב 2009

מרבית הקיצוצים המתוכננים בקצבאות הביטוח הלאומי בוטלו. הקיצוץ בביטחון יהיה קטן מהמתוכנן ויסתכם ב-1.3 מיליארד שקל. מסגרת התקציב לא נפרצה

אמנון אטד 06:0425.08.08

הממשלה אישרה לפנות בוקר, על חודו של קול, את תקציב 2009. בעד הצעת האוצר הצביעו 13 שרים ונגדה הצביעו 12 שרים (שרי ש"ס, העבודה ושאול מופז מקדימה) חיים רמון נמנע. בדיון הארוך, שנמשך כ-16 שעות, הוכנסו בתקציב לא מעט שינויים, דבר שאפשר גם לאוצר וגם לשרים המתנגדים להכריז על ניצחונם.

מסגרת התקציב לא השתנתה, וצד ההוצאות יגדל כמתוכנן ב-1.7%.

 

תוכנית הקיצוצים שאושרה בסופו של דבר היא מעין גרסה משופרת של "החלופה החברתית" שהציע האוצר: מרבית הקיצוצים המתוכננים בקצבאות הביטוח הלאומי בוטלו. מנגד, גם הקיצוץ בביטחון יהיה קטן מהמתוכנן ויסתכם ב-1.3 מיליארד שקל במקום 2.1 מיליארד שקל בהצעה המקורית.

 

השרים המתנגדים קיבלו תוספות כספיות למשרדים שעליהם הם מופקדים: הגמלאים קיבלו 600 מיליון שקל, מהם 350 מיליון שקל להגדלת קצבאות הזקנה בגילאים 70 עד 80. השר אבי דיכטר קיבל תוספת לתקציב המשטרה והשרים זאב בוים ורוחמה אברהם קיבלו 85 מיליון שקל לחיזוק יישובי הפריפריה.

 

מימון התוספות התקציביות והקטנת הקיצוץ המתוכנן בביטחון יבוצע בדרך הקלה והמוכרת של קיצוץ רוחבי, שיהיה הפעם בשיעור של 1% מתקציבי הקניות של מרבית משרדי הממשלה.

 

בנוסף, בוטלה ההצעה שהכניס האוצר כמעט בחשאי לחוק ההסדרים, להתנות את תשלום מס הכנסה שלילי בהרחבת הפריסה של תוכנית ויסקונסין.

 

בתום הדיון בממשלה הודיע יו"ר ההסתדרות עופר עיני כי השינויים שהוכנסו בחוק ההסדרים מספקים אותו וכי הוא מסיר את האיום בהשבתת המשק. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x