$
בארץ

הממשלה אימצה המלצות דורנר: תוגדל הקצבה החודשית לניצולי שואה

סכום הקצבה הבסיסית יגדל לכ-75% מהרנטה המתקבלת מגרמניה העומדת על 270-430 יורו; התשלום יינתן רטרואקטיבית מה-1 בינואר 2008

מיקי פלד 22:4611.08.08

ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר האוצר רוני בר-און הודיעו היום (ב') על אימוץ סופי של המלצות ועדת דורנר. המשמעות היא הגדלת הקצבה החודשית שמקבלים כ-40 אלף ניצולי שואה מהממשלה. על פי הסיכום, סכום הקצבה הבסיסית יועלה כך שיעמוד על 75% מהקצבה המשולמת על פי החוק הגרמני, העומדת על

כ-270 עד 430 יורו בחודש (1,400-2,300 שקל). התשלום יינתן רטרואקטיבית מה-1 בינואר 2008.

 

המשמעות התקציבית היא תוספת של כרבע מיליארד שקל, בנוסף להגדלה של כחצי מיליארד שקל עליה כבר החליטה הממשלה בנובמבר 2007. בשנת 2009 יעמוד הסכום הכולל של ההקצאה הממשלתית לניצולי השואה על למעלה מ-2 מיליארד שקל. סכום זה כולל הן את התוספות עליהן הוחלט בשנה האחרונה והן את התקציבים שיועדו לניצולים לפני כן. בשבוע שעבר החליטה הממשלה על קיצוץ רוחבי בתקציבה בסך 440 מיליון שקל, בין השאר על מנת לממן את מסקנות ועדת דורנר.

 

על פי הסכם השילומים בין ישראל לגרמניה המערבית, עולים שהגיעו לארץ משנת 1953 והלאה לא יכלו לתבוע את ממשלת גרמניה והיו אמורים לקבל כספי פיצויים אישיים מממשלת ישראל. עם זאת, לאחר דרישות חוזרות ונשנות של ניצולי השואה ומסקנות הוועדה בראשות השופטת בדימוס דליה דורנר, נקבע כי הסכמה זו של הממשלה לדרישות גרמניה המערבית "עלו" לניצולים בהפסד של עד כ-2 מיליון שקל לניצול.

 

ההחלטה של ראש הממשלה ושר האוצר טעונה עדיין את אישור הממשלה בישיבתה ביום ראשון הקרוב. בנוסף, תיכלל גם הצעה להקמת ועדה משותפת לממשלה ולוועידת התביעות, אשר תגבש דפוסים ברורים לאופן העבודה בין הגופים ותבטיח בין היתר שכספי הוועידה ינותבו לרווחתם של ניצולי השואה, בהתאם להמלצות הוועדה ולמשך העשור הקרוב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x