שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

קק"ל תשעבד נכסים להבטחת פנסיה לעובדים

לפי ההסכם עם ועד העובדים תשעבד קק"ל נכסים בשווי 2 מיליארד שקל, שיבטיחו את כספי הפנסיה במקרה שקק"ל תוכרז כחדלת פירעון

גלית שפיר 07:0111.08.08

קרן קיימת לישראל תשעבד נכסים בהיקף של כ-2 מיליארד שקל לטובת הבטחת הפנסיה של העובדים, כך נודע ל'כלכליסט". השעבוד הוא חלק מהסכם שנחתם בין ארגון העובדים הארצי להנהלת קק"ל בנוגע להבטחת הפנסיה התקציבית.

 

בהסכם נקבע, כי רישום השעבוד ייעשה באמצעות חברה־בת של קק"ל, הימנותא, והוא יתעדכן אחת לשנה. ההסכם קובע כי בעת החתימה החוב האקטוארי (החוב העתידי המוסכם על סכום הפנסיה) יהיה 1.9 מיליארד שקל.

 

שעבוד הנכסים יבטיח את כספי הפנסיה של הגמלאים במקרה שקק"ל תוכרז כחדלת פירעון או תהיה בהליכי פירוק או כינוס נכסים. ארגון העובדים הארצי וההנהלה יבחרו במשותף בתוך 60 יום חברת נאמנות שתהיה אחראית לשעבודים.

"לאחר מאבק של שנים הגענו להסכם שיבטיח לעד את המשך הזכויות הפנסיונית של הגמלאים הקיימים והעתידיים", אמר יו"ר ועד העובדים הארצי של קק"ל גיל פנר.

 

ארגון העובדים הארצי מנהל כבר במשך כשבע שנים מאבק עיקש לשמירת זכויות כספי הפנסיה. ב-2002 נחתם ההסכם הקיבוצי הראשון בין ארגון העובדים הארצי להנהלת קק"ל. למרות חתימת ההסכם לא קיימה אותו ההנהלה הקודמת. במרץ 2004 הכריז ארגון העובדים הארצי על סכסוך עבודה שבמהלכו השתלטו העובדים על בניין ההנהלה הראשי במשך שלושה שבועות, והוכרזה שביתה כללית שנמשכה שישה ימים.

 

שלושה חודשים לאחר מכן חתם ארגון העובדים הארצי של קק"ל הסכם שני עם הנהלת קרן קיימת, שקבע כי 130 מיליון שקל במזומן המיועדים לפנסיה יועברו לאלתר לחשבונות בנק נפרדים. כמו כן ארגון העובדים הארצי קיבל זכות חוזית (זכות של ועד העובדים על נכסים, שאינה מוגנת משעבודים או עיקולים של נושים) בשווי 250 מיליון שקל.

 

כשהתחלפה ההנהלה בספטמבר 2006 החלו הצדדים בבוררות מוסכמת. בסוף מאי 2008 הבורר קבע ש־500 מיליון שקל יועברו לקרן חיצונית ושאר החוב לתשלומי הפנסיה, יותר ממיליארד שקל, יינתנו באמצעות מתן זכות חוזית על נכסים.

 

מקק"ל נמסר: "לאחר שבע שנות סכסוך בין הנהלת קק"ל לעובדים, נחתם בשבוע שעבר ההסכם, שאושר בדירקטוריון קק"ל. בעבודה מאומצת של הנהלת קק"ל החדשה וארגון העובדים הגיעו לקצם המאבקים שגבו מיליוני שקלים לאורך השנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x