שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי: קק"ל שילמה כמיליון שקל לבורר בסכסוך עם העובדים

גורמים בקק"ל טוענים כי היו"ר אפי שטנצלר נתן יד למינויו של הבורר, עו"ד גדעון פישר, לאור היכרות קודמת. שטנצלר: דיווחתי על היכרותי עם פישר. המינוי חסך 3 מיליון שקל

עמיר קורץ 06:5707.08.08

הליך בוררות ויישוב מחלוקות בין הנהלת הקרן הקיימת לישראל לוועד העובדים של הארגון עלה לקק"ל כ־940 אלף שקל. הסכום שולם לעו"ד גדעון פישר כשכר טרחת עורך דין, כך נודע ל"כלכליסט".

 

הסכום מורכב הן ממה ששולם למשרדו של פישר עבור מרכז גישורים ובוררויות במשרדו - מנגנון

הפועל גם כיום ושהביא להסכם יישוב מחלוקות בין ההנהלה לעובדים - והן עבור בוררות שערך בנושא הבטחת זכויות הפנסיה של עובדי קק"ל. בסוף מאי הוציא פישר את פסק הבוררות. השבוע דחה דירקטוריון קק"ל את הפסק וקיבל הסכם במתווה אחר.

 

ברקע נשמעות טענות של דירקטורים בקק"ל כלפי היו"ר אפי שטנצלר, על שנתן ידו למינויו של פישר, שאותו הכיר מעבודה משותפת בעיריית גבעתיים: שטנצלר עומד בראש עמותת תיאטרון גבעתיים, שמשרדו של פישר משמש יועצה המשפטי. שטנצלר טוען שדיווח בישיבה שבה הוחלט על מינוי פישר על היכרותם; נציגי ועד העובדים העבירו השבוע ל"כלכליסט" תצהיר התומך בגרסה זו. מנגד טוענים דירקטורים וגורמים הקשורים להנהלה, שנכחו אף הם באותה ישיבה, כי שטנצלר נתן להם את התחושה שאינו מכיר את פישר ולא דיווח על הקשר המוקדם ביניהם.

 

תחילת הפרשה בסכסוך ארוך שנים בין הנהלת קק"ל לוועד העובדים, שאף הכריזו במהלכו על סכסוך עבודה. לאחר בחירתו ליו"ר קק"ל החליט שטנצלר לסיים את הסכסוך. בפגישה שכינס במשרדי קק"ל בתל אביב, שנערכה ב־17 באוגוסט 2006 בהשתתפות נציגי הנהלת קק"ל, נציגי ועד העובדים וההסתדרות, הציע יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בן שטרית, לקבוע הליך גישור לפתרון הסכסוך. בן שטרית הציע את משרד עו"ד גדעון פישר, העובד עם הסתדרות המעו"ף ובעל ניסיון ידוע בתחום הבוררויות, לתפקיד המגשר.

 

בנוגע למה שקרה לאחר מכן הגרסאות חלוקות. לדברי כמה נוכחים באותה ישיבה, שאל שטנצלר אם מישהו מכיר את פישר ואם יש התנגדות למינוי. לאחר שאיש לא התנגד אמר כי אם ההסתדרות מציעה אותו, אז הוא מקובל גם עליו. "הוא נתן לכולם את ההרגשה שאינו מכיר אותו", אמר אחד הנוכחים. "הוא לא נתן את הגילוי הנאות הדרוש". אותם מקורות אמרו כי רק לאחר כמה חודשים, כשראו במקרה חוברת של תיאטרון גבעתיים, גילו על הקשר בין השניים. "הייתי המום כששמעתי את הסיפור", אמר מקור אחר בקק"ל. "עד אז לא ידעתי שהם הכירו".

 

שטנצלר דוחה את הטענות, וטוען כי אמר לנוכחים בישיבה כי הוא מכיר את עו"ד פישר מעבודתם המשותפת ומוקיר אותו. מלשכתו של שטנצלר נמסר: "מחמת הגילוי הנאות הודיע יו"ר קק"ל ליו"ר הוועד כי משרדו של גדעון פישר מייצג את תיאטרון גבעתיים, שהוא עומד בראשו. למרות זאת ובשל המלצת ההסתדרות, הסכים יו"ר ארגון העובדים לפנות אל משרדו של עו"ד פישר. ההחלטה על מינויו של עו"ד פישר התקבלה על ידי כל הנהלת קק"ל".

שטנצלר גם טוען כי אף שפסק הבוררות נדחה לבסוף, הוא קידם את המו"מ בין הצדדים ולכן היה הכרחי. ממשרד עו"ד גדעון פישר נמסר: "הנהלת קק"ל ונציגי הוועד פנו לעו"ד פישר לשמש בורר בסכסוך ביניהם, לאור ניסיונו הרב והמוניטין שלו. העובדה שעו"ד פישר מקובל, מוכר ומוערך סייעה רבות בהליך הבוררות הארוך והמורכב. בשל חילוקי דעות שהתגלו לאחר מתן פסק הבוררות, הגיעו הצדדים להבנה על כמה סעיפים ברוח פסק הבוררות שניתן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x