$
בארץ

אושר לקריאה ראשונה: פטור מעמלה ל-4 פעולות פקיד ראשונות בכל חודש

הצעת החוק נוגעת למשקי בית ולעסקים קטנים בלבד. בכך בוטלה ההצעה המקורית להגביל עמלת פעולה מול פקיד ל-1.5 שקל. ח"כ כחלון: "הבנקים מבצעים 'סיכול ממוקד' בלקוחות"

שאול אמסטרדמסקי 16:0222.07.08

שלושה שבועות בלבד לאחר כניסת הרפורמה בעמלות הבנקים לתוקף, אישרה היום (ג') ועדת הכלכלה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתערער את בסיס הרפורמה. על פי נוסח הצעת החוק שאושר בוועדה, הבנקים יעניקו פטור מעמלות בגין ארבע הפעולות הראשונות מדי חודש, אותן יבצע לקוח מול פקיד או בערוץ ישיר.

לקראת הקריאה השניה והשלישית תבחן ועדת הכלכלה את הפעולות שבגינן יוכלו הלקוחות לקבל את הפטור. בכל מקרה, ההטבה תוענק רק למשקי בית ולעסקים קטנים.

 

במקור, ביקש ח"כ אמנון כהן (ש"ס) להגביל את מחיר עמלות הפעולה מול פקיד ב-1.5 שקל, אולם לאחר הדיון בוועדה הסכים כהן לקבל את הצעתו של יו"ר הוועדה, גלעד ארדן (ליכוד), לוותר על קביעת המחיר המפוקח ולפטור מתשלום עמלה את ארבע הפעולות הראשונות.

 

המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, הפעיל אמנם מאמצים רבים על מנת לסכל את הצעת החוק, אולם הקואליציה החליטה לתמוך בה בסופו של דבר, בכפוף להסכמתו של ח"כ כהן להשהות את הצעת החוק לשלושה חודשים, לאחר שזו שתאושר בקריאה ראשונה.

 

ההצעה לא מהווה פתרון לאי-התחרות

הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, דרור שטרום, אמר בדיון כי "החוק הזה אינו תרופה למחלה אלא רק מענה לסימפטום. זה לא יפתור את בעיית אי התחרות. היום מותר כבר להגיד את האמת - במקטע העמלות לא תהיה תחרות, לא בגלל הגברת השקיפות ולא בגלל שום דבר אחר. הדבר נובע מכך שהלקוחות אינם יכולים להתמקח על גובה העמלות מול הבנקים".

 

שטרום אמר, כי "נושא העמלות הוא לא מכשיר לעשיית צדק חברתי, אלא מכשיר למדידת רמת התחרות בין הבנקים. לכן פיקוח מחירים לא ישיג את המטרה. האמצעי היחידי להגברת התחרות הוא ביטול העמלות ועידוד התחרות בתחום הריביות".

 

יו"ר הוועדה, גלעד ארדן, אמר בדיון כי "הכוונה היא לראות שיישום הרפורמה עולה בקנה אחד עם כוונת המחוקק האמיתית שעמדה מלכתחילה מאחורי הרפורמה בעמלות הבנקים. המפקח על הבנקים גורם לנו לחוקק חקיקה לא נכונה מבחינה כלכלית, אולם חיונית בשביל להגן על האוכלוסיות החלשות, שמצבן הורע בחלק מן המקרים בעקבות הרפורמה".

 

יוזם הצעת החוק החדשה, ח"כ כהן, אמר כי עיתוי פרסום ההוראה של בנק ישראל לבנקים, אתמול (ב'), לפיה עליהם להפחית את מחירי חלק מהעמלות, אינו מקרי. "אנחנו רואים שתהליך החקיקה מניע את בנק ישראל לפעול בכיוון הראוי מבחינתנו, ולכן נמשיך לקדם את הצעת החוק לקריאה ראשונה. לאחר מכן אשהה אותה לשלושה חודשים על מנת שבנק ישראל יוכל לבחון את תוצאות הרפורמה".

 

עו"ד אמיר בכר, מהמחלקה המשפטית של הפיקוח על הבנקים, אמר ל"כלכליסט": "בפועל, ההטבה שהחליטו חברי הכנסת להכניס לתוך הצעת החוק אינה מגינה על האוכלוסיות החלשות שכוונתם הייתה להגן עליהם. ההוראה שלנו לבנקים מאתמול, להיטיב עם הקשישים וועדי הבתים, ענתה על הצורך הזה. לכן מי שייהנה מהצעת החוק הם כלל משקי הבית, גם העשירים. בנוסף, הבנקים יגלגלו את העלויות בחזרה על משקי הבית, ולכן מטרת החקיקה תוחמץ".

 

משנים את ההיסטוריה

ח"כ משה כחלון, שעמד בעבר בראש וועדת החקירה הפרלמנטרית, הוסיף כי "יש ציבור שנתון לסיכול ממוקד של הבנקים, כי פשוט לא רוצים אותם. אני לא בעד שהבנקים יהיו גופים פילנטרופיים. אבל לציבור החלש אין כל חלופה, והוא סובל מהרפורמה, למרות שכוונת המחוקק הייתה הפוכה".

 

טרם הויתור על המחיר הקבוע לעמלות,תקף בחריפות יו"ר איגוד הבנקים, משה פרל, את יוזמת החקיקה החדשה. לדבריו, "החוק המוצע מבצע היסטוריה במבנה הרע של המילה. המשמעות של מה שאתם עושים זה לתת לציבור, באמצעות נציגיו בכנסת, לקבוע את מחירי השירות ללקוח במקום שהרגולטור יעשה זאת. המשמעות היא שהמערכת הפוליטית היא זו שקובעת את המחיר. אם תיקחו את הרשות לעצמכם לקבוע את המחיר תקבלו בעתיד פניות ממאות אזרחים שיבקשו לקבוע גם את מחיר ליטר דלק, תעריפי סלולר וכדומה. עצם הדיון בחוק הזה הוא מסוכן ומזיק."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x