$
בארץ

הצעת חוק: יצרני מוצרים יחויבו למחזר את האריזות

לפי ההצעה, שיזם ח"כ אופיר פינס, בשלוש השנים הראשונות לאחר כניסת החוק לתוקף, יחויבו היצרנים והיבואנים לפעול למחזור 50% מפסולת האריזות

שאול אמסטרדמסקי 17:5807.07.08

יצרני האריזות להיות אחראים גם למחזורן - כך עולה מהצעת חוק שיזם יו"ר ועדת הפנים, אופיר פינס (עבודה).

 

על פי הצעת החוק, שהונחה היום על שולחן הכנסת, בשלוש השנים הראשונות לאחר כניסת החוק לתוקף, יחויבו היצרנים והיבואנים של מוצרים ארוזים לפעול למחזור 50% מפסולת האריזות.

בשנה הרביעית יגדל שיעור המחזור ל-65%, והחל מהשנה החמישית הוא יעמוד על 70%. החוק לא יחול על בקבוקי המשקה, הממוחזרים במסגרת חוק הפיקדון.

 

עוד מציע פינס, כי את איסוף ומחזור האריזות יעשו היצרנים והיבואנים בכל אמצעי שימצאו לנכון, לרבות באמצעות הקמת תאגידים מיוחדים לנושא. היצרנים יחויבו להטביע על גבי האריזות פרטים שיסייעו לצרכנים לדעת היכן וכיצד ניתן למסור את האריזה למחזור.

 

יצרנים ויבואנים שיפרו את הוראות החוק יהיו חשופים לקנסות של 2,000 שקל בגין כל טונה אריזות שלא מוחזרו בהתאם לחוק. תאגידי מחזור שיקומו לצורך העניין ולא יעמדו בהוראות החוק, יהיו גם הם חשופים לקנסות דומים. האחראי על ביצוע החוק יהיה השר להגנת הסביבה.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק כתב פינס: "משקל פסולת האריזות הוא כ-21% מסך משקל כלל הפסולת הביתית בישראל, ונפחה הוא מחצית מכלל נפח הפסולת. ב-2006 הוערך משקל פסולת האריזות ב-800-900 אלף טונות.

 

"הפחתת כמות פסולת האריזות תוכל להפחית באופן משמעותי גם את כמות הפסולת הכוללת בישראל, ומיחזורה יכול לתרום רבות לשיפור מאזן המיחזור בישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x