$
בארץ

עומר מואב: זו שטות לנסות לחזק את הדולר ע"י קניית דולרים

לדברי פרופ' מואב, אסור לסבסד את הייצוא ולהתערב במסחר במט"ח, אבל יש להוריד מסים. הביע חשש כי הגדלת התקציב עתה, ע"י ממשלה חלשה, יהיה מיועד לתשלומים סקטוריאליים ולאו דווקא לבניית תשתיות

כתב "כלכליסט" 11:0003.07.08

"אין הוקוס פוקוס בכלכלה, לקנות דולרים כדי להעלות את השער שלהם זה בדיוק כמו לסבסד את הייצוא - אין בזה שום טעם, זו פשוט שטות. אין פה שום תועלת", כך אמר הבוקר (ה') פרופ' עומר מואב, פרופסור לכלכלה באוניברסיטה העברית , בפורום קיסריה של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

 

לדבריו,
"כשהדולר היה גבוה הם גם ידעו לספוג את זה. צריך להתייחס למצב החדש כאל אתגר. בשורה התחתונה, אסור לסבסד את הייצוא ולהתערב במסחר במט"ח, אבל יש להוריד מסים".

 

עוד אמר מואב כי "כאשר מונעים יבוא לא רק שפוגעים ברווחת הצרכנים, פוגעים גם בייצוא, כי יש קשר אדוק בין השניים. התפיסה שצריך לחסום ייבוא כדי לעודד יצוא אין לה שום בסיס אמפירי.

 

"אנחנו צריכים היום לחיות בתפיסה מעט שונה משנות החמישים. האתגר האמיתי שבפניו המשק הישראלי ניצב הוא ההרעה שגורמת היחלשות הדולר ביחס לשקל ולשאר המטבעות, שמקשה על הייצואנים לשמור על רווחיות. כאשר נשאלת השאלה מה עושים בנדון, אנחנו שומעים כל הזמן דרישות מהתעשיינים שהמדינה תתקן תקנות בקשר לתנאי הסחר. צריך לזכור שסבסוד של יצוא משמעו שמשלם המסים בישראל מסבסד את הצרכן באירופה או בארה"ב".

 

עוד הוסיף מואב: "מעבודה שעשיתי עולה שדווקא העובדים המשכילים הם אלה שעוזבים את הארץ, אפשר לראות את הפילוח לפי מקצועות - רופאים ופרופסורים, וגם אצל מהנדסים ועובדי היי-טק – שם רואים את הירידה הגדולה ביותר".

 

ביחס להיקפי המיסוי בישראל אמר מואב: "כשמסתכלים על סך המסים הישירים, בסך הכל ההיקף הוא נמוך ובמגמת ירידה. כמו כן, המיסוי על העשירונים העליונים גבוה מהמיסוי על העשירונים הנמוכים - והעלות הזאת נופלת בסופו של דבר על התעשיינים.

 

"הממשלה כרגע היא ממשלה חלשה יחסית. אם היא תגדיל את התקציב בלי קביעת יעדים ברורים, לא ברור לאן זה יילך, לא בהכרח לכבישים ורכבות, כי אם יותר לתשלומים סקטוריאליים", אמר מואב.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x