$
משפט

לשכת עורכי הדין: שלושה כשלונות ואתה בחוץ

הלשכה החליטה להילחם בהצפת המקצוע והוציאה תיקון חוק חדש: מי שנכשל שלוש פעמים בבחינות הלשכה יחויב בהתמחות חוזרת

הדר קנה 08:5019.06.08

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין אישרה שלשום תיקון לחוק שלפיו מועמד בבחינות הלשכה שנכשל שלוש פעמים בבחינות יחויב בתקופת התמחות חוזרת של 12 חודשים. התיקון טעון את אישור שר המשפטים, אבל אם החוק יעבור המשמעות היא שפחות מתמחים יוסמכו כעורכי דין.

 

נתונים שנבדקו

על ידי "כלכליסט" מראים כי בארבע השנים האחרונות 5% מעורכי הדין שהוסמכו נבחנו שלוש פעמים או יותר בבחינות הלשכה. לפני כארבעה חודשים חשף "כלכליסט" כי 96% מהסטודנטים שניגשים לבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין מצליחים בסופו של דבר לעבור את הבחינות ומוסמכים כעורכי דין. זאת בשל העובדה שאין הגבלה על מספר הפעמים שניתן לגשת לבחינה. מתמחים שנכשלו בפעם הראשונה לא ויתרו וניגשו שוב ושוב עד שעברו את הבחינה.

 

בידי הלשכה אין נתונים מדויקים בדבר מספר הפעמים שניגש כל נבחן לבחינה עד שהוא מצליח לעבור אותה. הלשכה מחזיקה בנתונים של מספר המתמחים שנבחנו בפעם הראשונה, בפעם השנייה או "שלוש פעמים ויותר". התוצאה היא מצב אבסורדי שבו אין כל נתונים שמפלגים את קבוצת הנבחנים "שלוש פעמים או יותר מכך", לפי מספר הנבחנים אשר ניגשו לבחינה.

 

מייצרים מסננת

בשנים האחרונות עלו טענות רבות שלפיהן בחינות הלשכה אינן מציבות מסננת אמיתית, שיכולה לבלום את הגידול העצום במספר עורכי הדין בשנים האחרונות. בארבע השנים האחרונות חל זינוק של 33% במספרם הכולל של עורכי הדין - מפחות מ־30 אלף בתחילת 2004 ל־39 אלף בתחילת 2008.

 

רבות דובר על הצפת המקצוע בשנים האחרונות. עורכי הדין אף טוענים כי המצב גורם לבעיות נוספות, כמו ירידת הרמה של עורכי הדין הצעירים, היעדר ידע ורדידות מקצועית ורדיפה אחר הכסף ולא אחר האיכות המקצועית. לשכת עורכי הדין ניסתה לנקוט מספר פעולות מניעה על מנת להוריד את מספר עורכי הדין המוסמכים בכל שנה. אחת מהן היא הקביעה כי רף המעבר במבחני הלשכה יעלה מ־65 ל־70. על פי נתוני הלשכה, העלאת הרף הכשילה כ־100 תלמידים מלעבור את הבחינה.

 

בשבוע שעבר הוסמכו 1,954 עורכי דין חדשים בטקס הסמכה ענקי שנערך בבנייני האומה בירושלים. לאחר ההסמכה מגיע מספרם של עורכי הדין בישראל ל־41 אלף. ראש לשכת עורכי הדין יורי גיא־רון התבטא בחריפות במהלך הטקס, וניבא כי בתוך שלוש שנים תמנה הלשכה כ־50 אלף עורכי דין. "מדובר בשיא עולמי חסר תקדים, והתוצאה הזו היא שערורייתית למקצוע", אמר גיא־רון.

 

"תיקון מתבקש"

בדיון שהתקיים השבוע במועצה הארצית של הלשכה, בראשותו של עו"ד עמוס ון־אמדן, אמר גיא־רון, כי התיקון הנוכחי בחוק מהווה נדבך נוסף חשוב במאבק שהלשכה מנהלת בשנה האחרונה להקשחת תנאי הכניסה למקצוע. "תמה סבלנותי הציבורית בנושא זה. גם אם הלשכה איננה רגולטור בנושא, מעתה היא תנהל מאבק ברור ומפורט בעניין".

 

גיא־רון הוסיף כי, "כיום אין שום הסדרה בעניין המתמחים ששבים שוב ושוב לבחינת הלשכה. מי שנכשל בסוג כזה של מבחן באופן סדרתי זקוק לסיוע מקצועי נוסף, ולפיכך מן הראוי שיעבור הכשרה נוספת,הקיימת בדין, וזו ההתמחות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x