$
אורי טל טנא

320 אלף שקל הוציאו את אוסיף ממדד ת"א־100

החברה לא עמדה בקריטריון שווי אחזקות הציבור, שהסתכם ב־149.68 מיליון שקל, לעומת הדרישה המינימלית — 150 מיליון שקל

אורי טל-טנא 09:2516.06.08

היום האחרון הקובע לכניסה וליציאה של החברות מהמדדים בבורסה תמיד מספק אקשן, וכך קרה גם אתמול עם מניות אוסיף ואזורים - הראשונה יצאה ממדד ת"א־100 והשנייה הצליחה להישאר בו. אוסיף יצאה מהמדד רק ברגע האחרון, כאשר ערך השוק הקובע של אחזקות הציבור במניה עמד על 149.68 מיליון שקל,

בעוד הדרישה המינימלית היא ל־150 מיליון שקל. כלומר, המניה איבדה את מקומה במדד בשל סכום של 320 אלף שקל. המניה היתה צריכה לסגור בשער של 7,387 כדי להישאר במדד ת"א־100. שער זה היה נמוך ב־3% משער נעילת יום המסחר הקודם, ולא נראתה סיבה ליציאתה מהמדד. עם זאת, במהלך היום החלו ירידות חדות במניה, ולקראת הנעילה, כשהפנימו שחקני השוק שהמניה בדרכה החוצה, גל המכירות התעצם.

 

סיפורה של מניית אזורים בדיוק הפוך. המשקיעים הבינו שבעל השליטה, שעיה בוימלגרין, מכר מניות כדי להשאיר את המניה במדד ת"א־100 והם החלו לרכוש את המניה (ולתקן את אפקט המדד השלילי, שנוצר בעקבות ההערכות שהמניה תצא מהמדד). כתוצאה מכך סיימה המניה את יום המסחר בעליות של 4%.

 

אי.די.בי פיתוח, בינלאומי 5, פיבי, ודרבן יצאו ממדד ת"א־100 לאחר שלא עמדו בקריטריון אחזקות הציבור. כלל פיננסים והכשרת הישוב לא עמדו הן בקריטריון אחזקות הציבור והן בקריטריון ערך השוק של אחזקות הציבור. ארזים, דניה סיבוס, אבגול ואוסיף לא עמדו בקריטריון ערך השוק של אחזקות הציבור. מניות אלו מוחלפות בעשר המניות העומדות בכל קריטריוני הכניסה למדד ת"א־100, שערך השוק שלהן הוא הגבוה ביותר.

 

גם במדד פיננסים־15 חלו מספר שינויים: שלוש מניות היו מועמדות לצאת מהמדד בגלל אי־עמידה בקריטריון אחזקות הציבור (כלל פיננסים, פיבי ובינלאומי 5), אבל רק 13 מניות עומדות כעת בכל הקריטריונים של השתייכות למדד. במצב זה מוכנסות למדד מניות לפי ערך שוק בלבד, ותוך כדי התעלמות מיתר הקריטריונים. לכן מגדל ובינלאומי 1 נכנסות למדד אף שאינן עומדות בקריטריון אחזקות הציבור, ובינלאומי 5 נשארת במדד אף שהיא לא עומדת

בקריטריון זה.

 

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x