משפט

נדחתה תביעת לשון הרע ודרישת פיצויים בסך 240 אלף שקל נגד העיתון כלכליסט

השופט עזריה אלקלעי חייב את התובע, יזם הנדל"ן אביב מרכס, בהוצאות משפט בסך 30 אלף שקל, תוך שהוא קובע כי "לא הייתה כל מחלוקת ביחס לאמיתות הנתונים העובדתיים שפורטו בכתבה ב"כלכליסט", הנתבעים היו תמי לב בכתיבת הכתבה ופרסומה. לא הוכחה כל כוונת זדון או כוונה לפגוע של הנתבעים או מי מהם"

שירות כלכליסט 17:4817.02.21

נדחתה תביעת לשון הרע ודרישת פיצויים בסך 240 אלף שקל כנגד העיתון "כלכליסט", המוציא לאור, העורכת וכתבים בעיתון, וכמו כן נקבע כי התובע ישלם לנתבעים הוצאות בסך 30 אלף שקל. את התביעה הגיש ב-2018 איש העסקים אביב מרכס, המוכר כיזם נדל"ן הפעיל בעיקר ברחובות, לבית משפט השלום בתל אביב. תביעתו לפיצויים ודרישה לפרסום התנצלות בעיתון הייתה בעקבות כתבה שפורסמה באוקטובר 2018 ערב הבחירות לרשויות המוניציפליות. בכתבה נסקרו תרומות של יזמי נדל"ן למועמדים במספר ערים, וצוין בה בין היתר כי התרומות הללו ניתנות בציפייה כי ביום שאחרי הבחירות המועמדים יגמלו להם בדרכים שונות.

 

 

 

שמו של מרכס הוזכר בפרק בכתבה שעוסק בתרומות לרשימה בראשות סגן ראש העיר רחובות באותה עת מתן דיל. צוין בכתבה כי מרכס תרם לדיל 5,000 שקל, הסכום המרבי המותר לתרומה על פי חוק. במהלך המשפט התברר כי גם כל אחד מ-3 קרובי משפחתו של מרכס תרמו לדיל סכום זהה. מרכס טען כי תרם למועמד מבלי לצפות לתמורה או טובת הנאה ומשום כך שמו הוכפש כמי שמצפה לכאורה לתגמול ביום שאחרי הבחירות.

השופט עזריה אלקלעי השופט עזריה אלקלעי צילום: אתר בית המשפט

 

עזריה אלקלעי, שופט בית משפט השלום בתל אביב, דחה את התביעה על כל סעיפיה. הוא קבע כי "לא הייתה כל מחלוקת ביחס לאמיתות הנתונים העובדתיים שפורטו בכתבה, הנתבעים היו תמי לב בכתיבת הכתבה ופרסומה. לא הוכחה כל כוונת זדון או כוונה לפגוע של הנתבעים או מי מהם. לא יכול להיות ספק, כי פרסומים הנוגעים לתרומות של עוסקים בנדל"ן למועמדים להיבחר למועצות עיריות או רשויות מקומיות יש בהם עניין ציבורי מהמעלה הראשונה".

 

עוד הוסיף אלקלעי כי "הנתבעים נהנים הן מהגנת תום לב והן מהגנת 'העיתונות האחראית'. אשר על כן התביעה נדחית. התובע ישלם לנתבעים הוצאות בסך 30 אלף שקל".

 

כלכליסט יוצג על ידי עורכי הדין תמיר גליק וירון חנין ממשרד עוה"ד ליבליך-מוזר-גליק.

x