$
בארץ

משרד החינוך: היישובים שבהם הכי כדאי ללמוד לבגרות - קריית עקרון ורמת השרון

דירוג הערים לפי התמונה החינוכית מגלה: בית ג'ן הדרוזית מוליכה בזכאות לבגרות, ושני יישובים דרוזיים נוספים ממוקמים בעשירייה הראשונה; ארבעה יישובים חרדיים בתחתית טבלת הזכאות

שחר אילן 17:0018.07.18
היישוב הטוב ביותר ללמוד בו לבחינות הבגרות הוא ללא ספק קריית עקרון. המועצה המקומית שליד צומת בילו מובילה בטבלת הזכאות ל-5 יחידות אנגלית (84%) ובזכאות לבגרות מצטיינת (44%), נמצאת במקום השני במתמטיקה 5 יחידות (38%) ובזכאות לבגרות מבין הלומדים (98%). ההישג של קריית עקרון בולט ביחוד לאור העובדה שהיא נמצאת בעשירון החמישי, כלומר בחצי התחתון של הדירוג החברתי-כלכלי.

כך עולה מנתוני התמונה החינוכית לפי ישוב לשנת הלימודים תשע"ז (2017-2016) שפירסם היום (ד') משרד החינוך. התמונה החינוכית הכוללת 22 מדדים היא התחליף שמציע שר החינוך נפתלי בנט למדידה של בתי ספר באמצעות אחוזי הזכאות הבגרות בלבד.

 

שר החינוך נפתלי בנט שר החינוך נפתלי בנט צילום: יואב דודקביץ

 

עם זאת, צריך לזכור שקריית עקרון היא יישוב קטן יחסית, עם מאות בודדות של בוגרי תיכון בשנה. בין הערים מובילה רמת השרון שבעשירון התשיעי. היא הראשונה בזכאות למתמטיקה 5 יחידות (41%), במקום השלישי באנגלית 5 יחידות (80%), במקום השני בבגרות מצטיינת (32%) ובמקום ה-18 בזכאות לבגרות בכלל (91%). גם לתל מונד, קריית אונו וגבעת שמואל מיקומים טובים במיוחד.

 

המהפכה בתחום לימודי התיכון באוכלוסייה הדרוזית מורגשת היטב בטבלת הזכאות לבגרות. לא רק שהישוב הדרוזי בית ג'ן מוליך בראש טבלת הזכאות לבגרות (99% מהלומדים) זו השנה השלישית, אלא שמלבדו ממוקמים עוד שני יישובים דרוזיים בעשירייה הראשונה.

 

בתחתית טבלת הזכאות לבגרות ממוקמים ארבעה יישובים של האוכלוסייה החרדית, שנמצאים בתחתית הטבלה כבר שנה שלישית ברציפות - רכסים, ביתר עילית, בני ברק ואחרונה מודיעין עילית עם 3% זכאות. הנערים החרדים בגילאי תיכון אינם לומדים כלל לימודי ליבה, בסמינרים החרדיים לבנות כן מלמדים לימודי ליבה, אך המוסדות מגישים את התלמידות לבחינות סאלד ולא לבגרות.
 

שלושה מארבעת הישובים המוליכים בתחום התקציב לתלמיד הם יישובים ביו"ש ובבקעת הירדן. מעלה אפרים מובילה עם 51 אלף שקל לשנה, ואחריה קריית ארבע עם 47 אלף שקל לשנה. במקום הרביעי נמצא היישוב קדומים, עם 44 אלף שקל לשנה. הנתונים אינם כוללים מועצות אזוריות שבהן בתי ספר אזוריים ולכן העלויות שונות. במקום השלישי בתקציב לתלמיד ממוקם היישוב המבוסס כפר ורדים, עם 46 אלף שקל לשנה. רק אחרי הרביעייה הזו מגיעים יישובי פריפריה חלשים שאמורים לקבל עדיפות: בית שאן, קריית שמונה ונתיבות.


 

נבחנים בבגרות במתמטיקה (למצולמים אין קשר לכתבה) נבחנים בבגרות במתמטיקה (למצולמים אין קשר לכתבה) צילום: אלעד גרשגורן


 המשימה מספר אחת שהציב לעצמו בנט כשר החינוך הייתה הגברת הזכאות לבגרות במתמטיקה 5 יחידות. בראש טבלת הזכאות עומדות רמת השרון (41%). אחריה קריית עקרון וקריית אונו, שתיהן עם 38%.

 

בנט כינס לפני שלושה שבועות מסיבת עיתונאים בה התגאה בגידול של 60% במספר הזכאים לבגרות עם 5 יחידות במתמטיקה תוך שלוש שנים. בנט גם התגאה שמתוך 185 כיתות חדשות למתמטיקה ברמת 5 יחידות, 107 נפתחו ביישובים השייכים לחמשת העשירונים הנמוכים. מתברר שהוא לא התגאה לשווא, הרפורמה במתמטיקה באמת חלחלה גם לעשירונים הנמוכים. מתוך 16 ישובים בעשירונים 1-3 שנבדקו, בעשרה נרשמה עלייה של לפחות 20% בזכאות, ורק באחד נרשמה ירידה.

 

עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך שעוד ארוכה הדרך לשוויון. מתוך 64 הישובים האחרונים בדירוג הזכאות למתמטיקה 5 יחידות, רק שניים אינם משתייכים לחמשת העשירונים התחתונים. ובמילים אחרות: למרות השיפור, שוויון הזדמנויות שמביאה איתה הזכאות לבגרות במתמטיקה 5 יחידות - עדיין רחוק.

 

שר החינוך נפתלי בנט אמר בתגובה ש"העשייה החינוכית היא רחבה בהרבה מאחוזי זכאות לבגרות. לכן כשעיצבנו את התמונה החינוכית, הייתה לנו מטרה ברורה: להביט על עשיית מערכת החינוך בצורה מקיפה - מצוינות לצד ערכים". לדבריו, "הנתונים הארציים בתמונה מבטאים מסקנה ברורה: הזכאות לבגרות ואיכות התעודה בעלייה, לצד ירידה מתמדת בנשירה".

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב אמר ש"אנחנו עושים צעד נוסף בהגברת השקיפות לציבור". לדבריו, "מגוון הנתונים מאפשר לנו לערוך ניתוחי עומק בכל תחום ובכל בית ספר ולנתב את המשאבים כך שיביאו בסופו של דבר לצמצום הפערים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x