$
דני רובינשטיין

הפלסטינים גם זקוקים להתקדמות

כישלון של יוזמת השלום האמריקאית עלול לגרום למשבר מדיני שיפגע קשות בכלכלת הרשות

דני רובינשטיין 08:4104.02.14

ללא התקדמות במישור המדיני בשנה הקרובה הכלכלה הפלסטינית צפויה לעמוד בפני סכנה חמורה - זו המסקנה שהגיעו אליה כלכלני לשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית שפרסמו בשבוע שעבר מחקר בנושא.

 

הלשכה פרסמה שלוש תחזיות כלכליות אפשריות לשנת 2014 - לפי האחת, המצב הכלכלי והמדיני יישאר ללא שינוי ב־2014, השנייה מניחה שהמצב ישתפר והשלישית מניחה הרעה במצב.

 

בונים על המסים וההעסקה מישראל

 

לפי האפשרות הראשונה, המדינות התורמות יעבירו לפלסטינים כספים באותו סדר גודל, כמיליארד דולר, לתמיכה בתקציבם; המסים שגובה ממשלת ישראל עבור הפלסטינים (מכס ומע"מ) יהיו במתכונת דומה לזו של 2013; ותימשך מדיניות הריסון התקציבי של הממשלה הפלסטינית, הכוללת הקפאה בתוספת כוח אדם לסקטור הציבורי. על פי תחזית זו, האבטלה תישאר באותה רמה, וכמוה גם ההכנסה הממוצעת לנפש. אך כיוון שבמשק הפלסטיני ניכרת האטה שהולכת ומחריפה בשלוש השנים האחרונות, תחזית זו לא נחשבת טובה. "אין בה שום סיכוי להבראה כלכלית", נאמר בפרסום.

 

לפי התחזית האופטימית, תירשם עלייה של 20% בסיוע הכספי של המדינות התורמות, יחולו הקלות בהגבלות התנועה מצד ישראל ויהיה גידול משמעותי במספר הפועלים הפלסטינים שעובדים בישראל. על פי תחזית זו תהיה עלייה בגביית המסים של הממשלה הפלסטינית, הגירעון בתקציב ייקטן ויחול גידול של כ־9% בהשקעות הציבוריות ובתשתיות.

 

אבו מאזן וג'ון קרי אבו מאזן וג'ון קרי צילום: איי אף פי

 

התחזית הפסימית מניחה נסיגה בתנאים הפוליטיים והכלכליים בגדה ובעזה. תחזית זו מדברת על בעיות בתרומות, שיבושים בהעברת כספי המסים מישראל וירידה בגביית המסים. הפסימיים מביאים בחשבון גם אפשרות להחמרה בהגבלות התנועה מצד ישראל, מה שיוביל להגדלת שיעורי האבטלה לכ־28%, כפי שהיה לפני שנים אחדות. המצב בעזה, שבה כבר היום ההכנסה השנתית לנפש היא כמחצית מההכנסה לנפש בגדה, עלול להיות חמור במיוחד.

 

הכל תלוי בהתקדמות המדינית

 

לפי מצב הדברים כרגע, התחזית הפסימית נראית כמו האפשרות הריאלית ביותר. הדעה הרווחת היא כי לא צפויה התקדמות מדינית בשנה הקרובה, ויתרה מכך - עלול לפרוץ משבר מדיני בין ישראל לרשות אם יתברר שיוזמת השלום האמריקאית נכשלה.

 

במצב כזה, יהיו יותר עימותים אלימים בין הצדדים, תגדל הפעילות הביטחונית הישראלית בשטחים הפלסטינים וגם החרם המדיני־כלכלי על ישראל עשוי להתחזק. תחזית זו זה רעה לפלסטינים, אבל גם לנו בישראל היא לא מבשרת טובות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x