$
מוסף 08.08.2013

כמה שילמתי היום לגן, ילד מתוק שלי?

שנת הלימודים בפתח, ואיתה עוד משכנתא קטנה: גנים פרטיים עולים רבע עד שליש מהשכר הממוצע (ברוטו), גם ביישובים חזקים וגם בחלשים

גיל קליאן 08:3408.08.13

שבועיים וחצי לפני תחילת שנת הלימודים, הוצאות החופש הגדול בשיאן ובפתח כבר אורב התשלום האימתני הבא - לגן. העובדה שהתשלומים לגנים הפרטיים מכבידים מאוד על המשפחה כבר ידועה, והיתה אחד הכוחות שהניעו את המחאה ב־2011. ואולם כעת בדיקת "מוסף כלכליסט" מגלה כמה כבד הנטל הזה: ניתוח מחירי הגנים ביישובים שונים בהשוואה לשכר הממוצע בכל יישוב מעלה כי עלות הגן היא כרבע עד שליש מהשכר. ומדובר בשכר ברוטו; החלק מהנטו גדול עוד יותר.

 

גן ילדים גן ילדים צילום: נמרוד גליקמן

 

את הבדיקה ביצענו ב־14 יישובים, בהסתמך על ממוצע המחירים בין גנים זולים ויקרים ועל השכר הממוצע ביישוב (לפי נתוני הביטוח הלאומי מ־2010, מתוקננים לפי עליית השכר הממוצע במשק מאז, שהסתכמה ב־10%). בשמונה מ־14 היישובים הגן גוזל 30% מהשכר (ברוטו) ויותר. ומתברר שאין הבדל מהותי בין יישובים חלשים וחזקים: ביישובים שבהם הגנים זולים, גם המשכורות נמוכות יותר. בפתח תקווה, למשל, גנים עולים בממוצע 2,400–3,000 שקל לחודש והשכר הממוצע המתוקנן הוא 9,000 שקל בחודש. באשדוד לעומת זאת הגנים עולים 1,800–2,600 שקל לחודש אבל השכר הממוצע נמוך יותר, 7,330 שקל. בשתי הערים, חרף ההבדל הגדול בשכר הממוצע, מחיר ממוצע לגן גוזל בדיוק 30% מהשכר.

 

 

בחמש ערים נוספות הגן גוזל כרבע או קצת יותר מהשכר, גם כשהוא זול יחסית (בחדרה, למשל, גן עולה 1,900–2,400 שקל והשכר הממוצע הוא 7,501 שקל). רק במודיעין־מכבים־רעות עול הגן קטן יחסית: הגנים בהם אינם זולים מאוד (2,350–2,500 שקל בחודש) אבל השכר גבוה (13,168 שקל), כך שהגן גוזל פחות מחמישית מהשכר. וזה, נזכיר, מחירו של גן לילד אחד. שני אחים קטנים או תאומים כבר מחייבים את הוריהם לשלם נתח כבד מאוד מההכנסה שלהם.

פתיחת גני עירייה רבים לילדים מגיל 3, בעקבות המלצות טרכטנברג, הקלה על הנטל הזה, אבל לילדים צעירים יותר עדיין קשה למצוא מקום במסגרות מסובסדות כמו ויצו ונעמת והם נדרשים לגן פרטי יקר. מן הצד השני נמצאות הגננות שמפעילות את הגנים, ומתמודדות עם עלויות מאמירות. גם כשהן יכולות לגבות יותר כי השכר של ההורים גבוה, למשל ברעננה ובמודיעין, הן לא בהכרח עושות זאת.

 

לדברי חנן דגן, מנכ"ל איחוד גני הילדים, "הפרמטר העיקרי בתמחור גן זה כוח אדם. לכל חמישה־שישה ילדים יש מטפלת - ואם השכר שלה הוא 5,000 שקל ברוטו בחודש, עלות השכר שלה היא 6,500 שקל בחודש, כלומר לפחות 1,000 שקל לילד בחודש. ואלה מחירי הפריפריה, במרכז עלות שכרה של אותה מטפלת יכולה להגיע גם לעשרת אלפים שקל ויותר". לכך יש להוסיף את עלויות אחזקת הגן. "כשבעל נכס במרכז משכיר לגן הוא דורש לפעמים 20–30 אלף שקל בחודש, וגם העירייה לעתים מכבידה עם ארנונת עסקים”, אומר דגן, ומוסיף כי אין איך לשבור את השוק הזה, "כי אם אתה שובר את השוק אתה מפסיד. השנה אנחנו שומעים על הרבה מאוד גנים שמגיעים למצב של פשיטת רגל, ואני מדבר על גנים ותיקים וטובים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x