$
דעות

סמנכ"ל התפעול של נתניהו

יאיר לפיד ונפתלי בנט אמורים להפשיל שרוולים ולנקות הרבה לכלוך. יצליחו - הצלחה של נתניהו. ייכשלו - כישלון שלהם

איתי שילוני 08:1710.05.13
ארגונים מורכבים יצרו את התפקיד הניהולי הקרוי סמנכ"ל תפעול (Chief Operating Officer או בקיצור COO). סמנכ"ל התפעול הוא יד ימינו של המנכ״ל. הוא קושר את הקצוות, מטפל במתח הקיים תמיד בין המטה לשטח ובעוד שלל משימות. בשונה מהעוזר האישי, שצובר את עוצמתו הארגונית מכוח אישיותו ומיכולות פוליטיות, לסמנכ"ל התפעול יש סמכויות של ממש.

יאיר לפיד הוא סמנכ"ל התפעול של בנימין נתניהו. הוא מטפל בימים אלו במשימה הקשה של בניית התקציב תוך כדי התמודדות עם אין ספור קשיים ואין ספור ציפיות שייצר אצל הציבור שבחר בו והציבור בכלל. נתניהו, בכישרון פוליטי-ניהולי מוכח תימרן את לפיד לבחור בתפקיד, ועל כך כבר דובר רבות. נתניהו הצליח גם לגרום לציבור לשכוח שלפיד מטפל בצרות שהיו באחריותו של נתניהו, כראש ממשלה וכשר על כלכלי עד לפני שעה. נתניהו הצליח למצב את עצמו בהרף עין כמי שאחראי יחד עם בוגי יעלון על ה"ביזנס" בארגון, קרי על הביטחון. לעומת זאת, לפיד, סמנכ"ל התפעול, עם עזרה של נפתלי בנט אמור להפשיל שרוולים ולנקות הרבה לכלוך. יצליחו, הצלחה של נתניהו. יכשלו, כשלון שלהם.

 

יאיר לפיד. הפנה אצבע מאשימה כלפי החרדים ולא כלפי הבוס שלו יאיר לפיד. הפנה אצבע מאשימה כלפי החרדים ולא כלפי הבוס שלו צילום: עמית שאבי

 

במקרים רבים בארגונים בהם תפקיד סמנכ"ל התפעול קיים, נוצרת דינמיקה מעניינת בינו לבין המנכ"ל. ברמה הגלויה או הסמויה, סמנכ"ל התפעול מתעסק בכל מיני דברים שהמנכ"ל לא רוצה להתעסק בהם. הוא החזית בכל מיני קונפליקטים בארגון, הוא לוקח על עצמו לפנות מוקשים, הוא עוסק בצדדים הפחות "סקסיים". אם כולם אוהבים להתעסק בעסקים, בשיווק ובפיתוח עיסקי, אז סמנכ"ל התפעול לא שם. 

 

בארגונים, כמו בכל מקום, מתנהל מאבק על דימויים ועל תודעה. באופן ברור, מנהלים מנסים לנכס הצלחות לעצמם וכשלונות לאחרים. בהיבטים הארגוניים, תפקיד סמנכ"ל התפעול הוא כליא ברק מצויין לכל מה שתקוע, לכל סיכסוך או אי הסכמה משמעותית. מדוע מנהלים לוקחים על עצמם את התפקיד? במקרים רבים כי הם מאמינים, במידה מסויימת של צדק, כי התפקיד מקרב אותם לכס המנכ"ל ביום מן הימים. זה נכון בשלושה תנאים: האחד, שהם מצליחים בתפקיד. השני, שהם נתפסים כמי שהצליחו בתפקיד והשלישי שהמנכ״ל לא הצליח לנכס להם כשלונות במידה והיו כאלה ולא ראה בהצלחתם איום.

  

לפיד, ילד טוב ואחראי, לקח על עצמו את התפקיד במלוא הרצינות, והזדהה עם המשימה, הכוללת שני חלקים: ניקיון של הברדק, וניקיון של נתניהו מאחריות ואשמה. נתניהו ידע את מי הוא ממנה ולפיד סיפק את הסחורה. בהתייצבות ראשונה של לפיד על הבמה הפוליטית, הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי החרדים שיצרו את הבעיות ולא כלפי הבוס שלו. בכך הוא השלים את מעגל לקיחת האחריות שלו, והסרת האחריות של נתניהו. הוא נתן, לפיד לקח והציבור שכח. בנקודת הזמן הזו, זה נראה כמצליח. ראש הממשלה נמצא בסין, מתעסק בפיתוח עיסקי ובשיווק. סמנכ"ל התפעול פה חוטף אש.

 

למרות העובדה שבשנים הארחונות יש פחות סודות והמידע יותר זמין, עדיין בידי המנכ"ל כלים מגוונים לשלוט במידע. דרכו של סמנכ"ל התפעול אל הדירקטוריון, ואל התקשורת והציבור חסומה בדרך כלל באמצעות מנגנונים היררכיים. עובדה זו מקלה על המנכ"ל, אם הוא רוצה בכך, לשלוט במידה רבה על ניכוסן של הצלחות וכשלונות.

 

בפוליטיקה, סמנכ"ל התפעול מתקשר ישירות עם הציבור. במובן הזה, לפיד הוא לא יריב קל והשדה התקשורתי הוא שדה שבו הוא פועל במיומנות. מנכ"ל זחוח מידי עלול לחשוב שהוא פיצח את הנוסחה ושהיא עובדת לנצח. לפיד לא ישחק לנצח בקלות לידיו של נתניהו ולסדרי העדיפות שלו בפרשנות על עבר ועתיד, הצלחה וכשלון. לפיד בתפקיד בשביל העתיד ונתניהו, כחובב השפה האנגלית צריך לדעת שבאנגלית פירושה המילולי של COO זו ״הפיכה״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x