שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תקשורת

במקרה של מתקפת טילים יש להישמע להוראות באייפון

מערכת ההפעלה של אפל לא תומכת בקבלת התרעות מפיקוד העורף, ול"כלכליסט" נודע כי החברה התחייבה להפיץ עדכון מיוחד ביוני הקרוב

אסף גלעד 07:0606.04.14

ענקית האלקטרוניקה אפל התחייבה בפני פיקוד העורף ומשרד התקשורת כי היא תעדכן את מערכת ההפעלה שלה כדי לאפשר שליחת התרעות בזמן חירום למשתמשי אייפון. כך נודע ל"כלכליסט".

 

באמצעות הודעות אלה ניתן יהיה להעביר הנחיות למשתמשי האייפון לגבי מצבי חירום כגון רעידת אדמה או נפילת טילים. ההתרעות יופעלו על ידי פיקוד העורף במסגרת מערכת שנקראת מסר אישי, ויועברו למנויי אייפון דרך האנטנות של חברות הסלולר באזורים הרלבנטיים.

 

 

מערכת ההתרעות נועדה לשמש כאמצעי התרעה משלים למערך הצופרים. המערכת מזכירה שליחת הודעת SMS, אך למעשה אין מדובר בהודעה כזו, אלא במערכת המבוססת על הטכנולוגיה של הסטארט־אפ הישראלי eVigilo, שמאפשרת לחברות הסלולר לשלוח הודעות למיליוני משתמשים בתוך שניות ספורות לפי מיקומם, בהתבסס על אנטנות הסלולר וללא הסתמכות על מערכת SMS או זיהוי כלשהו של מקבל ההודעה. בצורה זו ההודעה נשלחת לכל מי שנמצא באזור תחת מתקפת רקטות, למשל.

 

מערכת מסר אישי של פיקוד העורף פעילה זה כשנה ומאפשרת להתריע למנויי כל חברות הסלולר המצויים באזור מסוים על סכנות שונות באמצעות שליחת הודעות טקסט. עם זאת, המערכת לא יכלה לשלוח הודעות כאלה למכשירי אייפון, כיוון שמערכת ההפעלה של אפל סגורה בפני הודעות מסוג זה, אלא רק למכשירי טלפון סלולרי שאינם חכמים ומרבית מכשירי אנדרואיד. בשל כך, המערכת יכולה להגיע רק לכ־60% ממחזיקי הטלפונים הניידים בישראל.

 

אייפון אייפון

 

המצב בארה"ב שונה: שם, מערכת ההפעלה של אפל מאפשרת כבר כיום לכוחות החירום בארה"ב לשדר הודעות התרעה למאות מיליוני משתמשים בארה"ב בשפה האנגלית.

 

משרד התקשורת ופיקוד העורף זימנו לישראל משלחת מיוחדת של אנשי אפל כדי לבקש מהם לעדכן את מערכת ההפעלה כך שתאפשר שליחת הודעות חירום בישראל. לפני כמה שבועות הגיעה המשלחת בחשאי לישראל וכללה נציגים של אפל מארה"ב ומבריטניה כדי ללמוד את הנושא. הנציגים נפגשו עם כל חברות הסלולר, משרד התקשורת ופיקוד העורף, שדרשו מהם לאפשר שליחה של הודעות גם בעברית, ערבית ורוסית.

 

בסיכומו של הביקור התחייבו נציגי אפל לאפשר את אופן שליחת ההודעות בשפות נוספות, והודיעו כי עדכון תוכנה לאייפון ישוחרר להפצה על ידי חברות הסלולר בישראל החל מיוני הקרוב. לא כל בעלי מכשירי אייפון יוכלו להתקין את העדכון, אלא רק בעלי מכשירי אייפון 4 ומעלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x