• תפריט
חדשות טכנולוגיה

תקדים עולמי: ניו זילנד לא תאפשר עוד לרשום פטנטים על תוכנות

לראיית המחוקקים במדינה, פטנטים טכנולוגיים פוגעים בפרודוקטיביות וכמעט בלתי אפשרי לפתח תוכנות ואפליקציות בלי להפר פטנט. החוק, שהועבר במטרה להקל על מפתחים מקומיים, סותר את אמנת הפטנטים הבינלאומית TRIPS

נמרוד צוק 16:2929.08.13
חקיקה תקדימית בניו זילנד שאושרה אתמול (ד') אוסרת על רישום פטנטים חדשים על מוצרי תוכנה - והופכת את מדינת האי לראשונה בעולם בה קיים חוק שכזה. הצעת החוק אושרה אתמול בפרלמנט המדינה ברוב של 117 תומכים וארבעה מתנגדים, כחמש שנים לאחר שהועלתה לדיון.

הצעת החוק קובעת כי תוכנת מחשב איננה המצאה ובכך עוקפת את אמנת TRIPS הבינלאומית, שקובעת כי המדינות החתומות עליה יאפשרו רישום פטנטים על כל מוצר או תהליך המהווים המצאה טכנולוגית.

פטנטים בתחום התוכנה? לא בניו זילנד פטנטים בתחום התוכנה? לא בניו זילנד צילום: shutterstock

 

החקיקה מחריגה תוכנות שמהוות יישום ממוחשב של תהליך שניתן לרשום עליו פטנט - למשל תוכנה שמשמשת להפעלת מכונת כביסה המציעה ניקוי טוב יותר של בגדים עם צריכת חשמל מופחתת, כפי שמצוין בדוגמה המובאת בהצעת החוק. בנוסף, כל הפטנטים שנרשמו עד כה במדינה ימשיכו לשאת תוקף, ורק בקשות חדשות לפטנטים טכנולוגיים לא יאושרו.

 

הרקע לחקיקה הוא הקושי שמציבים מאות אלפי הפטנטים הטכנולוגיים שנרשמו ברחבי העולם, חלקם על דברים שעשויים להיראות טריוויאלים, בפני מפתחי התוכנה בניו זילנד. חבר הפרלמנט קלייר קוראן, אחד מיוזמי החוק, אמר כי באופן כללי פטנטים טכנולוגיים הם בעיניו אנטי-פרודוקטיביים, וכי כמעט בלתי אפשרי היום לפתח איזשהו מוצר תוכנה מבלי להפר כמה וכמה פטנטים.
 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x