$
חדשות התקשורת

שאלות ותשובות: מהו מיזם הסיבים האופטיים

מתי תגיע התשתית החדשה לבית הצרכנים?

אופיר דור 12:0510.07.13

מהי מטרת מיזם הסיבים האופטיים?

המטרה היא הקמת תשתית תקשורת שלישית בישראל שעליה ניתן יהיה לספק שירותי אינטרנט, טלפוניה וטלוויזיה. החברה החדשה שבה יהיו שותפות חברת החשמל וקבוצת המשקיעים תקבל כ־3,000 ק"מ של סיבים אופטיים שפרסה חברת החשמל בין הערים בישראל, במקביל לחוטי החשמל. במסגרת הפרויקט ייפרסו כ־25 אלף ק"מ נוספים של סיבים.

 

 

למה נדרשת תשתית תקשורת שלישית?

המיזם יצא לדרך ביוזמת שר התקשורת הקודם משה כחלון, שסבר כי יש להכניס שחקן שלישי כדי להגביר את התחרות בתחום תשתית האינטרנט והטלוויזיה. פריסת סיבים אופטיים עד הבית צפויה להניע את בזק ו־HOT לשדרג את התשתית שלהן. לפי התכנון, תשתית הסיבים תאפשר העברת נתונים בקצב של עד 1 גיגה־ביט לשנייה - פי 10 מהמהירות הגבוהה ביותר שמציעות החברות כיום.

 

הפרויקט יעלה מיליארדי שקלים, מי יממן אותו?

זו שאלת 5 מיליארד השקלים - העלות הצפויה של הפרויקט, שאותה תצטרך לגייס קבוצת המשקיעים. אתמול הופקדו 100 מיליון שקל ראשונים בקופה, ולאחר קבלת הרישיון יועברו למיזם 150 מיליון שקל כמענק מהמדינה. חלק נוסף מהמימון יגיע מהלוואה שתעמיד חברת סיסקו, ספקית ציוד מרכזית של המיזם. בשוק ההון ספקנים לגבי יכולת החברה למצוא בנקים שיממנו את שאר ההשקעה, במיוחד אם התשתית לא תצליח לצבור נתח שוק גדול במהירות.

  

פריסת סיבים אופטיים פריסת סיבים אופטיים צילום: יוסי וייס

 

מתי התשתית החדשה תגיע לבית הצרכנים?

המדינה טרם חשפה את יעדי הפריסה המדויקים, אך מסתמנות ארבע אבני דרך: חיבור לקוחות ראשונים בתוך שנה מקבלת הרישיון, פריסה על 45% מהמדינה בתוך תשע שנים, פריסה של 75% בתוך 15 שנה ופריסה מלאה בתוך 20 שנה. אם החברה לא תכבוש נתח של יותר מ־10% בשוק התשתיות בתוך שלוש שנים, היא תספוג קנס ותחויב להגיע לפריסה של 65% מהמדינה בתוך תשע שנים. טרם הוחלט מי תהיה העיר שבה יתחיל הפרויקט. סביר שהיזמים יבחרו במקום נוח לפריסה עם פוטנציאל שוק גבוה דוגמת תל אביב, אבל מכיוון שמדובר באזור צפוף וחלק מקווי החשמל עוברים מתחת לאדמה, הפריסה בעיר זו תהיה יקרה ומסובכת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x