$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: מיקרוסופט בונה גשר לקוד הפתוח

מיקרוסופט תורמת אלפי שורות קוד לקהילת לינוקס, ענקית הספרים האמריקאית בארנס אנד נובלס פותחת חנות מקוונת לספרים דיגיטליים, משחק לאייפון ממריץ טבח בבית הספר, ויאהו עוברת מתיחת פנים

יוסי גורביץ 10:2521.07.09

לשפשף את העיניים

 

מיקרוסופט הודיעה אתמול (ב') שהיא מספקת, חינם אין כסף ובאמצעות חוזה GNU הפתוח עד מאוד, כ-20 אלף שורות של קוד לקהילת לינוקס. הקוד כולל שלושה דרייברים, שמאפשרים להפעיל מכונה וירטואלית של מיקרוסופט כחלק מלינוקס.

 

בקהילת הקוד הפתוח, קהילה מועילה וחביבה אך סובלת ממנטליות מצור, לא כל כך ידעו איך לאכול את זה. מיקרוסופט היא, מבחינתם, השטן הגדול/דארת' ויידר/אחמדניג'אד/הכנס את הנבל החביב עליך. הם עדיין בטראומה מתביעת TomTom על ידי מיקרוסופט בפברואר השנה, שממנה השתמע שמיקרוסופט רואה בגרעין של לינוקס עצמו הפרת זכויות יוצרים שלה. כניעתה המהירה של טוםטום, בתוך פחות מחודש, רק הגבירה את הדאגה.

 

מיקרוסופט בונה גשרים בשנים האחרונות אל קהילת הקוד הפתוח, אבל נראה שצפויה לה עבודה רבה לפני שתצליח להתגבר על חומת השנאה ואי האמון מצידה (שחלק ממנה הורווח ביושר). אין פירושו של דבר שסטיב באלמר עבר מטמורפוזה בלתי ברורה לאמא תרזה: להתקרבות הזו יש היגיון עסקי מוצק, שתפקידו לאפשר אינטגרציה מוצלחת יותר בין מוצרי מיקרוסופט ומוצרי לינוקס. ובכל זאת.

 

התעשייה הישנה מרימה את הכפפה

 

אמזון היא סיפור הצלחה מסחרר, בין השאר משום שג'ף בזוס ניחן בראיית הנולד מרשימה. הוא תמיד היה שם שני צעדים לפני כולם. אמזון השלימה כמה הקפות סביב מתחריה
סניף של בארנס אנד נובל. התעשייה הישנה מתעוררת? סניף של בארנס אנד נובל. התעשייה הישנה מתעוררת? צילום: בלומברג
– המו"לים וחנויות הספרים הישנות – לפני שהם בכלל הצליחו להבין שיש כאן תחרות. עכשיו מתלוננים המו"לים שמחירי הספרים בקינדל שוחטים אותם. אבל הם עדיין לא מעיזים לסגת מהשתתפות בקורא האלקטרוני הנפוץ בעולם – בדיוק כמו שתעשיית ההקלטות לא מעיזה לצאת באופן חד צדדי מהאייטיונז, חנות המוזיקה של אפל. ובניגוד לסטיב ג'ובס, בזוס פעל כל כך מתחת לרדאר, שהוא אפילו לא היה צריך לשים ראש כרות של סוס במיטת המו"לים הגדולים.

 

אחרי כמה שנים של סחרחורת, מתקבל הרושם שהתעשייה הישנה מתעוררת. חנות הספרים הגדולה בארנס אנד נובלס הודיעה אמש (ב') שהיא פותחת חנות מקוונת משלה, ובה תמכור ספרים דיגיטליים. והרבה מהם: לדבריהם, החנות תכיל כ-700 אלף עד מיליון כותרים דיגיטליים בתוך שנה. החנות כבר מכרה ספרים דיגיטליים פעם, ב-2003, אבל התייאשה. השוק השתנה מאז.

 

לא זו אף זו: בארנס הודיעה באותה הזדמנות על הסכם עם Plastic Logic, שתייצר בתוך שנה קורא ספרים אלקטרוני, שבארנס תהיה ספק התוכן הבלעדי שלו. זה מגיע קצת באיחור, בהתחשב בכך שכבר יש שלושה דגמים של קינדל בשוק ורק בזוס יודע מה יקרה בתוך שנה, אבל זו התחלה. אולי, בכל זאת, אמזון לא תוכל להפוך בקלות רבה כל כך לאח הגדול.

 

תחזית: האפליקציה הזו תמחק בתוך 48 שעות

 

משהו לא ברור עובר על האפסטור של אפל. תהליך האישור שלה מעורר יותר מדי גבות. משחק שבו מטלטלים תינוק עד מוות עבר את תהליך הסינון (ונמחק עקב צווחות הקהל); אבל ספרים אלקטרוניים שמכילים את המילה האיומה Fuck או את הקמא-סוטרה, דווקא לא.

 

עכשיו מסתמנת עוד שערורייה נוסח "טלטול התינוק", אבל הפעם זו נראית כמו שערורייה מוזמנת מראש. יש חברה ו-Retarded Games ("משחקים מפגרים") שמה, ונראה שהיא יודעת על מה היא מדברת. היא שלחה לאפל משחק שבו השחקנים רוצחים את תלמידי בית הספר ואת המנהל שלהם, משום שהם זומבים. איך זה עבר את ההשגחה של האפסטור? כמו כל שאלה כזו, אין תשובה ברורה.

 

יצוין שהסוואת טבח תלמידי בית הספר שלך כמלחמה נואשת בזומבים עשויה שלא להרשים את רשויות החוק. האמריקאים רגישים מדי לנושא, ובצדק, בהתחשב בתדירות שבה משמש התיקון השני לחוקה – שמאפשר נשיאת נשק ללא הגבלה – כאמצעי מסייע תלמידים מתוסכלים. בשנה שעברה נעצר תלמיד בן 18, לאחר שכתב סיפור טבח בבית הספר, במסווה של סיפור זומבים.

 

אבל הטוויסט בסיפור הזה משונה למדי. מישהו התחיל להפיץ מחאות זועמות כנגד המשחק, תוך השמעת הקינה הרגילה על קריסת הציוויליזציה. מבדיקה ראשונית, מתקבל הרושם שמי שמפיץ את המחאה היא יצרנית המשחק עצמה, Retarded Games. כלומר, על פניו היא מנסה לגרוף הורדות משחקים מצד אנשים שרוצים לשמוע על מה הזעזוע, מתוך תקווה שאפל לא תשים לב. או להפך: מתוך תקווה שהמשחק ייגנז והיא תוכל לשחק את תפקיד הקדוש המעונה.

 

כל ההפוך על הפוך הזה גורם לי לכאב ראש. האם תואיל אפל ותירה לאפליקציה הזו בעורף, רצוי עם רובה ציד טעון בקליעי ג'ונגל רודזיים? האם תואיל ותלמד שהמדיניות המפוקפקת שלה, אם אכן אפשר לקרוא לכך מדיניות, מעודדת כל מיני ערפדים חולניים?

 

מתיחת פנים ליאהו

 

לאחר חודשים של שמועות, הודיעה יאהו כי היא תשיק היום (ג') את דף הבית החדש שלה, הראשון תחת משמרתה של קרול בארץ. יאהו די חלשה בישראל, אבל בעולם דף הבית שלה הוא אחד הנצפים ביותר – כ-340 מיליונים נכנסים אליו מדי חודש. הדף החדש יהיה זמין ראשית כל בארה"ב, ואחר כך בכמה ארצות נבחרות; רפובליקת פרטאצ'יה לא ביניהן.

 

השינוי העיקרי בעמוד צפוי להיות, אליבא דיאהו, יכולתו של המשתמש לעצב את העמוד על פי צרכיו. השער שלו לרשת – זה מה שהדף אמור להיות – יאפשר לו מעתה לגלוש ישירות לא רק לאתריה המסונפים הרבים של יאהו, אלא גם לפייסבוק, למגוון אתרי חדשות, ואל שאר אמצעים פופולריים לבזבוז הזמן.

 

נקודה מעניינת היא שיאהו מתכננת להציג עיצוב מחודש של דף החיפוש שלה – אבל רק בעוד חודש. בהתחשב בדיווחים על עסקה כלשהי שצפויה להיחתם בינה ובין מיקרוסופט בקרוב, יכול להיות – דגש על "יכול להיות" - שיש כאן רמז לכך שחיפוש לא יהיה חלק מעסקיה של יאהו החל מהעתיד הקרוב.

 

קצרצרים

 

פייסבוק ממשיכה לעורר מהומות בבריטניה: שני צעירים שפרסמו הודעה תמימה לידידיהם על מסיבת תה שהם עורכים, מצאו את עצמם מוצפים בכ-200 חוליגאנים שראו את המודעה. המשטרה נאלצה להתערב בכוחות גדולים, ובכללם מסוק. איך, לעזאזל, תמיד יש שם מסוק?

 

בפאשלה מביכה, שמישהו כנראה ישלם עליה, העליב האתר למלחמה באבטלה של ממשלת ברזיל את המובטלים. האומללים שניסו להיכנס לאתר כדי לברר אילו הטבות מגיעות להם, אולצו להקיש סיסמאות-אישור גועליות במיוחד, כמו "בטלן" ו"חסר בושה". הממשלה התנצלה, והאשימה את החברה שתכננה את האתר. בקרוב באתרי משרד האוצר.

 

כמה שווה הבאזז סביב טוויטר? די הרבה: על פי הערכות, שאין לי הידע או היכולת להפריך אבל נראות מופרכות, הפטפוט התקשורתי על טוויטר היה שווה לחברה 48 מיליון דולר בחודש האחרון. אז הנה הגרוש (כולל חור, ללא חיוב נוסף!) שלי.

 

התחרות על תואר "הרשת החברתית הצולעת ביותר" קשה, המתחרים רבים, השכר זעום ובעל הבית צוחק. ובכל זאת, ההימור שלי הוא על "3121". לא שמעתם עליה? זה בסדר. זו רשת חברתית שמטרתה להדק את היחסים בין חברי הקונגרס האמריקאי ובין עובדי הקונגרס. זה נשמע כמו משהו שיזם ערמומי הציע לאיזה בוס מנותק ומיואש, ששמע על רשתות חברתיות אבל לא הצליח להבין מה זה.

 

 

באחת התקריות המשונות של השנה, התלקח אדם לאחר ששוטר אוסטרלי ירה בו טייזר. ההלם החשמלי, ראוי לציין, פגע בו מעל לאף, והסיבה לכך שהוא נורה היתה התנגדותו למעצר. ולמה רצו לעצור אותו? אה, כי הוא שאף דלק, פעילות שכמסתבר היא בלתי חוקית שם למטה. עכשיו זה נראה סביר יותר. וכאילו לא היתה התקרית מטומטמת מספיק, חברתו של העציר השליכה אבנים על השוטר, כשזה ניסה לכבות את החבר שלה.

 

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

 · ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר" 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x