$
חדשות IT

מנכ"ל IDC: "החיבור בין סאן לאורקל אינו מובן מאליו"

בתעשייה מביעים תמיהה על רכישת סאן על ידי אורקל. "מדובר בשתי חברות מתחומים שונים - תשתיות מחשוב ותוכנה, ולאורקל אין ידע וניסיון בתחום התשתיות. מדובר באתגר לא קטן", אומר ברוך גינדין מגרטנר

אסף גלעד 12:1521.04.09

גדעון לופז, מנכ"ל חברת הייעוץ IDC בישראל מביע תמיהה על העסקה. לדבריו, החיבור בין אורקל לסאן אינו מובן מאליו. "סאן ממוצבת קודם כל כחברה המפתחת שרתים וחומרה למערכות מידע - שוק בו הרווחים השוליים הולכים ויורדים ומאוימים על ידי טכנולוגיות חדישות כגון וירטואליזציה ושרתי 'ענן', כך שהזמן בו בחרה אורקל להיכנס לשוק השרתים אינו הטוב ביותר", טוען לופז.

 

מנכ"ל IDC גדעון לופז. "בסאן יש מצב של חוסר ודאות" מנכ"ל IDC גדעון לופז. "בסאן יש מצב של חוסר ודאות" צילום: אוראל כהן

לופז מעריך שמטרת הרכישה מבחינת אורקל היא להפיק ערך ישיר עבור מוצריה - אבל גם למנוע התחזקות של מתחרים. "המוצרים המעניינים בסאן כיום הם שפות התוכנה של JAVA, יחד עם שפת הקוד הפתוח שרכשה בשנה שעברה במיליארד דולר – MySQL, מערכת סולאריס ומערכת ניהול הזהויות", מפרט לופז, "אלא שבכל אחד מהתחומים האלה סאן היא שחקן קטן. אני צופה שאורקל תצמצם את פעילות החומרה של סאן ותישאר עם שפות התוכנה שלה. בסאן יש כיום מצב של חוסר ודאות כיוון שלא שלא ברור לאן אורקל תיקח את אותה".

 

פרשן הטכנולוגיה האמריקאי אום מאליק כתב בבלוג שלו כי "מנכ"ל אורקל קארל אליסון הזכיר בנאומו את השפות JAVA ומערכת סולאריס, אך התעלם מהקוד הפתוח שרכשה סאן לפני שנה, MySQL. מאז הרכישה, עזבה כל הקבוצה המקורית שהקימה את החברה. אם אתה אוהד של הקוד הפתוח, עליך לדאוג להשפעת העסקה על עתידת של פרויקטים של קוד פתוח כמו אופן-אופיס ו-MySQL. לאורקל יש נטייה לסחוט את כל רכישותיה עד הפני האחרון".

  

המיזוג לא יהיה קל

 

"מדובר ברכישה בעלת משמעות גדולה מאוד לשוק מערכות המידע", אומר ברוך גינדין, מנכ"ל סניף המזרח התיכון של חברת הייעוץ והמחקר גרטנר. "אורקל היא חברת תוכנה מובילה אשר רוכשת את סאן - חברה שרק לאחרונה העמיקה את עיסוקה בתחום התוכנה ועיקר צמיחתה מגיעה לאחרונה מתחום זה. תשתיות ה-Java שלה זכו להצלחה יתרה והפכו לתשתיות עולמיות. יחד עם זאת, סאן נכנסה לקשיים בתחום השני בו היא פעילה - מערכות המחשוב - שלא צמחו מהר ולא היו רווחיות כמצופה".

  

גינדין צופה כמה תרחישים אפשריים. מיזוג שכזה עשוי ליצור חברה אחת, בדומה ליבמ או HP, המשווקת את כל קשת המוצרים: חומרה, תוכנה, רשתות ויישומים. "אבל אם אורקל מעונינת רק בעסקי התוכנה של סאן, יי

מנכ"ל גרטנר המזרח התיכון ברוך גינדין. יש לחכות ולראות מנכ"ל גרטנר המזרח התיכון ברוך גינדין. יש לחכות ולראות צילום: עמית שעל

צור הדבר קשיים מרובים עבור משתמשי מערכות המחשוב של סאן, אולם מוקדם מדי להתייחס לעניין זה".

  

לדעת גינדין המיזוג בין שתי החברות לא יהיה קל. "כאשר HP רכשה את קומפאק היה מדובר בשתי חברות דומות, והחברה הרוכשת היתה בקיאה ושלטה היטב בתחום. באמצעות הרכישה הם ביטלו כפילויות, הגדילו את בסיס הלקוחות והפכו לחברה אחת רווחית יותר. במקרה הנדון, מדובר בשתי חברות מתחומים שונים - תשתיות מחשוב ותוכנה - ולחברה הרוכשת אין ידע וניסיון בתחום ייצור ושווק מערכות מחשבים. מדובר באתגר לא קטן עבור החברה הרוכשת".

  

"בישראל חדירת מערכות סאן גדולה אף יותר מארצות אחרות - והן זכו להצלחה מרובה במיוחד בתחום הפיננסי, חברות התקשורת, מערכות צבאיות ושימושים רבים בהנדסה ותעשייה", אמר גינדין, "לכן יש לחכות ולראות מה תהיה המדיניות של הגוף החדש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x