הייטק והון סיכון

ארה"ב: שיא בהשקעות הון סיכון ברבעון הראשון של 2021

לפי דוח שפרסמה פירמת ארנסט אנד יאנג, חברות במימון קרנות הון סיכון גייסו בשלושת החודשים הראשונים של השנה 64 מיליארד דולר, שהם 43% מ-148 מיליארד דולר שגייסו בכל 2020, שגם הייתה שנת שיא

חדשות חוץ 12:0811.04.21
השנה האחרונה הייתה אחת המוצלחות לתעשיית הטכנולוגיה והובילה לכך שמאז תחילת 2021 הזרימו המשקיעים הון לחברות בתחומים כמו משלוחי מזון, פלטפורמות מסחר מקוונות ולחברת חקר החלל של אלון מאסק, שהתרגמו לשיא עבור תעשיית ההון סיכון ברבעון הראשון של השנה.

 

 

 

לפי דו"ח שפרסמה בשבוע שעבר פירמת ארנסט אנד יאנג בעזרת הנתונים שנאספו ב-Crunchbase, חברות במימון קרנות הון סיכון גייסו בשלושת החודשים הראשונים של השנה 64 מיליארד דולר, המייצגים 43% מ-148 מיליארד דולר שגייסו בכל 2020, שגם הייתה שנת שיא.

 

אילון מאסק מנכ"ל טסלה אילון מאסק מנכ"ל טסלה צילום: בלומברג

 

 

"אנחנו עדיין טכנית בזמן מגפה ומנסים להיחלץ ממנה", הגיב ג'ף גרבאו מארנסט אנד יאנג בריאיון לאתר CNBC. "לפני שנה כולם חשבו שאנחנו צוללים לתוך תהום. אז מדהים שהשגנו רבעון שיא כמו זה". לדבריו, די בטוח שתעשיית ההון סיכון תגייס השנה מעל 100 מיליארד דולר, זו השנה הרביעית ברציפות, כך ש"השאלה היא האם זו תהיה שנה של 200 מיליארד דולר? ההצלחה בשנה שעברה בא לידי ביטוי בעיקר במחצית השנייה, הודות להנפקות ציבוריות ראשונות (IPO) מעוררות עניין מצד סנופלייק, דורדאש ו-Airbnb".

 

העסקה הגדולה ברבעון - של חברת המכוניות האוטונומיות Cruise

 

לפי גרבאו, ברבעון הראשון של השנה בוצעו 183 עסקאות הון סיכון בגובה של 100 מיליון דולר לפחות, יותר ממחצית העסקאות בסדר גודל זה שבוצעו בכל השנה שעברה. העסקה הגדולה ביותר הייתה סבב גיוס ההון בגובה 2 מיליארד דולר שביצעה חברת המכוניות האוטונומיות Cruise בחודש ינואר, בהובלת מיקרוסופט כחלק משותפות אסטרטגית עם ג'נרל מוטורס, בעלת השליטה בחברה.

 

עסקאות גדולות נוספות כוללות את חנות הנוחות הדיגיטלית Gopuff שגייסה 1.15 מיליארד דולר בחודש מרץ – העסקה השנייה בגודלה ברבעון. וכן יצרנית ניתוח נתונים ממחשוב ענן Databricks גייסה מיליארד דולר בתקופה, וכך גם אפליקציית ההשקעות רובינהוד, שנזקקה לנזילות אחרי פרשת גיימסטופ.

 

 

הנפקת Airbnb בנאסד"ק הנפקת Airbnb בנאסד"ק צילום: אי פי איי

 

 

מתחת לרף המיליארד דולר, עסקאות בולטות היו הגיוס של 850 מיליון דולר מצד ספייס X בפברואר, שהעניקו לחברה של מאסק הערכת שווי של 74 מיליארד דולר. עסקה גדולה נוספת הייתה הגיוס של 600 מיליון דולר מצד חברת Stripe שהעניקו לה הערכת שווי של 95 מיליארד דולר.

 

רמות השיא של תעשיית ההון סיכון תואמות עם מגמת השימוש בחברות צ'ק פתוח או SPAC שרוכשות חברות פרטיות לצורך הפיכתן לציבוריות. מאז תחילת השנה 306 חברות SPAC גייסו 98.9 מיליארד דולר, כך לפי SPACInsider.

 

לשם השוואה, בשנה שעברה גויסו בצורה זו 83.4 מיליארד דולר, שנחשבו לשיא. עם זאת, להערכתו של גרבאו השילוב הזה בין מימון מסורתי וה-SPAC יגרון למשקיעים לקחת על עצמם סיכונים עודפים. "קוראים לזה הון סיכון מסיבה", הסביר. "מדובר על סיטואציות שמניבות תשואות גבוהות וטומנות בחובן סיכונים גבוהים".

x