חדשות טכנולוגיה

"גם לחץ פוליטי לא יטה את התוצאות"

באוצר רואים את המכרז כמהפכה שתזרים לארץ השקעות נוספות מחברות הענק שניגשו אליו, ובהן גוגל, אמזון ומיקרוסופט

אדריאן פילוט 06:5631.03.21
"שום לחץ לא יעזור פה, כולל לחץ פוליטי. מכרז הוא מכרז הוא מכרז, זה הכלי שיש לממשלה לקנות שירותים וזו דרך המלך", אומר גורם באגף החשב הכללי במשרד האוצר בתגובה לחששות שלפיהם ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות מפעילות לחצים כדי לזכות במכרז נימבוס — מהגדולים והחשובים המתקיימים בישראל בימים אלו - המיועד לאספקת שירותי ענן לממשלת ישראל. באוצר רואים את המכרז כמהפכה שתזרים לארץ השקעות נוספות מחברות הענק שניגשו אליו, ובהן גוגל, אמזון ומיקרוסופט. לכלכליסט נודע כי תוצאות המכרז צפויות להתפרסם רשמית אחרי חג הפסח.

 

לנוכח היקפי המכרז הורה החשב הכללי (החשכ"ל) באוצר יהלי רוטנברג להעניק למכרז ליווי משפטי מקיף וצמוד ולגבות הכל במסמכים. באגף החשכ"ל נערכים לתביעות מצד המפסידים, מהלך שאינו חריג במכרזים ממשלתיים בהיקפים מסוג זה. רוטנברג עצמו מנוסה בעבודה מול חברות ענק, ובתפקידו הממשלתי האחרון כמנהל החוב של המדינה בתוך החשכ"ל עבד מול הבנקים הגדולים בעולם שביצעו הנפקות אג"ח ממשלתיות. בתפקידו האחרון לפני מינויו לחשכ"ל שימש שמנהל הכספים של בזק. בחשכ"ל אומרים כי רגישות מכרז נימבוס כה גדולה עד שרוטנברג מידר עצמו מההליך המכרזי כדי לנטרל כל ניסיון להפעיל לחץ דרכו.

 

 

משרד האוצר משרד האוצר צילום: עמית שאבי

 

בימים האחרונים דווח כי מנכ"ל מיקרוסופט העולמית פנה בחודש האחרון לראש הממשלה בנימין נתניהו ובישר לו כי החברה שוקלת להגדיל משמעותית את השקעותיה בישראל. בענף ההייטק המקומי ראו בפרסומים ניסיון של מיקרוסופט להפעיל לחץ על ממשלת ישראל בנוגע למכרז מחשוב הענן, באופן שקושר בין הזכייה בו ובין השקעות החברה. באוצר פירשו את הרמזים באופן שלילי. "אנו שומעים את הקולות, נוצר רושם שמיקרוסופט היא קבלן ביצוע של ממשלת ישראל. להבנתי, אין לה יתרון בתחום הענן", אמר לכלכליסט גורם באוצר שאינו קשור במישרין למכרז.

 

x