$
חדשות טכנולוגיה

מייסד רובין הוד לאילון מאסק על הגבלת המסחר: "לא עמדה בפנינו שום ברירה אחרת"

ולאד טנב, מנכ"ל פלטפורמת ההשקעות החינמית, התייחס ברשת החברתית הצומחת ClubHouse לשאלותיו של אילון מאסק ולטענה כי החברה החליטה להגביל את המסחר על גיימסטופ וחברות נוספות עקב לחצים שהופעלו עליה מקרן הגידור סיטאדל סקיורטיס: "זו שמועה כוזבת"

חדשות חוץ 14:4702.02.21
מייסד רובין הוד, ולאד טנב, התייחס אמש (ב') ברשת החברתית הצומחת, קלאבהאוס (Clubhouse) להחלטת פלטפורמת ההשקעות שלו להגביל את המסחר במניית גיימסטופ ובמניות עם תנודתיות גבוהה נוספות.

 

מאז תחילת השנה זינקה מניית גיימסטופ ביותר מ-1,500%, בעיקר בשל גל של משקיעים פרטיים, רובם חברים בפורום WSB ברדיט. אותם משקיעים בחרו לרכוש מניות שיש עליהן עמדות שורט (Short), ובכך גרמו להפסדים גדולים לקרנות הגידור הגדולות. בתגובה, החליטו ברובין הוד בשבוע שעבר להגביל את המסחר במספר מניות, ביניהן גיימסטופ ו-AMC. לפי טנב, ההחלטה נבעה מניסיון להגן על החברה והלקוחות שלה.

 

בדיון שבו השתתף ביום ראשון בקלאבהאוס, דחק בו אלון מאסק, מנכ"ל טסלה והאדם העשיר בעולם, להסביר מדוע הפלטפורמה הנחשבת לחלוצה במסחר פטור מעמלות, החליטה להגביל את המסחר המניות.

 

ולאד טנב, מנכ"ל רובין הוד ולאד טנב, מנכ"ל רובין הוד צילום: ויקיפדיה

 

"לא עמדה בפנינו שום ברירה אחרת", ענה טנב. "היה עלינו לענות לדרישות הרגולציה". ההחלטה גררה תגובות זועמות מהמשתמשים. לפי טנב, צוות התפעול של החברה נאלץ להיענות לפנייה מהתאגיד הלאומי לסליקת ני"ע (National Securities Clearing Corp) שהגיעה ביום חמישי בשעה 3:30 לפנות בוקר (שעון ארה"ב). רובין הוד וחברות מסחר דומות נדרשות לעמוד בדרישות הפקדה מסוימות בכל יום מרגולטורים כמו ה-NSCC. "הסכום הנדרש מתבסס על גורמים כמו תנודתיות וריכוזיות בני"ע מסויימות", הסביר טנב.

 

הבקשה שהועברה לרובין הוד הייתה להפקדת ערבות של 3 מיליארד דולר כדי לגבות את המסחר. "בקשה בהיקף גבוה בהרבה מהמקובל", אמר טנב. החברה הצליחה לגייס מיליארד דולר הון חירום מהמשקיעים הקיימים בניסיון לחזק את המאזן שלה ולאפשר לה להקל את הגבלות המסחר. "האם ייתכן שקרה כאן משהו מפוקפק?" תהה מאסק, שכבר הספיק לתמוך בטוויטר במשקיעים הפרטיים מרדיט. "לא הייתי מייחס לזה גורם מפוקפק או שום דבר כזה", ענה טנב. "ב-NSCC נהגו בהגיון", אמר.

 

בהמשך הסכימו רובין הוד והתאגיד הלאומי להפחית את הסכום הנדרש מ-3 מיליארד דולר לסביבות 1.4 מיליארד דולר, אך לפי טנב החברה בכל זאת נדרשה לנקוט בפעולה כדי להגביל את המסחר.
אילון מאסק , מנכ"ל ומייסד טסלה אילון מאסק , מנכ"ל ומייסד טסלה צילום: גטי

 

רובין הוד הגבילה גם אתמול (ב') את המסחר במניות שעברו שורט סקוויזים כמו גיימסטופ, כך שהלקוחות יכולים רק לרכוש מניה אחת וחוזים לחמש אופציות בלבד. עם זאת, בחברה הפחיתו את מספר המניות שהמסחר בהן מוגבל מ-50 ל-8. טנב נשאל אם צפויות הגבלות נוספות בעתיד. "אני חושב שתמיד תהיה מגבלה תיאורטית מסוימת. אין לנו הון אינסופי", ענה.

 

מאסק אף ניסה לברר האם קרן הגידור סיטאדל סקיורטיס היא שהפעילה לחץ על רובין הוד להטיל את הגבלות המסחר. רובין הוד מרוויחה חלק ניכר מההכנסות שלה מהעברת הזמנות לשחקניות גדולות כמו סיטאדל, שבתורה הזרימה קרוב ל-3 מיליארד דולר למלווין קפיטל – קרן גידור שהימרה נגד מניות כמו גיימסטופ. "עד כמה אתם מחוייבים לסיטאדל?" שאל מאסק, אך טנב הכחיש: "יש שמועה שסיטאדל ושחקניות גדולות אחרות בשוק הן שהפעילו עלינו את הלחץ לעשות את זה, וזו שמועה כוזבת לגמרי. זו הייתה החלטה של סליקה והיא הייתה מבוססת על דרישות הון מהפרספקטיבה שלנו, סיטאדל ושחקניות אחרות כלל לא היו מעורבות", הדגיש.

 

דובר של סיטאדל הגיב גם כן לנאמר ברשת החברתית: "סיטאדל סקיורטיס לא הורתה או גרמה לאף פלטפורמת מסחר להפסיק, להשעות או להגביל א המסחר או סירבה לעשות איתן עסקים. סיטאדל סקיורטיס ממשיכה להתמקד באספקה מתמשכת של נזילות ללקוחות שלנו בכל התנאים בשוק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x