$
מכשירים

בין הרים ובין סלעים: הכירו את הפרמדיק המעופף

הפיתוח החדש הוצג בבריטניה, והוא נועד לסייע לחילוץ מהיר של מטיילים באיזורים קשי גישה בהרים ובמקומות נידחים - בעיקר בצפון המדינה; הוא התאפשר באמצעות מזעור של מנועי סילון - שניים על הידיים ואחד על הגב - ופיתוח של אמצעי בטיחות

רפאל קאהאן 21:0129.09.20

 

 

שירות רפואה דחופה בריטי בוחן שימוש בחליפת רחף מבוססת על מנועי סילון זעירים לסיוע והצלה של מטיילים באזורים קשי גישה בהרים ובמקומות נידחים. על פי דיווחים בתקשורת הבריטית, היוזמה היא שיתוף פעולה של ה-Great North Air Ambulance Service, שהוא שירות אמבולנס במסוקים, והחברה שפיתחה את החליפה - תעשיות Gravity.

 

 

 

הבקשה הגיעה משירות האמבולנסים, או יותר נכון ממנהל התפעול שלה, אנדי מאוסון. המלכ''ר הבריטי מתפעל כיום שלושה מסוקי אמבולנס עבור האזורים הצפוניים של אנגליה. הדרישה היתה לפתח אמצעי שיאפשר לפראמדיקים להגיע במהירות לנפגעים גם באזורים הרריים. חילוץ של מטיילים שנתקעו במצוק או באזור שבו לא ניתן להנחית מסוק עשוי לדרוש הגעה רגלית של המחלצים - תהליך שיכול לקחת זמן רב. מנגד, חליפת הרחף מאפשרת לפראמדיק ל"דלג" ליעד ב-90 שניות מקסימום.

 

 

פרמדיק בחליפה החדשה פרמדיק בחליפה החדשה צילום: GNAAS

 

החליפה נחשפה בתצוגת תכלית, כשהמפעיל שלה דילג בקלילות במעלה גבעה סלעית במהירות מרשימה. לדברי שירות האמבולנס, הגעה רגלית של המרחק, שנגמע בכמה עשרות שניות בחליפת רחף, עשוי להגיע לכחצי שעה אם תנאי השטח גרועים. החליפה עצמה אינה בבחינת חידוש, וחליפות רחף כבר קיימות מאז שנות השבעים. אך בשנים האחרונות במקום לבסס אותן על רקטות, המזעור של מנועי סילון והפיתוח של אמצעי בטיחות מאיץ את השימוש בהן.

 

 

 צילום: GNAAS

 

החליפה תשמש בינתיים לחילוץ באזורים ההרריים של צפון אנגליה וסקוטלנד. לדברי מאוסון, ניתן יהיה להשתמש בה בכתריסר מקרים בחודש. החליפה עצמה הודגמה בידי מייסד תעשיות גרביטי, החברה שפיתחה אותה. היא מורכבת משני מנועים שה"טייס" מרכיב על ידיו. בגב מותקן מנוע נוסף במעין מארז שמחובר לגוף על ידי אפוד. המנועים על הידיים מאפשרים לבצע את תיקוני הכיוון הנדרשים, והמנוע האחורי מיועד רק לספק את הרחף.

 

זו אינה חליפת הרחף הראשונה של החברה מציגה, שהחלה לפעול כבר ב-2017 בזכות החזון של המייסד שלה ריצ'רד בראונינג. אחת מהן היתה בדמות גיבור העל איירון מן.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x