הייטק והון סיכון

אקזיט

NI רוכשת את אופטימל פלוס ב-365 מיליון דולר

החברה הישראלית, שפיתחה מערכת המבצעת אנליזה לאיתור שבבים תקולים, נרכשת על ידי נשיונל אינסטרומנטס האמריקאית בעסקה שאמורה להיסגר ברבעון השלישי של 2020: "מרבית הקונגולומרטים הגדולים התעניינו בנו"

מאיר אורבך 15:0002.06.20

חברת נשיונל אינסטרומנטס האמריקאית (NI) רוכשת את חברת התוכנה הישראלית אופטימל פלוס ב-365 מיליון דולר במזומן. עד היום גייסה החברה הישראלית שהוקמה ב-2005 על ידי דני גלוטר, כ-80 מיליון דולר בין היתר מקרן ההשקעות האמריקאית KKR, קרנות הון הסיכון הישראליות פיטנגו, ויולה ונצ'רס , אביב ונצ'רס, וינטג' סקנדי ואוורגרין וכן משקיעים פרטיים הכוללים את קנת לוי, יו"ר KLA. הרכישה אמורה להסגר ברבעון השלישי של 2020.

לאופטימל פלוס, שפיתחה מערכת שמתחברת לקווי ייצור של שבבים ומבצעת אנליזה לאיתור שבבים תקולים, יש הכנסות של 51 מליון דולר בשנת 2019 והוא מעסיקה כ-240 עובדים, מרביתם במשרדי החברה בחולון. הדירקטוריון של החברה כולל לצד גלוטר את שלמה דוברת מויולה, אהרון מנקובסקי מפיטנגו, יהל זילקה ממגמה, דדי פרלמוטר לשעבר הישראלי הבכיר באינטל ועוד. בין הלקוחות של אופטימל פלוס נמנות חברות השבבים המובילות בעולם כמו TSMC, קוואלקום, ברודקום, AMD, מארוול ו־Nvidia. ניר ארז, מנכ"ל מוביט היה בין מקימי החברה ומחזיק כיום אחוזים בודדים.

 

החברה הרוכשת נסחרת בנאסד"ק בשווי של כ-5 מיליארד דולר ומעסיקה כ-7,300 עובדים בין היתר במרכז שלה בטקסס.

דני גלוטר מנכ״ל ומייסד אופטימל פלוס דני גלוטר מנכ״ל ומייסד אופטימל פלוס צילום: אסנת ידין

 

דני גלוטר מייסד החברה והמנכ"ל שלה יפרוש מתפקידו עם סגירת העסקה. "נותר לנו עוד לבצע הליך מסודר של סגירת הפרטים, כחודש-חודשיים, על מנת שנוכל להפוך למרכז העסק של החברה בארץ. אני כאמור לא אשאר בחברה, לאחר הקלוזינג אעזוב. נשיונל אינסטרומנטס מאוד העריכו את צוות ההנהלה החזק של החברה שלנו. אמשיך לייעץ להם בתקופה הקרובה", אמר גלוטר לכלכליסט.

   

"הצלחנו לקיים את השאיפות שלנו", הוסיף, "בעולם הייצור היינו רק בתחום הסמיקונדקטור ועכשיו אנחנו שחקן משמעותי גם בעולם הרכב. מבחינת טביעת האצבע הצלחנו בגדול, המשקיעים תמכו בנו לאורך כל הדרך. יכול להיות שבלי קורונה היינו נמצאים בשווי גבוה יותר אך העדפנו בימי הקורונה ליצור הזדמנות חדשה. ב-2019 הרבה התעניינו בנו ואז באה הקורונה. שאלתי את עצמי האם מעדיף ציפורים על העץ או לתפוס אחת ביד וקיבלתי החלטה".

 

"ההנהלה חיפשה להשפיע, כסף אינו הדבר היחידי"

 

"מרבית הקונגולומרטים הגדולים ששווים עשרות מיליארדי דולרים התעניינו בנו", סיפר, "היו כאן משלחות של חברות שונות אך ההנהלה שלנו סברה שאנחנו יכולים גם להשפיע ושהכסף הוא אינו הדבר היחיד. לכן ביקשנו ללכת עם NI למרות שזה לא האקזיט המיטבי מבחינת דולרים. הדיל שנחתם הוא דיל נפלא בסופו של דבר. אני מקבל כאינדיבידואל סכום יפה והמשקיעים מקבלים סכום נאה גם כן".

 

גלוטר הסביר כי בימי הקורונה מה שחשוב זה לא רק מי מוכר ומי לא. "לא הוצאנו עובדים לחל"ת, לא פיטרנו אפילו את המנקה למרות שלא היה לה מה לנקות. השימור של העובדים היה חשוב לנו מאוד. קיבלנו חיבוק ענק מהעובדים מתוך הערכה גדולה וזה מה שמייצר את החיבור הטוב לרוכשת. כאשר באו מ-NI הם הסתכלו בגובה העיינים כשאמרו לנו שהם רוצים להיכנס לתחום זה בארץ. NI אמנם היא לא חברה מוכרת בישראל אך יש לה 30 אלף לקוחות ואלפי מוצרים בתחום האיירוספייס ועוד תחומים וזה חיבור טוב מאוד לנו ולישראל", אומר גלוטר.

 

המשקיעה האחרונה בחברה היתה קרן ההשקעות האמריקאית KKR שהשקיעה 40 מיליון דולר בחברה ב-2015. בשיחה עם כלכליסט מספרים שני בכירי החברה לוסיאן שנפלדר וסטיבן שאנלי "אנחנו שמחים מאוד שהצלחנו לעזור לחברה להתקדם ועזרנו לדני עם הקשרים שלנו בתחום השבבים. עבדנו היטב עם השותפים הישראלים שלנו. אופטימל היה ההשקעה הראשונה שלנו . השקענו מקרן של 700 מיליון דולר באופטימל וזו היתה השקעה ראשונה וזה האקזיט הראשון שלנו. זו היתה השקעה קטנה יחסית והיא השתלמה לנו מאוד".

 

אהרון מנקובסקי, קרן פיטנגו אהרון מנקובסקי, קרן פיטנגו צילום: יורם שרף

 

 

אהרון מנקובסקי, שותף מנהל בפיטנגו, משקיע ה-VC הראשון באופטימל פלוס מסר: "רוב המוליכים למחצה והמערכות האלקטרוניות בעולם, קטנים כגדולים, מטלפונים חכמים ועד מכוניות מכילים לפחות רכיב אחד שנבדק על ידי מוצרי התוכנה של אופטימל פלוס. אופטימל פלוס הטמיעה טכנולוגיות של בינה מלאכותית ולמידת מכונה כבר לפני למעלה מעשור תוך כדי יישום של אלגוריתמים לעיבוד כמויות מידע עצומות, יכולות טכנולוגיות אלו הפכו אותה לחברה המובילה בתחומה בעולם. למעלה מ-100 מליארד שבבים ורכיבים אלקטרוניים עוברים מדי שנה בדיקות תקינות במערכות החברה, החברה מייצרת ערך אסטרטגי עצום בשוק השבבים, שהיה חלק משמעותי בעניין של נשיונל אינסטרומנטס בה.

 

בנימה אישית, הוסיף מנקובסקי, שהשקיע את כסף ה-VC הראשון בחברה: "אופטימל פלוס היא דוגמה לכך שבעולם הון סיכון והסטרט-אפים, מודל העבודה הוא לא 'משקיעים ויזמים', אלא 'צוות שעובד בשיתוף פעולה'. לאורך השנים מאז הקמת החברה היו מטבע הדברים עליות ומורדות, חילוקי דעות והסכמות, משברים פיננסיים ובהמשך פריחה מתמשכת. בכל שלב, מצאנו את דרך הפעולה יחד, התוצאה הגיעה גם היא, ביחד. דני גלוטר הוא יזם מיוחד הן מבחינת מנהיגות עיסקית והן מבחינת יחסים בינאישיים, שיצר קשר אישי לא רק עם המשקיעים אלא גם עם המנהלים של רשימת הלקוחות המרשימה של החברה. דני השכיל לבנות חברה מעולה, עם צוות הנהלה חזק של שלם הגדול מסך חלקיו, וזהו חלק ניכר מהצלחת החברה".

 

"רכישת אופטימל פלוס תרחיב את סל מוצרי התוכנה של NI"

 

מחברת NI נמסר: "עקב אופי הפעילויות המשלימות של שתי החברות צפינו חיסכון תפעולי כתוצאה מהכפילויות. אופטימל מפתחת פתרונות תוכנה לאנאליטיקה של ביג דטה לתעשיות השבבים , הרכב והאלקטרוניקה. רכישת אופטימל פלוס תרחיב את סל מוצרי התוכנה הארגונית של NI ותאפשר ללקוחותיה הגדולים להפיק תובנות עסקיות קריטיות על מוצריהם, דרך ניתוח נתונים, לאורך כל שרשרת האספקה ובכל שלב בחיי המוצר".

 

"מערכות הבדיקות של NI משמשות לתהליכי ייצור של מוליכים למחצה בעוד שאופטימל פלוס היא יצרנית מובילה של פתרונות ניתוח נתונים גדולים לתעשייה זו. כמו כן, תחום בדיקות הייצור לתעשיית הרכב של NI משלים לפתרונות ניתוח הנתונים שאופטימל פלוס מפתחת לשוק זה. שילוב החוזקות של NI בפתרונות מבוססי תוכנה, יחד עם פתרונות האנליטיקה של אופטימל פלוס לארגונים גדולים, יאפשר ללקוחות שתי החברות להפיק תובנות מנתוני יצור ובדיקה, שיקצר ובאופן משמעותי את זמן היציאה לשוק של מוצרים חדשים, לצד שמירה על איכות ואמינות המוצר, ותוך כדי שיפור דרמטי של יעילות הייצור.

 

אריק סטארקלוף, נשיא ומנכ"ל NI התייחס לרכישה: "הוספת יכולות ניתוח הנתונים של אופטימל פלוס תאפשר לנו להאיץ את אסטרטגית הצמיחה של NI על -ידי הגדלת הערך שנביא, ברמת התוכנה הארגונית, ללקוחות משותפים בתחומי המוליכים- למחצה והרכב. בעידן זה, כשלקוחות רבים נמצאים בעיצומה של טרנספורמציה דיגיטלית, אנו נשארים מחויבים להביא לשוק פתרונות ומערכות חדשניים שיכולים למנף פלטפורמת ניתוח נתונים יציבה שתיתן מענה לאתגרי לקוחותינו. אני מברך את כל עובדי אופטימל פלוס על הצטרפותם ל-NI ומצפה לכך שיחד נממש בהצלחה את תוכנית הצמיחה ארוכת הטווח של החברה".    

בטל שלח
    לכל התגובות
    x