$
חדשות טכנולוגיה

וואווי חוזה שנה שחורה: מעריכה שתמכור 20% פחות סמארטפונים

הירידה במכירות נובעת גם מהחרם האמריקאי שמתחיל לכרסם באיתנות החברה הסינית. מדובר במכה קשה שמצטרפת לחשש העולמי מפני מגפת הקורונה, שגם היא לא מועילה למכירות

רפאל קאהאן 11:1209.03.20

וואווי מעריכה תמכור בין 190 ל-200 מיליון סמארטפונים ב-2020, כך על פי הערכות החברה שפורסמו באתר The Information. זאת אומרת שהחברה מעריכה שתמכור בין 40 ל-50 מיליון פחות מאשר בשנה שעברה (2019). מדובר במכה קשה שמצטרפת לחשש העולמי מפני מגפת הקורונה שגם היא לא מועילה למכירות הסמארטפונים.

ואולם, הקורונה אינה הדאגה העיקרית של וואווי במקרה הזה. הירידה במכירות נובעת גם מהחרם האמריקאי שמתחיל לכרסם באיתנות החברה הסינית. החרם גרם בין השאר לחסימת השימוש בשירותי גוגל במכשירים שלה הנמכרים מחוץ לסין. התוצאה היא שמכירות מכשיריה באירופה ובמדינות אחרות בעולם התרסקו. בסין מצבה היה מצוין עד כה ורוב המכירות בחודשים האחרונים של השנה בוצעו בשוק המקומי. אך מנגד העובדה שהיא לא מצליחה להציע אלטרנטיבה לשירותי גוגל הופכת אותה ללא רלוונטית ברוב העולם.

השקת ה-P30 של וואווי השקת ה-P30 של וואווי צילום: מתוך שידור חי של וואווי

  

זו בעיה קשה עבור וואווי. החברה אמנם מוכרת כיום את ה-P30 ו-P30 פרו עם שירותי גוגל כי הם הושקו לפני החרם. אך בסוף החודש היא צפויה להשיק את היורש ה-P40 ושלא כמו קודמו הוא מתבסס אך ורק על הגרסה של וואווי לשירותי גוגל - HUawei Mobile Services או HMS. זו כוללת אמנם תמיכה במספר אפליקציות פופולריות (אפילו זו של כלכליסט), אך היא לא תומכת בגוגל כלל.

 

זאת אומרת שהמכשיר - שאמור להציע מפרט טכני מעורר קנאה - לא יוכל להציע שימוש באפליקציות טריוויאליות כגון ג'ימייל או גוגל פליי. התוצאה היא שהיקף המכירות שלו כנראה לא יעבור את זה של המייט 30, מכשיר הדגל האחרון של וואווי שגם הוא הושק בנובמבר שעבר ללא שירותי גוגל ונמכר יפה רק בסין ומדינות נוספות בהן גוגל לא ממש מובילה. מיותר לציין שהוא לא ממש הצליח לפתות את המשתמשים המערביים למרות שגם לו יש מפרט מרשים ומצלמה מעולה.

 

מימין: מייסד וואווי רן ז'נגפיי ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ מימין: מייסד וואווי רן ז'נגפיי ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילומים: טי.אן.אס, בלומברג

 

וואווי יכולה להיות מודאגת. הערכת המכירות שלה כנראה אפילו לא לוקחת בחשבון את השפעת מגפת הקורונה שמשתוללת כיום. שילוב של החרם והחמרת המגפה כנראה תגרום לירידה גדולה יותר במכירות הצפויות. כך נראה שבמקרה הזה הממשל האמריקאי השיג את יעדו כשהגביל את יצרנית הסמארטפונים הסינית מלהפוך לגדולה בעולם. מהלך שהחוגגות העיקריות ממנו הן אפל וסמסונג.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x