$
חדשות טכנולוגיה

קוואלקום חשפה את מעבדי הדגל החדשים שלה: הסנאפדרגון 865 ו-765

המעבדים החדשים כוללים תמיכה מובנית בבינה מלאכותית, בצילום וידאו באיכות 8K וברזולוציית מצלמה של עד 200 מגה-פיקסל. עם זאת מעבד הדגל, ה-865, לא מגיע עם תמיכה מובנית בתקשורת דור 5 ונדרש מודם חיצוני להפעיל אותה

שירות כלכליסט 13:3805.12.19

קוואלקום הכריזה אתמול (ד') על מעבדי הסנאפדרגון החדשים 865 ו-765 שלה, והיום פירטה כיצד השבבים (chipsets) יתפקדו, וכן מה יהיו מאפייני קישוריות הדור ה-5 שלהן. היא הודיעה גם על המועד בו יתחילו להימכר המכשירים שעליהם יפעלו שתי הפלטפורמות: הרבעון הראשון של 2020.

הסנאפדרגון 865, שתוכנן עבור מכשירי הדגל, כולל יחידת עיבוד עם ליבות Kryo 585 במהירות 2.84 גיגה-הרץ, מנוע בינה מלאכותית דור חמישי, ומעבד תמונה (image signal processor) ספקטרה 480. ביחד, השיפורים האלה סוללים את הדרך לסמארטפוני אנדרואיד מהדור הבא, עם שיפורים משמעותיים באיכות המצלמה, הגרפיקה, וביצועי הרשת.

למרות המסגרת הסנאפדרגון 865 צריך מודם דור 5 חיצוני למרות המסגרת הסנאפדרגון 865 צריך מודם דור 5 חיצוני צילום: twitter

 

במהלך אירוע החשיפה של החברה, סגן הנשיא הבכיר להנדסה של קוואלקום, דיבר על האופן בו החל הפיתוח של הסנאפדרגון 865 לפני שלוש שנים, כאשר המאפיינים הסופיים נקבעו לפני שנתיים, ובחינת העיצוב הסופי התרחשה בשנה האחרונה – כולל עבודה מול היצרניות לצורך התקנת השבבים בתוך מכשירים קיימים. המעבדים החדשים יכללו מאפיינים כמו הקלטת וידאו באיכות 8K, רזולוציית צילום של עד כ-200 מגה פיקסל, ועוד.

 

אחד השיפורים העיקריים ב-865 הוא מעבד הצילום ספקטרה 480 ISP, שמבטיח מהירות עיבוד של עד 2 גיגה-פיקסל לשנייה לצילום ברזולוציה גבוהה. השבב כאמור תומך בצילום של עד 200 מגה-פיקסל, בערך כפול מזה של הגבול העליון של הסנאפדרגון 855. כמו כן הוא מצויד בתכונת הקלטה מובנית של סרטונים בהילוך איטי בלתי מוגבל באיכות של 960 פיקסלים בשנייה. ה-865 יודע להעביר בשידור ישיר תמונה של Dolby Vision 4K HDR, פריצת דרך עבור מכשירים ניידים, ויכול לצלם תמונות ברזולוציה של 64 מגה-פיקסל במקביל להקלטת וידאו באיכות 4K.

 

עם זאת ולמרות ההכרזות המרשימות, קוואלקום לא כללה מודם דור חמישי במעבד עצמו ותמכור אותו בנפרד. מנגד, דווקא מעבד הביניים סנאפדרגון 765 כן יגיע עם ערכה שמשלבת מודם דור חמישי. לא ברור למה קוואלקום לא הטמיעה את המודם בשבב הדגל שלה - אך יכול להיות שמדובר בצעד שיאפשר לה למכור את הרכיבים בנפרד וכך להגדיל את ההכנסה שלה מכל מכירה.

 

שבבי הסנאפדרגון מורכבים ברוב מכשירי הדגל מבוססי אנדרואיד. בין היתר משתמשים בערכה סדרות הגלקסי S של סמסונג, מכשירי וואן פלוס לדורותיהם, מכשירי הדגל של שיאומי, סוני, LG ועוד יצרניות מובילות. מנגד וואווי כבר פיתחה ערכת שבבים משלה שכוללת גם מודם דור חמישי מפיתוח עצמי. אפל משתמשת בדרך כלל רק במודמים של החברה בסדרות מסוימות של האייפון - אך מכיוון שעדיין לא ברור מתי תשיק גרסת דור חמישי לאייפון לא ברור אם תרכוש את המודם מקוואלקום.

x