$
הייטק והון סיכון

הקשר הישראלי של וקסלברג: מנהל ההשקעות - החבר של ברק

התחקות אחר סבך הקשרים והחברות בישראל שאליהן קשור האוליגרך ויקטור וקסלברג, מגלה כי האיש שניהל את ההשקעות בישראל מטעם IVCP הוא איש העסקים הישראלי־אמריקאי ירון איתן; איתן היה שותפו העסקי וחברו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק

עמיר קורץ, הגר רבט, רן אברמסון ותומר גנון 07:0730.07.19

התחקות אחרי סבך הקשרים והחברות בישראל שאליהן קשור האוליגרך ויקטור וקסלברג, מגלה כי האיש שניהל את ההשקעות בישראל מטעם IVCP הוא איש העסקים הישראלי־אמריקאי ירון איתן. איתן היה שותפו העסקי וחברו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שמתמודד לכנסת במקום העשירי ברשימת המחנה הדמוקרטי.

 

איתן הוא מכר ותיק של ברק ובין השניים היו יחסים עסקיים, בין השאר בחברת ההשקעות SCP שבה היה שותף איתן, ושברק הפך גם הוא לשותף בה כשפנה לעסקים פרטיים אחרי שהפסיד בבחירות 2001 לאריאל שרון.  

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ואיש העסקים ירון איתן. ברק: "סיפורו של יזם שרדף אחרי חלום" ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ואיש העסקים ירון איתן. ברק: "סיפורו של יזם שרדף אחרי חלום" צילום: עמית שעל, יחצ

 

ברק היה פעיל ושותף בקרן לצד עו"ד דורון כהן, אחיה של גרושתו נאוה. SCP התמחתה אז בהשקעות בחברות טכנולוגיה ובחברות ביטחוניות וניהלה השקעות רבות ברחבי העולם, כולל בישראל. "יש לי יחסים של הרבה שנים עם אהוד ברק, אני מאוד מעריך אותו ואני חושב שהוא מעריך אותי. הוא פעיל ב־SCP. אנו עובדים על דברים משותפים", אמר איתן ב־2006 בראיון ל"ידיעות אחרונות".

 

ברק אף כתב הקדמה לספר שהוציא חברו איתן "גלים מתנפצים" על אודות נפילתה של חברת הטכנולוגיה ג'יאוטק שאיתן ייסד וניהל. ברק כתב כי מדובר ב"סיפורו של יזם שרדף אחרי חלום שסיכוייו מעטים, ומאחר שהעז להסתכן בכישלון, התקרב להצלחה הרבה יותר מכפי שרבים האמינו".

 

ההבטחה הגדולה התרסקה

 

איתן (63) המתגורר בניו ג'רזי, הוא חיפאי, שירת בגולני, למד כלכלה באוניברסיטת חיפה, נסע בתחילת שנות השמונים ללימודי MBA בוורטון, ומאז נשאר לחיות בארה"ב. שם הקים את חברת רשף טכנולוגיה עם שותפים, בהם זהר זיסאפל.

 

לאחר שהיא נמכרה, הוא הקים ב־1989 את חברת ג'יאוטק, שגייסה כסף ממשקיעים כמו ג'ורג' סורוס, ונגרד וקלארידג' של צ'רלס ברונפמן ויונתן קולבר.

 

החברה שהונפקה בנאסד"ק היתה הבטחה גדולה בתחום התקשורת האלחוטית ושווייה הגיע בשיא ליותר ממיליארד דולר. אולם היא התרסקה ומחקה מאות מיליוני דולרים למשקיעיה.

 

איתן, שבעצמו יצא עם חובות מסיפור הכישלון, המשיך הלאה והקים את חברת האחזקות סלווי - חממה לחברות סטארט־אפ טכנולוגיות. כעבור כמה שנים חברת ההשקעות SCP רכשה את סלווי ואיתן הפך לשותף בחברת הניהול של הקרן.

 

איתן הקים ביחד עם אחד השותפים המרכזיים ב־SCP, ווינסטון ג'י צ'רצ'יל, את חברת הצ'ק הפתוח וקטור, שנועדה לרכוש חברות או פעילויות עסקיות, וגייס לדירקטוריון שלה את חברו אהוד ברק.

 

אולם כאשר ברק מונה ב־2007 לשר הביטחון בממשלתו של אהוד אולמרט הוא נאלץ להתפטר מתפקידו בווקטור וב־SCP, ובמקומו מונה מקורבו דורון כהן.

 

"מזמן אין לי קשר עם ברק"

 

בעקבות היכרותו של איתן עם אנדרו אינטרטר, הוא הפך לשותף מנהל בחברת CNTP — חברת ניהול השקעות של וקסלברג שבאמצעותה חיפשה IVCP השקעות בישראל. "הפעילות שלי התמקדה בקרן הישראלית IVCP", אמר איתן ל"כלכליסט". "ניהלתי את הפעילות הישראלית לתפארת. חברה אחת נמכרה לפני שנתיים ברווח של יותר מפי שניים, אחת נסגרה שזו הממד החמישי ועוד ארבע ממש מככבות. דיפ אינסטינקט היא אחת מהן והשקענו בה כ־13 מיליון דולר. אני מנותק כיום מהחברה ומתמקד כיום בסטארט־אפ חדש".

 

אלי דוד, אחד מבעלי המניות של דיפ אינסטינקט, הקים ב־2017 חברה נוספת בשם דיפקום (ששינתה בהמשך את שמה לדיפקיוב). על פי רשם החברות, בפברואר 2018 חברה שהוקמה בשם anakhnu השקיעה בדיפקום, ואיתן ואינטרטר מונו לדירקטורים מטעמה בחברה הישראלית. חברה אחרת שבה שותפים איתן, דוד ואינטרטר היא אמפורוס טכנולוגיות. אינטרטר השקיע בה במרץ האחרון דרך חברה שרשומה במיסיסיפי.

 

"אנדרו אינטרטר השקיע באופן פרטי יחד איתי ויש עוד משקיעים פרטיים אמריקאים", אומר איתן. "אהוד ברק לא מעורב בשום דבר בפעילות החדשה שלי, ואין לנו כיום שום ממשקים כלכליים מסחריים. ולגבי ויקטור וקסלברג אני לא יודע מה הוא עשה איתו. דרכי לא היה לברק עם וקסלברג שום דבר. גם מזמן לא היה לי קשר עם ברק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x