$
חדשות טכנולוגיה

המסר של פיטר ת'יל נקלט היטב: טראמפ הורה לחקור את פעילות גוגל בסין

נשיא ארה"ב הודיע שמשרד התובע הכללי יבדוק את קשריה של ענקית הטכנולוגיה עם שלטונות סין; זאת, בעקבות טענות המשקיע המפורסם לפיהן סוכנים זרים משפיעים על הנהלת החברה ושאינה נאמנה לארה"ב. גוגל, מצידה, דחתה בתוקף את ההאשמות

רפאל קאהאן 12:4417.07.19
ממשל טראמפ יחל בחקירה שתבדוק את קשריה של גוגל בסין - כך דווח אמש (ג') הוול סטריט ג'ורנל. דברים אלה צויצו על ידי דונלד טראמפ בטוויטר אתמול, בהמשך לנאום התוכחה של פיטר ת'יל במהלך כנס השמרנות הלאומי שהתקיים שלשום בוושינגטון.

 

 

גוגל אמנם טענה שוב ושוב שביטלה את תוכניותיה לשוב לפעול בסין דרך מנוע חיפוש מצונזר, ואף חזרה על הטענה אתמול במהלך שימוע בסנאט - אך הנשיא לא הסתפק בכך והודיע שהורה לתובע הכללי לפתוח בחקירה ולגלות מה עומד מאחורי ההאשמות.

 

 

מסבך את גוגל. ת'יל מסבך את גוגל. ת'יל צילום: בלומברג

 

 

ת'יל עצמו דרש פתיחה של חקירה נגד גוגל בידי ה-FBI וה-CIA - אף שלאחרונה אין סמכות בתוך ארה"ב והיא לא מבצעת חקירות מחוץ למדינה - לפחות לא באופן רשמי. יש לציין שת'יל הוא אחד מהמממנים החשובים של טראמפ, משמש כיועץ לבית הלבן ומשמש גם כדירקטור בפייסבוק ומחזיק בחלק מחברת הסייבר השנויה במחלוקת פלנטיר. לדברי ת'יל, יתכן שסוכנים זרים הצליחו להשתחל לשורות גוגל בשביל לעבוד על פרויקט בינה מלאכותית בחברה. הטענה מעניינת כי לגוגל אכן יש מרכז פיתוח בתחום בסין, אם כי רוב הפיתוח מתבצע בארה"ב או במרכזי מו''פ אחרים בעולם.

 

ישנם שלושה תחומים טכנולוגיים מרכזיים בהם ישנו מאבק סמוי בין סין לארה"ב: הדור ה-5 בסלולר, בינה מלאכותית ומחשוב עתיר ביצועים. שליטה טכנולוגית בתחומים אלה מבטיחה עליונות גלובלית בלא מעט תחומים נגזרים. סין כיום מובילה בטכנולוגיות דור 5, מתקדמת מאוד בעולם הבינה המלאכותית ומתחרה שוות ערך בתחום המחשוב עתיר הביצועים. המקום היחיד בו היא עדיין משתרכת מאחור הוא בפיתוח שבבים, תחום אותו מובילה ארה"ב באופן ברור.

 

 

"אם אתה מקים 'פרויקט מנהטן' בתחום הבינה המלאכותית - האם לא תעניין סוכנים זרים?" שאל ת'יל תוך שהוא מתייחס לפרויקט פיתוח פצצת האטום במלחמת העולם ה-2. בגוגל דחו את טענותיו ואמרו בהודעה רשמית שהחברה אינה עובדת עם הצבא הסיני - אך לא נמסר מידע על שיתופי פעולה אחרים עם ממשלת סין. דבריה של גוגל זכו לאישור מצד הסנטור מארק וורנר שאישר לסוכנות בלומברג חיסלה חלק משיתופי הפעולה שלה בסין. וורנר קיבל אישור לכך לדבריו משיחה שניהל עם מנכ''ל גוגל סונדאר פיצ'אי. "אני לא חושב שגוגל צריכה להסביר את עצמה", אמר וורנר, "אני חושב שדבריהם של מר טראמפ ומר ת'יל קצת יצאו מפרופורציה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x