$
הייטק והון סיכון

חברת יישומי הגנטיקה Emedgene גייסה 6 מיליון דולר

החברה פיתחה טכנולוגיה לניתוח ופענוח קליני אוטומטי של מידע גנטי, שמאפשרת לסייע לרופאים לייעל ולהוזיל את תהליך האבחון מבוסס הגנטיקה. את סבב הגיוס הובילה קרן OliveTree Ventures

מאיר אורבך 12:5803.03.19
חברת אימדג'ין (Emedgene) גייסה 6 מיליון דולר מקרן OliveTree Ventures. החברה מפתחת פלטפורמה לפענוח קליני אוטומטי של מידע גנטי. באמצעות שימוש באלגוריתמי בינה מלאכותית, קוראת המערכת שלה קוראת כמויות עצומות של מידע ממאגרים מחקריים וספרות הכתובה, ובונה באמצעותם מאגר שמתעדכן תמידית.

 

 

פענוח גנטי בסיוע בינת מכונה. אילוסטרציה פענוח גנטי בסיוע בינת מכונה. אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

 

החברה מעסיקה כיום 25 עובדים בתל אביב ופאלו אלטו. מייסדי החברה הם עינת מצר, (מנכ״לית), ד״ר שי צור (מנהל מדעי) וניב מזרחי (סמנכ"ל מו"פ). עם ירידת מחירי הריצוף הגנטי (התהליך שמאפשר "לקרוא" את ה-DNA של מטופלים), הפענוח הגנטי הפך להיות המרכיב הכבד בעלויות האבחון גנטי. פענוח גנטי במהותו הוא לקיחת ה-DNA של המטופל בפורמט דיגיטלי, וזיהוי מוטציות גנטיות שיש להן השפעה קלינית על בריאות המטופל. האתגר העיקרי בפענוח הוא שלכל מטופל יש מוטציות ייחודיות, ופעמים רבות, כאלה שאינן מוכרות למדע.

 

תהליך הפענוח הגנטי הוא יקר, ידני ברובו ונעשה על ידי מומחים מעטים בלבד. בספרות המדעית קיים בסיס ידע עצום שהולך וגדל, על הקשר בין גנטיקה של האדם לבריאותו, אך לרוב לא נעשה שימוש בידע זה על ידי רופאים בנקודת הטיפול, בשל חוסר הזמינות של המידע הגנטי, חוסר היכולת לפענח את המידע הגנומי, אי זיהוי ההקשר של שינוי גנטי עם מצב רפואי מסויים ואי יכולת הנגשת המשמעות הקלינית של השינוי לרופא.

 

 

 

הפיתוח של אימדג'ין מדמה את תהליך הפענוח של גנטיקאי מומחה, ומזהה אוטומטית חריגות בעלות משמעות קלינית, בליווי הספרות התומכת. בכך, משמש המידע ככלי תומך החלטה עבור רופאים בשלל אפליקציות קליניות, ביניהן אבחון טרום לידה, סקירה גנטית לאוכלוסיה בריאה, אבחון מחלות גנטיות, אבחון לפרמקולוגיה ועוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x