$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק חסמה מפיצי פייק ניוז שניסו להשפיע על הבחירות הטעונות באלבמה

בשנה שעברה נערכו בחירות מיוחדות במדינה האמריקאית, בהן התמודד מועמד ימני קיצוני שאף הואשם בתקיפה מינית של קטינה וקיבל תמיכה אישית מהנשיא. הרשת החברתית הודיעה שאיתרה וחסמה מספר חשבונות שפעלו לתמרון דעת קהל, אחד מהם מקושר לחברת מחקר אמריקאית

עומר כביר 08:5123.12.18
פייסבוק חסמה חמישה חשבונות שהפיצו מידע מטעה על הבחירות המיוחדות באלבמה בשנה שעברה - כך דיווח בסוף השבוע הוושינגטון פוסט.

 

 

בניגוד למקרים אחרים שבהם חסמה פייסבוק חשבונות בשנה האחרונה, ובמהלכם נחסמו עשרות ומאות חשבונות שהופעלו על ידי מדינות כמו איראן וסוריה, במקרה זה מדובר דווקא ב"יוזמה מקומית" מצומצמת בהיקפה ומתוחכמת פחות.

 

 

מיצג מחאה נגד הפייק ניוז בפייסבוק מיצג מחאה נגד הפייק ניוז בפייסבוק צילום: איי אף פי

 

 

ההתערבות עצמה נחשפה רק אחרי שאחד המשתמשים שחשבונותיהם נחסמו, מנכ"ל חברת המחקר New Knowledge, ג'ונתון מורגן, סיפר על פעילותו בראיון לוושינגטון פוסט בשבוע שעבר. בראיון אמר מורגן שהתנסה בהפצת מידע מטעה בפייסבוק במהלך הבחירות המיוחד לסנאט בין הרפובליקני רוי מור לדמוקרטי דאג ג'ונס (שניצח). מורגן יצר עמוד פייסבוק מטעה שכוון למצביעים שמרנים ורכש כמות קטנה של ציוצים ממומנים כדי לבדוק את הקידום שהוא יכול להשיג במסרים במדיה חברתית.

 

מדובר בהתנהלות בעייתית במיוחד, שכן New Knowledge היתה אחת החברות שסיפקו לסנאט דו"ח מקיף על הפעילות הרוסית ברשתות חברתיות לפני הבחירות ב-2016. עם זאת, מורגן טען בראיון שנקט בפעולות אלו כחוקר עצמאי שמעוניין להבין את המכניקה של הפצת דיסאינפורמציה, ולא כמנכ"ל חברת המחקר.

 

"לאחרונה הסרנו חמישה חשבונות שנוהלו על ידי מספר אנשים מכיוון שהיו מעורבים בפעילות מתואמת בלתי-אותנטית בפייסבוק בזמן הבחירות המיוחדות באלבמה, והחקירה שלנו נמשכת", נמסר בתגובה מפייסבוק. "אנחנו נוקטים בעמדה תקיפה נגד אנשים או ארגונים שיוצרים רשתות של חשבונות כדי להטעות אחרים לגבי מי הם ומה הם עושים. הסרנו אלפי עמודים, קבוצות וחשבונת בגלל התנהגות מסוג זה, וכן חשבונות שהפרו את המדיניות שלנו לגבי הפצת ספאם והתנהגות מתואמת בלתי-אותנטית במהלך הבחירות המיוחדות באלבמה בשנה שעברה".

 

 

 

הקרב על המושב בסנאט באלבמה היה טעון במיוחד: המועמד הרפובליקני רוי מור הואשם בתקיפה מינית בידי מספר נשים, ובין השאר נטען שתקף גם ילדה בת 14. על אף ההאשמות, קיבל מור תמיכה אישית מהנשיא טראמפ. ואולם, הבחירות הסתיימו בניצחונו של דאג ג'ונס - הדמוקרט הראשון מזה 25 שנה שמייצג את המדינה השמרנית בסנאט.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x