$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק וטוויטר הסירו 1,000 חשבונות מזויפים שהופעלו מרוסיה ואיראן

כך הודיעו הלילה שתי החברות. החשבונות הופעלו במטרה להקים רשתות להפצת מידע מטעה, תעמולה אנטי-ישראלית ותוכן מסית. החשבונות בפייסבוק צברו יותר ממיליון עוקבים

עומר כביר 09:1922.08.18

פייסבוק וטוויטר הסירו לאחרונה קרוב לאלף חשבונות מזויפים, שהופעלו על ידי גורמים מרוסיה ומאיראן - כך הודיעו הלילה שתי החברות. החשבונות הפועלו במטרה להקים רשתות להפצת מידע מטעה ומזויף. לדברי פייסבוק, החשבונות המזויפים שזיהתה צברו יותר ממיליון עוקבים. לדברי חברת הסייבר FireEye, שסייעה לפייסבוק בחשיפת החשבונות האיראניים, הם קידמו תכנים "אנטי-סעודים, אנטי-ישראלים ופרו-פלסטינים, וכן תמכו במדיניות ספציפיות של ארה"ב שהטיבו עם איראן".

 

 

 

מרבית החשבונות זוהו והוסרו על ידי פייסבוק. לדברי הרשת החברתית, היא הסירה 652 עמודים, קבוצות וחשבונות שהופעלו מאיראן וקיימו התנהגות מתואמת ולא-אותנטית. פעילות החשבונות כוונה למשתמשים במזרח התיכון, אמריקה הלטינית, ארה"ב ובריטניה. אלו זוהו לראשונה ביולי ופעלו כחלק מרשת בשם Liberty Front Press.

 

"הצלחנו לקשר בין רשת זו לתקשורת הרשמית של איראן באמצעות מידע פומבי על רישום אתרים, וכן שימוש בכתובות IP משותפות ועמודי פייסבוק עם מנהלים זהים", כתבה החברה בהודעה שפרסמה. "לדוגמה, חלק אחד של הרשת, 'Quest 4 Truth' הציג את עצמו כארגון תקשורת איראני עצמאי, אבל למעשה קושר ל-Press TV, רשת חדשות באנגלית שבשליטת איראן. החשבונות הראשונים שזיהינו נוצרו ב-2013".

 

פייסבוק וטוויטר פייסבוק וטוויטר צילום: Pixabay

 

 

חלק מהחשבונות ניסו להסתיר את מיקומם ופרסמו תוכן פוליטי שהתמקד במזרח התיכון, בריטניה, ארה"ב ואמריקה הלטינית. מתחילת 2017 הגבירו החשבונות את הפעילות בארה"ב ובבריטניה, כשהם מתחזים לארגוני חברה חדשות או חברה אזרחית.

 

ממים, תעמולה אנטי ישראלית והאקינג 

 

לדברי פייסבוק, היא זיהתה בין היתר 74 עמודים, 70 חשבונות משתמש ו-3 קבוצות בפייסבוק בנוסף ל-76 חשבונות אינסטגרם. 155 אלף משתמשים עקבו לפחות אחרי אחד מהעמודים שזוהו, 2,300 הצטרפו לקבוצה אחת לפחות ויותר מ-48 אלף עקבו לפחות אחרי חשבון אינסטגרם אחד. הם גם אירחו שלושה אירועים. החשבונות המזויפים הוציאו יותר מ-6,000 דולר על פרסום בפייסבוק ובאינסטגרם, כשהם משלמים בדולרים אמריקאיים ואוסטרליים. הפרסומת הראשונה הוצגה בינואר 2015, והאחרונה באוגוסט השנה.

 

בין התוכן שפרסמו החשבונות המזויפים נמנים ממים כמו בולים הומוריסטיים בגנות הברקזיט; תמונה של שליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג-און אוחז בזרועותיו את דונלד טראמפ, בפוטושופ של כרזת הסרט The Notebook עם הכיתוב The Nukebook; קריקטורה של חייל צה"ל יורה בגבה של פלסטינית כפותה; ותמונה של מישל אובמה אוחזת בשלט שעליו כתוב "מהגרת לקחה לי את העבודה".

 

החלק השני של החקירה זיהה קשר בין החשבונות של רשת Liberty Front Press לרשת אחרת של חשבונות ועמודים. אלו נוצרו ב-2016, והתחזו לארגוני חדשות. חשבונות אלו קיימו גם מתקפות סייבר מסורתיות יותר, וניסוי לפרוץ לחשבונות משתמשים ולהפיץ נוזקה. רשת זו כללה 12 עמודים ו-66 חשבונות פייסבוק וכן 9 חשבונות אינסטגרם אחריהם עקבו יותר מ-16 אלף איש.

 

חלק שלישי של החקירה חשף שורה של חשבונות ועמודים שהחלו לפעול ב-2011 והתמקדו בשיתוף תוכן בערבית ובפרסית על הפוליטיקה במזרח התיכון. עם זאת, הם שיתפו גם תוכן באנגלית על פוליטיקה בארה"ב ובבריטניה. רשת זו היתה הגדולה ביותר וכללה 168 עמודים ו-140 חשבונות פייסבוק לצד 31 חשבונות אינסטגרם, שאחריהם עקבו כ-814 אלף איש.

 

לבסוף, פייסבוק הסירה גם עמודים, קבוצות וחשבונות שיכולים להיות מקושרים למקורות שלדברי ממשלת ארה"ב זוהו בעבר כשירותי ביון של צבא רוסיה. "פעילות זו אינה קשורה לפעילות שמקורה באיראן", אמרה פייסבוק. "אף שמדובר באותם שחקנים רעים שהוסרו בגין מתקפות סייבר לפני בחירות 2016 בארה"ב, הפעילות העדכנית מתמקדת בפוליטיקה בסוריה ובאוקראינה. לדוגמה, הם קשורים לארגון שמפיץ בחשאי תוכן פרו-רוסי ופרו-אסד. עד היום, לא מצאנו פעילות של חשבונות אלו שהופנה לארה"ב".

 

 

 

הגילוי הנרחב של פייסבוק מצטרף לגילוי קטן יותר אך עדיין מטריד של טוויטר, שזיהתה והשהתה 284 חשבונות שביצעו מניפולציה מתואמת. "על בסיס הניתוח שביצענו, נראה שרבים מחשבונות אלו פעלו מאיראן", נמסר בפוסט שפורסם באחד מחשבונות הטוויטר הרשמייים של החברה. "כמו בחקירות קודמות, אנחנו מחויבים לפעול עם חברות אחרות ורשויות אכיפת חוק. המטרה שלנו היא לסייע לחקירת פעילויות אלו במידת האפשר, ונספק לציבור שקיפות והקשר על מאמצינו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x