$
הייטק והון סיכון

שיאומי מנמיכה ציפיות לגבי הנפקת השנה: תגייס "רק" 6 מיליארד דולר

יצרנית הטלפונים החכמים הסינית הכריזה הבוקר באופן רשמי על היקף ההנפקה המתוכננת שצפויה בהונג קונג בחודש הבא. במקור קיוותה החברה לגייס 10 מיליארד דולר, אך כעת היא מבקשת לגייס סכום צנוע יותר. השווי של שיאומי בהנפקה יעמוד על 70-54 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 14:1523.06.18

שיאומי (Xiaomi), אחת מיצרניות הטלפונים החכמים הגדולות בעולם, תנסה לגייס יותר מ-6 מיליארד דולר במסגרת הנפקה ציבורית בבורסת הונג קונג. החברה הסינית הודיעה הבוקר על היקף ההנפקה המתוכננת, שאמנם עומדת על פחות מ-10 מיליארד דולר שאותם קיוותה החברה לגייס לפני שבועיים, אבל עדיין מדובר בהנפקה הגדולה ביותר בעולם בשנתיים האחרונות.

 

 

 

"לשיאומי יש פוטנציאל צמיחה עתידי עצום", אמר מנכ"ל החברה ליי ג'ון במסיבת עיתונאים בהונג קונג. "אנחנו חברה ייחודית במובן זה שאנחנו גם מייצרים חומרה, גם מבצעים מסחר אלקטרוני, וגם נותנים שירותי אינטרנט". שיאומי הודיעה שבכוונתה למכור השבוע קרוב ל-2.2 מיליארד מניות למשקיעים בין לאומיים עבור בין 2.2 ל-2.8 דולר למניה.

 

סמארטפון Mi 6 של שיאומי סמארטפון Mi 6 של שיאומי צילום: ניצן סדן

 

ג'יימס פרדייס, נשיא האזור הפסיפי-אסייתי של גולדמן זאקס, שהיא אחת מנותנות החסות להנפקה, אמר היום שהשווי של שיאומי בהנפקה ינוע בין 54 ל-70 מיליארד דולר – מספרים נמוכים יותר מהערכת השווי המקורית של החברה שעמדה על 100 מיליארד דולר מוקדם יותר השנה.

 

האו הונג, אסטרטגי ראשי בחברת הברוקרים ההונג-קונגית BOCOM, אומר שאחד ההסברים האפשריים להערכת השווי המופחתת הוא ספק שמעלים המשקיעים לגבי יכולתה של שיאומי להגדיל את שולי הרווח שלה בעתיד. "השגשוג של שיאומי אירע ב'קצה הנמוך' של השוק, ולא בקצה העילי שלו, היכן שנמצאות למשל אפל וסמסונג. לכן יהיה לה קשה מאוד להגדיל את שולי הרווח שלה," כך הונג.

 

המסחר במניות שיאומי בבורסת הונג קונג צפוי להתחיל ב-9 ביולי. החברה מתכננת להשתמש במזומן מההנפקה כדי להגדיל את תחום המחקר והפיתוח שלה ולצורך התרחבות גלובלית. ההנפקה צפויה גם להפוך את מייסדי החברה וכמה מעובדיה לעשירים מאוד. במסמכים שהגישה לאחרונה ציינה החברה שהעניקה למנכ"לה ליי מניות בשווי 1.5 מיליארד דולר בתמורה לתרומתו לחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x