$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

אפליקציית הדייטינג שמכרה חולי איידס למפרסמים

אפליקציית גריינדר שפופולרית בקרב הציבור הלהט"בי מכרה את המשתמשים לצד שלישי - ואז האשימה אותם בכך, למה מורים חושבים שתלמידים לא צריכים אייפד, כיצד נכשלו החרמות על חברות הטכנולוגיה ולמי שייך השם עליבאבא

יוסי גורביץ 15:2103.04.18
אתם עשיתם מה עם המידע שלי?

 

כשהושקה אפליקציית טינדר, לא התרשם הציבור הלהט"בי; הוא הכיר כבר שנים את גריינדר, שירות הדייטינג לקהל הגאה. עתה הצליחה גריינדר עצמה להפתיע את כולם: לפי דיווח של באזפיד, הנהלת גריינדר העבירה לשתי חברות חיצוניות מידע אישי רגיש על המשתמשים - מיקום מדויק, כתובות מייל, מספר מזהה של הסלולרי שלהם והאם הם חולים או נשאי איידס. החברות הנ"ל עוסקות בפרסום מקוון ובשיפור מכירות אפליקציות.

 

נשא איידס? קח פרסומת נשא איידס? קח פרסומת צילום: shutterstock

 

 

אני מודה שכשקראתי את זה, הלסת שלי נשמטה: בשנים הארוכות שבהן הטור הזה נכתב, ראיתי כל סוג אפשרי של העברת מידע או גניבת מידע, אבל כזה חוסר התחשבות במשתמשים עוד לא ראיתי. וכל זה קורה על רקע פרשת קיימברידג' אנליטיקה, שהוכיחה שוב שברגע שמידע יוצא משרתי חברה, לחברה אין כל אפשרות להגן עליו אחר כך. מה לעזאזל הם חשבו לעצמם?

 

השמיים נפלו על משתמשי גריינדר, שבצדק חשו נבגדים: הם מסרו את המידע הרגיש ביותר שבאפשר לחברה שסמכו עליה וזו העבירה אותו, בלי הסכמתם ובלי ידיעתם, לשתי חברות שהם בכלל לא הכירו. בגריינדר הוציאו הודעה מטומטמת למדי ואמרו שהחברה דואגת לבריאות של משתמשיה אבל שהיא פורום פומבי ושאם המשתמשים רוצים לשתף שם מידע פרטי, שיחשבו על זה שוב.

 

אפליקציית גריינדר אפליקציית גריינדר צילום: google

 

 

זו, צריך להודות, עצה טובה לחיים: אין באמת פרטיות ברשת. אם אתה רוצה שמשהו יישאר פרטי, אל תעביר אותו דרך שרת. שום שרת. אבל את זה גריינדר היתה צריכה לומר למשתמשים שלה בקול ברור וצלול לפני שהיא לקחה את המידע שלהם, ואם זו המדיניות שלה, אין כל סיבה ארורה שהיא בכלל תבקש מהם מידע על מצב ה-HIV שלהם.

 

הבוקר (ג') גריינדר כבר ביצעה את הנסיגה הצרפתית השגרתית של חברות טכנולוגיה (אולי הגיע הזמן לקרוא למהלך הזה מנוסה צוקרברגית), והודיעה שהיא תפסיק לשתף את מידע ה-HIV של משתמשיה עם חברות אחרות. שזה נחמד. אבל את המידע שיצא אין דרך להחזיר, והיא עדיין משתפת מידע שמאפשר לזהות את משתמשיה.

  

והלקח מזה פשוט וצונן: אין לכם חברים תאגידיים. חברות מסחריות שלא גובות מכם כסף משתמשות בכם כמטבע עובר לסוחר. התייחסו אליהן כמו אל בנקים: הן תמיד יהיו חזקות יותר ותמיד יוכלו לשלוט במה שהכנסתם אליהן. 

 

כלי עבודה או מכשיר צריכה נוצץ?

 

אפל מנסה להידחף בכל הכוח לשוק בתי הספר בארה"ב, אבל יודעת שאין לה שום סיכוי להגיע לשם עם המק: המחשב הזה יקר מדי עבור מגזר החינוך. השוק הזה נשלט כיום בידי מחשבי הכרומבוק של גוגל, הפשוטים והזולים - והתשובה של אפל לכך הוצגה בשבוע שעבר: אייפד מוזל.

 

יש כאן כמה בעיות. למשל, האייפד זול אבל עדיין יקר מהרבה מהכרומבוק, במיוחד כשקונים עבורו גם סטיילוס ומקלדת. הכרומבוק הוא לפטופ, שמטבעו מגיע עם מקלדת. בעיה אחרת היא הצרכים של בתי הספר עצמם: מורים טוענים שתצורת הטאבלט נוחה כשצריך להראות לתלמידים מצגות או לעבור על ניירת כטבלאות ציונים - אבל אין בהם ערך כשצריך לשבת ולכתוב. מחשב לוח אינו תצורה נוחה ליצירת תוכן, כמו למשל כתיבת סיכום לשיעור או הכנת שיעורי בית.

 

האייפד המוזל החדש האייפד המוזל החדש צילום: apple

 

 

ויש כאן עוד בעיה: התלמידים אולי אוהבים את הטאבלטים, אך לא הם אלה שצריכים להחליט כיצד יועבר להם חומר הלימוד. זוכרים איך לפני כמה שנים אמר פוליטיקאי ישראלי שטאבלטים יפתרו את כל בעיות החינוך? איך כל תלמיד ילמד לבד, בקצב שלו? מסתבר שהמורים מעדיפים מקלדת.

 

מחרים חברת טכנולוגיה? היכון לאכזבה

 

לפני כמה חודשים ניסו ליברלים בארה"ב לארגן חרם נגד אפל, משום שלא מחקה מסטרימר אפל TV ערוץ של ה-NRA. קריאת החרם - שבלשון המעטה, לא הצליח - יצאה ממכשיר אייפון וספק אם המארגן הבין את הסתירה הפנימית במעשיו. נסיונות דומים להחרים את אמזון, בשל אותה הסיבה, נכשלו פשוט משום שאמזון גדולה מדי: הליברלים שרצו להחרים אותה התקשו לוותר על הקניות ב-Whole Foods.

 

 

חבר, אתה מכור חבר, אתה מכור איור: יונתן פופר

 

 

מספר לא ידוע של גולשים מחקו את החשבונות שלהם בפייסבוק שלהם בעקבות השערוריה האחרונה, ומיהרו לחיקו של שירות אחר – אינסטגרם. דא עקא, אינסטגרם היא חטיבה של פייסבוק והצוקרברג הוא אותו הצוקרברג. 

 

אחרי שגוגל פיטרה את ג'יימס דיימור, ניסו שמרנים לארגן חרם על גוגל. אחת הקריאות המובילות לחרם הגיעה ממכשיר אנדרואיד. בברייטברט, האתר הניאו נאצי המוביל, מארגנים כנס על הצורך בהחרמת פייסבוק בשל מה שהם מכנים הפעולות שלה נגד המחנה השמרני. הכנס ישודר בשידור חי בערוץ של ברייטברט בפייסבוק.

 

ככה זה. התמנונים האלה פשוט גדולים מדי. ועד שנתקומם ונקשור להם את הזרועות, לא ישתנה דבר.

 

קצרצרים

 

1. בשבוע שעבר נודע שפייסבוק שמרה סרטונים שצילמו המשתמשים שלה גם אם לא פרסמו אותם והניחו שהם נמחקו. עתה טוענת הנהלת החברה שהסרטונים נשמרו בגלל באג, והפעם היא תמחק אותם. סביר להניח שהיא לא היתה מוצאת את ה"באג" אלמלא מיליוני משתמשים הורידו את המידע שלהם מפייסבוק בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה ומצאו שם הפתעות לא נעימות אחרות, כמו זו שבה פייסבוק שמרה מידע על שיחות הטלפון והודעות ה-SMS שלהם. נתראה שוב בסקנדל הבא, כנראה מחר.

 

אתם מחקתם? פייסבוק דווקא שמרה אתם מחקתם? פייסבוק דווקא שמרה

 

 

2. מידע רפואי שחולץ משעון אפל משמש כראיה מרכזית במשפט רצח. בספטמבר 2017 נרצחה מירנה נילסון, בת 57, באדלייד. גופתה נמצאה על ידי שכניה כשהיא כפותה ועליה סימני חבלה. כלתה, קרוליין נילסון, אמרה לחוקרים שקבוצה של גברים תקפה את ביתם, היכתה את מירנה וכפתה גם אותה. רק שהמידע שבשעון האפל של מירנה הפליל אותה: הוא הראה שההתקפה על מירנה ומותה התרחשו בחלון של שבע דקות. ההתקפה, שלוותה בהמון פעילות מעקב בריאות של השעון בשעה 18:38, לוותה בשבע דקות של חוסר פעילות, ככל הנראה בשל אובדן הכרה של המנוחה, ולאחר מכן הודיע השעון על הפסקת פעולת לבה. קרוליין טענה שהיא ומירנה התווכחו עם החוטפים במשך 20 דקות בזמן שהיו כפותות. העובדה שקרוליין שלחה מסרון לבעלה ב-19:02 וקנתה באיביי בשעה 19:13 סגרו את הגולל על גרסתה. כעת היא מואשמת ברצח.

  

3. עוד יום, עוד הונאת ICO: הרשות לניירות ערך בארה"ב הקפיאה הנפקת ICO של חברה בשם Centra Tech, והורתה על מעצרם והעמדתם לדין של המייסדים בשל הונאה. השניים נמצאים כעת במעצר וכתב אישום צפוי בקרוב. הרשות ציינה שהשניים התיימרו ליצור מוצר פיננסי שישרת גם את ויזה ומאסטרקרד, אבל שבדיקה העלתה שאין להם שום קשר לחברות האשראי. כמו כן שילמו השניים לאלוף האגרוף פלויד מייוות'ר כדי שיקדם את המוצר שלהם.

  

4. ממשל טראמפ מחריף את מלחמת הסחר עם סין וכבר הורה על איסור על רכישת מוצרי וואווי בארה"ב. מי שהולך להיפגע מההחלטה הזו, כרגיל, הם העניים האמריקאים. שורה של ספקיות רשת באזורים הכפריים של ארה"ב, בהם יש פער דיגיטלי נרחב, התכוונו לקנות ציוד של וואווי משום שהוא זול, טוב ונוח יותר מהאלטרנטיבות המקומיות. עכשיו הם ייתקעו עם הציוד ש-AT&T ודומותיה ימכרו להן, עם איכות השירות הידועה לשמצה שלהן. במקביל, מקדם הקונגרס חוק שיאסור על חברות שמשתמשות בציוד תקשורת סיני השתתפות בפרויקטים ממשלתיים להבאת פס רחב לאזורים הכפריים.

  

 

 

5. ענקית הסחר הסינית עליבאבא תובעת חברה מדובאי על פגיעה בסימן הרשום שלה, משום שהאחרונה – ה-ABBC Foundation – הוציאה מטבע קריפטו בשם עליבאבאקוין. לטענת עליבאבא, המטבע הזה פוגע בסימן הרשום שלה ובשמה הטוב. הנתבעים טרם מסרו כתב הגנה; במקומם הייתי מציין בפשטות שעלי באבא הוא דמות מיתולוגית שמקורה במפרץ הפרסי, מתוארת לעייפה בשורה של ספרים ערביים קלאסיים (לעתים תוך מאבק ב-40 שודדים) ויש לה קשר מוכח לאוצרות - ושאני מוכן לא לתבוע את עליבאבא על ניכוס תרבותי נפשע אם תסיר את התביעה המגוחכת שלה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x