חדשות טכנולוגיה

סן פרנסיסקו: אנשים תקפו פיזית מכוניות אוטונומיות

דו"ח של משרד התחבורה בקליפורניה קובע ששתיים מתוך שש התקריות בהן היו מעורבות מכוניות עצמונית נבעו מיוזמה של נהגים בקרבתן. הדו"ח מסיר במעט את אחריות היצרנים לתאונות הרכב האוטונומי, שמספרן עלול לצמוח עם האצת הניסויים בתחום

יואב סטולר 13:5711.03.18

מכוניות אוטונומיות היו מעורבות ב-6 תקריות בטיחות בארה"ב מתחילת השנה. לפי דו"ח חדש שהפיץ משרד התחבורה של קליפורניה - גוף ששואף לקדם את מיזמי הנהיגה העצמונית של חברות כוויימו, אובר ואחרות - שניים מהמקרים היו באשמת נהגים בשר ודם, שפשוט תקפו ביוזמתם את המכוניות.

 

 

הדו"ח, שפורסם אמש בלוס אנג'לס טיימס, מתאר מקרה בו עצרה מכונית אוטונומית במעבר חצייה, כשאחד מהולכי הרגל בקרבתה הכה את הרכב בפגוש ואף גרם לנזק לפנס שלו. זאת, בשעה שהמכונית ננהגה תחת פיקוח של נהג אנושי. מקרה שני, גם בו היתה מעורבת מכונית של ג'נרל מוטורס, כלל נהג מונית שיצא מרכבו והחל להכות בחלונה הקדמי של מכונית אוטונומית שעמדה מאחוריו בכביש.

 

מכוניות אוטונומיות של ג'נרל מוטורס מכוניות אוטונומיות של ג'נרל מוטורס צילומים: Jeffrey Sauger for General Motors

 

 

מיזמי נהיגה אוטונומית מעוררים חששות כבדים בקרב אנשים, מחשש להשפעה על משרותיהם בתחומי ההיסעים, התובלה, המשלוחים, לימודי הנהיגה, המוסכים ועוד. בנוסף, פורסמו הערכות לפיהן כניסת כלי רכב אוטונומיים לשימוש נרחב תלווה בצמיחה בתאונות הדרכים, לפחות עד שיתרגלו נהגים לנסיעה לצד כלים עצמוניים.

 

מסיבה זו, מתאמצות מפתחות הרכב האוטונומי לשפר את תדמית קטגוריית המוצר ופועלות ל"הכשרת הבבות"; וויימו השיקה קמפיין הסברה בשם Let's Talk Self-Driving שמציג את יתרונות הפיתוח שלה, וחברה למספר ארגונים חברתיים שפועלים נגד נהיגה בשכרות, בטיחות בדרכים וניידות לאנשים עם מוגבלויות. אינטל, לעומתה, גייסה את כוכב ה-NBA לברון ג'יימס לטובת מסע הפרסום שלה בתחום.

 

 

 

הדו"ח מסיר חלק מהאחריות לתאונות מיצרני הרכב האוטונומי, ומשרת כך גם אותם וגם את הרשויות בקליפורניה - אך יהיה על תעשיות הרכב והטכנולוגיה לבצע עוד שורה ארוכה של פעילויות הסברה כדי להוכיח לציבור שמכוניות ללא נהג אינן מסוכנות. בשנה שעברה תועדו 27 תקריות בטיחות בהן היו מעורבים כלי רכב אוטונומיים - והמספר עלול לעלות השנה עם האצת הניסויים בתחום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x