$
חדשות טכנולוגיה

עיריית חיפה תקים קרן שתשקיע בסטארט־אפים שיישארו בעיר

לכלכליסט נודע כי החברה הכלכלית לחיפה קיבלה 3 הצעות להקמת קרן בהיקף של 180-120 מיליון שקל, להשקעה בחברות בשלבים מוקדמים

מאיר אורבך 08:1828.02.18

עיריית חיפה יוזמת הקמת קרן הון סיכון שתפעל בעיר בהיקף של לפחות 100 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט". העירייה, באמצעות החברה הכלכלית שלה, הוציאה קול קורא להקמה של קרן הון סיכון אשר תשקיע בחברות סטארט־אפ הנמצאות בשלבים מוקדמים ואשר יקימו את בסיסן בחיפה.

 

בשלב ראשון, נודע ל"כלכליסט", קיבלה החברה הכלכלית שלוש הצעות שהיקפן נע בין 120 ל־180 מיליון שקל, והיא העבירה את ההצעות לבחינה של משרד עורכי דין.

החברה הכלכלית תהיה שותפה בקרן. על פי הערכות 10% מהיקף ההשקעה של הקרן יגיעו מתקציבה. אולם החברה הכלכלית או עיריית חיפה לא יקבלו חלק בחברות שבהן תשקיע הקרן.

 

בשיחה עם "כלכליסט" מסביר מנכ"ל עיריית חיפה גדי מרגלית שמטרת הקמת הקרן היא להביא חברות צעירות לחיפה אשר יישארו בה זמן ממושך. "לא נוכל למנוע בעדן להקים משרדים במקומות אחרים, אבל הדרישה שלנו מהחברות שבהן נשקיע תהיה להקים את מרכז הפעילות שלהן בחיפה. כיום יש בחיפה האקוסיסטם הכי טוב לחברות צעירות. יש לנו כאן את הטכניון, ריכוז חברות העוסקות במחקר ופיתוח במתמ עם כ־20 אלף עובדים בתעשיית ההייטק באזור שלנו. מה שחסר אצלנו הוא בעיקר חברות צעירות שיקימו את המרכז שלהן בחיפה", אומר מרגלית.

 

יונה יהב יונה יהב צילום: נמרוד גליקמן

 

הקרן החדשה, לכשתקום, אמורה להשקיע בעשרות חברות צעירות לאחר שלב הסיד, והיא חלק ממאמץ כולל לשינוי באופי החברות שמגיעות לחיפה. חלק גדול מהמאמץ מופנה לעיר התחתית. בארבע השנים הקרובות מתכוונת רשות החדשנות להשקיע 25 מיליון שקל בהקמת מתחם חדשנות בעיר חיפה. ההשקעות שיתפזרו על פני ארבע שנים ישמשו להגדלת מספר חברות הסטארט־אפ בעיר.

 

על פי דו"ח שיצא לרגל תוכנית ההשקעות של משרד הכלכלה ורשות החדשנות ב־2016, רק 4.5% מחברות הסטארט־אפ בישראל נמצאות בחיפה ורק 6.4% מהחברות הבוגרות.

 

מספר החברות הפועלות בעיר כיום על פי הדו"ח הוא 250. המטרה הראשונה של העירייה היא להגדיל ב־2018 בכ־20% את מספר החברות הפועלות בעיר, ובשנה שלאחר מכן להמשיך לגדול, כדי להגיע בשנת 2020 ל־400 חברות סטארט־אפ בעיר. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x