$
חדשות טכנולוגיה

בנק UBS: מוסדות פיננסיים חייבים להשקיע בבינה מלאכותית

דו"ח חדש של הבנק קובע שהתמקדות בטכנולוגיות בינה מלאכותית יכולה לשפר משמעותית ביצועי בנקים גדולים - ושהתעלמות מהטרנד הזה תפגע בהם משמעותית

קרן-אור גרינברג 18:0926.12.17

תעשיית הבנקאות העולמית תוכל לייעל משמעותית את פעילותה, אם תשכיל לאמץ כלי בינה מלאכותית - כך טוענים אנליסטים של UBS.

 

 

"תרחישים אופטימליים מראים שבינה מלאכותית תוביל לעלייה של 3.4% בהכנסות וחיסכון בעלויות של 3.9% במהלך שלוש השנים הקרובות", אמר לביזנס אינסיידר פיליפ פינץ, אסטרטג בכיר ב-UBS, וביסס את נתוניו על סקר שערכה החברה בקרב 86 מוסדות פיננסיים גדולים.

 

לפי דו"ח UBS, בנקים שיהיו זריזים באימוץ טכנולוגיות פינטק חדשניות יצמחו וישפרו הכנסות, בעוד בנקים איטיים שידבקו בתפיסות ושיטות מסורתיות נמצאים בסיכון לאובדן כוח התחרות שלהם, מיקומם בשוק ורווחיהם.

בוטים בשירות הבנקאות בוטים בשירות הבנקאות צילום: FUTURAMA Wikia

 

 

ההתקדמות בתחומים כמו למידת מכונה ועיבוד שפה טבעית רלוונטית במיוחד למוסדות פיננסיים, שיכולים להיעזר בכלים שכאלה לייעול קבלת החלטות בהשקעות ואף לשפר את שירות הלקוחות באמצעות בוטים. לפי UBS, המגזר הבנקאי השקיע 11 מיליארד דולר בתחום הבינה המלאכותית ב-2011, וההשקעה תצמח ל-47 מיליארד דולר עד 2020. הבנק עצמו פיתח כלי דיגיטלי לייעוץ אוטומטי להשקעה על בסיס ניתוח הנסיבות הפיננסיות של המשקיע, צ'טבוטים, כלי דיווח אוטומטיים ועוד.

 

הבינה המלאכותית עושה את דרכה גם ככלי עזר לברוקרים וסוחרים: הבנק ההולנדי ING השיק לאחרונה כלי בשם Katana המסייע לסוחרים להחליט איזה מחיר לצטט כאשר לקוח רוצה לקנות או למכור אג"ח. הסטארט-אפ הלונדוני AiX בנה כלי דומה - צ'טבוט שיחליף את הברוקרים אליהם מתקשרים הסוחרים כדי לקבל מחירים.

 

 

 

"יש עלות אם יש לך ברוקר שמשלמים לו היטב, ויושב בין שני סוחרים וזה בא לידי ביטוי בעלות ההשקעה של הבנקים", אמר סטיב קומפטון, שעזב את בנק ההשקעות Citi לטובת ייעוץ ל-AiX . להערכתו, הכלי יכול להפחית את דמי התיווך בשיעור של עד 50% או עד 95% לנכסים הנזילים ביותר. יש לכך גם יתרון רגולטורי. "צ'טבוט יתעד ויירשם את כל האינטראקציות עם הסוחר. ההיגיון הפנימי של מנוע AI נתון לביקורת מלאה, כלומר הרגולטור יכול לבדוק מדוע בוט ציטט מחיר מסוים באותו זמן. אתה לא רק מבין מה קרה, אתה מבין למה זה קרה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x