שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

הרגולטורים רעבים - וגוגל בתפריט

הקנסות שחטפה אלפבית פגעו רק במעט בשורה התחתונה שלה ברבעון האחרון - אך הרשויות באירופה מנהלות נגדה חקירות שיכולות להסתכם בקנסות של מיליארדי דולרים. רגולטורים אחרים צופים במתרחש - ועשויים להצטרף

עומר כביר 11:1827.07.17

דו"חות הרבעון השני של השנה שפרסמה השבוע אלפבית, חברת האם של גוגל, הציגו זינוק של 21% בשורת ההכנסות לעומת הרבעון המקביל לכדי 26.01 מיליארד דולר. אולם השורה התחתונה של החברה צנחה ב־28% לרווח נקי של 3.53 מיליארד דולר.

 

 

האשמה תלויה בקנס הענק בגובה 2.74 מיליארד דולר שהטילה על גוגל נציבות האיחוד האירופי, לאחר שקבעה כי ניצלה את מנוע החיפוש שלה לקדם את שירותיה על חשבון שירותי חברות מתחרות כמו ילפ. אלמלא הקנס, כפי שאלפבית טרחה להבליט בדו"חותיה, היא היתה רושמת עלייה של 28% ברווח הנקי.

 

 

 

חרף הפגיעה בשורה התחתונה לא צריך להתרגש יותר מדי מהשפעת הקנס על תוצאות גוגל. אמנם מדובר במכה לא קלה שצימקה את הרווחים, אבל לכאורה זהו אירוע חד פעמי, כזה שיחלוף עד דו"חות הרבעון הבא ויישכח לחלוטין בשנים הבאות. הקנס בפני עצמו הוא מטרד רגעי ואפיזודה חולפת שלא ירדוף את החברה לאורך זמן.

 

מה שבאמת צריך להטריד את משקיעי ובכירי אלפבית אינו הקנס עצמו אלא המגמה שהוא מייצג, שכן הוא לא בודד במערכה. כבר היום מתנהלות נגד גוגל שתי חקירות נוספות באיחוד האירופי העוסקות במערכת ההפעלה אנדרואיד ובפלטפורמת הפרסום של החברה. לפי דיווחים, החקירות צפויות להסתיים עד סוף השנה ועשויות להוביל לקנסות בסדר גודל דומה. וזה עוד לפני החקירות שמוביל האיחוד כנגד שיטות ניהול המס השנויות במחלוקת של חברות הטכנולוגיה בכללותן.

 

 

סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל צילום: בלומברג

 

 

עם האוכל כידוע בא התיאבון, ובמקרה זה עשוי להתעורר תיאבונן של רגולטורים במדינות אחרות מחוץ לאירופה. אלו יראו איך האיחוד חולב מיליארדים מגוגל ועשויים לשאול את עצמם מדוע לא להצטרף לחגיגה. אם הערעור של גוגל על הקנס הנוכחי ומאמציה למניעת קנסות בחקירות הנוספות יכשלו, בעוד שנה היא עלולה למצוא עצמה מסובכת בתיקים דומים באזורי פעילות אחרים.

 

 

 

סביר להניח שרוב החקירות לא יובילו לקנסות ענק, אך מספיקים אחד או שניים כדי לזעזע את החברה משמעותית, להסב לה הוצאות גבוהות ופגיעה תדמיתית חמורה. אם הסכר ייפרץ, גוגל תצטרך להשקיע מאמצים רבים העצירת הסחף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x