$
חדשות טכנולוגיה

הנהלת אובר בדרך לרעידת אדמה

החברה עוברת ניקוי אורוות, בניצוח הדירקטוריון שלה: בהמשך לדיווחים מאמש, נודע כי טרוויס קלאניק עשוי לעזוב את כס המנכ"ל לשלושה חודשים ומנהל הפעילות העסקית עשוי להודיע על פרישתו כבר היום. מה הביא את אובר למצב הזה?

עומר כביר וניצן סדן 14:3312.06.17
אובר צפויה להכריז מחר על מהלכים מקיפים בחברה, שיכללו פרישה של בכירים ובהם אולי גם המנכ"ל והמייסד, טראוויס קלאניק. זאת, אחרי שהדירקטוריון של מפתחת אפליקציית הזמנת הנסיעות אישר אתמול פה אחד את קבלת ההמלצות של הצוות המיוחד שבדק את תרבות ההטרדות המיניות בחברה.

הצוות, בראשות התובע הכללי של ארה"ב לשעבר אריק הולדר, ערך בשבועות האחרונים בדיקה מעמיקה, שכללה ראיונות נרחבים עם עובדים, בעקבות שורה של פרסומים על תרבות לא בריאה של סקסיזם והטרדות מיניות. חלק ניכר מהראיונות התמקד בפעילות של קלאניק, ובסוגיות כמו יחסי האנוש שלו, הניהול שלו והאם הגן על מקורבים בחברה מטענות אלו ואחרות.

 

אתמול, בתזמון יוצא דופן שכן יום א' הוא לא יום עבודה בארה"ב, נפגש דירקטוריון אובר כדי לדון בהמלצות שהגיש צוות הולדר. לפי דיווח של recode, נציג מטעם הדירקטוריון מסר שהוחלט לאמץ פה אחד את כל המלצות הדו"ח. בשלב זה לא פורסם טיבן של המלצות אלו, אך ההחלטות האופרטיביות של הדירקטוריון יוצגו מחר (ג') בצורה מסודרת לכלל עובדי החברה.

 

טרוויס קלאניק, מנכ"ל החברה טרוויס קלאניק, מנכ"ל החברה צילום: בלומברג

 

עם זאת, לדברי מקורות ההמלצות כוללות פרישה של בכירים רבים בחברה, ובראשם סגן הנשיא הבכיר לפיתוח עסקי, אמיל מייקל. לפי הוול סטריט ג'ורנל, ייתכן שמייקל יודיע על פרישתו כבר היום, עוד לפני הצגת ההמלצות. המלצות אחרות כוללות סדרה של פעולות שנועדו לתקן את מה שכונה בדו"ח "מקום העבודה העוין". בפגישה, שנמשכה כשבע שעות, דנו הדירקטורים גם באפשרות שקלאניק יצא לחופשה זמנית מתפקידו שלפי מקורות recode, תימשך שלושה חודשים.

 

משבר ניהולי חריף

 

מקורות המקורבים לאובר ונחשפו לחלקים מהדו"ח של הולדר מסרו ל-recode שהוא מציג כרונולוגיה של סטארט-אפ הצומח באגרסיביות, אשר לעיתים קרובות נכנס למסגרת עבודה כאוטית, ללא שום מנגנון שיגביל תחלואים כהטרדה מינית והתנהגות נקמנית כלפי העובדות המתלוננות.

 

החקירה הפנימית נפתחה לאחר שסוזן פולאר, עובדת יוצאת אובר, פרסמה פוסט שתיאר הטרדה שעברה בחברה ועל מדיניות הטיוח של ההנהלה. הניו יורק טיימס חקר את הדיווח ומצא עשרות עובדות נוספות באובר שעברו הטרדה מינית.

 

כדי להתמודד עם משבר היח"צ שיצר הפרסום, פתחה אובר קו חם לתלונות אליו הגיעו מאות דיווחים על אפליה, הטרדה מינית, בריונות במקום העבודה, התנקמות של מנהלים בעובדים שהתלוננו ואף חשש של עובדים לבטחונם הפיזי. לאור זאת, פוטרו 20 עובדים באובר - ועתה צפוי הדירקטוריון לבצע שינויים מהותיים נוספים, כדי לבנות סביבת עבודה שלא מסכנת את החברה.

 

לאובר תדמית בעייתית מאוד שנובעת מהסגנון הכוחני של הנהלתה, אשר יזמה והובילה התחמקות מרגולציה, התעלמות מחוקי תחבורה, זכויות עובדים, וקניין רוחני, לצד תמחור אגרסיבי (למשל, הקפצת מחירים בזמן מתקפת הטרור האחרונה בלונדון). ישנן כיום תביעות וחקירות פעילות נגד אובר במדינות רבות, ביניהן ישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x