$
חדשות טכנולוגיה

לראשונה בהיסטוריה: SpaceX שיגרה לחלל טיל משומש

החברה של אלון מאסק ביצעה את השיגור כחלק משאיפתה להוריד את העלויות של הטסת מטענים ובני אדם מחוץ לאטמוספירה

רפאל קאהאן 14:2331.03.17
SpaceX של אלון מאסק שיגרה אתמול (ה') לחלל בהצלחה טיל משומש - וזאת בפעם הראשונה בהיסטוריה. מאסק אמר שמדובר ב"אבן דרך בהיסטוריה של הטיסות לחלל". עוד הוסיף שהשימוש החוזר בטיל שכבר שוגר הופך את הטיסות לחלל לדומות הרבה יותר לטיסות באטמוספירה בכך ש"לא צריך לזרוק את כלי הטיס אחרי כל שימוש".

 

 

 

אחת מהשאיפות של החברה היא להוריד את העלויות של הטסת מטענים ובני אדם מחוץ לאטמוספירה. הרעיון של החברה הוא להנחית את הטיל בחזרה לאחר השיגור ולהשתמש בו שוב ושוב. עד כה לא הצליחו מהנדסי החברה להטיס מחדש רקטה משומשת - אך כעת מדובר בעובדה מוגמרת.
טיל של SpaceX טיל של SpaceX צילום: רויטרס

 

עד כה, החללית היחידה שנעשה בה שימוש מחדש הייתה מעבורת החלל האמריקאית, אך זו עדיין נזקקה לזוג רקטות ומיכל דלק אימתני שהתכלו לאחר השיגור. בנוסף, המעבורת, מפאת היותה מורכבת לתפעול, הייתה גם יקרה מאוד ומסוכנת - כפי שהוכיחו שתי התאונות שבהן נהרסו כלי הטיס תוך הריגת אנשי צוותן.

 

כל שיגור של רקטת SpaceX עולה כ-60 מיליון דולר זאת לעומת עלות שיגור של כ-450 מיליון עד 1.5 מיליארד דולר של מעבורת החלל למשל. טיל הפלקון של החברה הוא בגובה של בניין בן 14 קומות, והוא שוגר כ-13 פעמים בסך הכל, עם זאת לחברה היו גם מספר כשלונות, כולל האחרון, שבו נהרס לוויין התקשורת עמוס 6 הישראלי שהיה בבעלות חלקית של פייסבוק.

 

 

 

המתחרה העיקרית של החברה היא בלו אוריג'ין של ג'ף בזוס שגם היא כבר ביצעה מספר שיגורים של טיל רב פעמי. עם זאת, היא עדיין לא הצליחה לשגרו למסלולים ההיקפיים של SpaceX. הפרויקטים הבאים של החברה של בזוס כוללים משגר גדול יותר וכן חללית שתוכל לאכלס בני אדם.

 

גם ב-SpaceX מעוניינים להתחיל לשגר בני אדם לחלל והחברה אף הודיעה בחודש שעבר שהיא כבר קיבלה הזמנה של זוג התיירים הראשון לחלל. לא נמסר מה עלות כרטיס הטיסה - אך על פי דיווחים שונים היא מגיעה לכ-150 מיליון דולר לאדם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x