$
הייטק והון סיכון

ARTSaVIT גייסה 6.3 מיליון דולר מארקין ומרק

הסטארט-אפ נוסד באוניברסיטת חיפה יחד עם פרופ' שרית לריש שזיהתה ואפיינה את החלבון ARTS שיכול לשמש כחלבון מעכב סרטן. ARTSaVIT תעבור לפעול במסגרת החממה הביוטכנולוגית של Merck Ventures

מאיר אורבך 11:3304.01.17

חברת ARTSaVIT, שמפתחת טיפול בסרטן באמצעות הפעלת מנגנון ההרג התאי בגידולים סרטניים, גייסה 6.3 מיליון דולר, בהובלת הקרנות ארקין ביו ונצ'רס ופונטיפקס, ובהשתתפות Merck Ventures, Carmel Innovations וכרמל - אוניברסיטת חיפה.

 

ARTSaVIT נוסדה ע"י כרמל, החברה הכלכלית של אוניברסיטת חיפה ו-Carmel Innovations יחד עם פרופ' שרית לריש מאוניברסיטת חיפה, שזיהתה ואפיינה את החלבון ARTS. ARTS חיוני להפעלת מוות תאי מתוכנת הנקרא - אפופטוזיס. אפופטוזיס הוא תהליך הפועל כמו מערכת ההגנה שקיימת באופן טבעי בכל התאים בגוף. רוב סוגי הסרטן מאבדים את יכולתם להפעיל מערכת זו של מוות תאי וזוכים בכך ל"חיי נצח". אחד מן המנגנונים התאיים העיקריים שבאמצעותם תאים סרטניים "מתחמקים" מהפעלת מערכת האפופטוזיס הוא על ידי עלייה ברמתם של חלבונים מעכבי מוות תאי. ARTS פועל באופן ישיר לפירוקם של חלבונים מעכבים אלה, וכופה על התאים הסרטניים "להתאבד" ע"י הפעלת המוות האפופטוטי.

 

 

הממצאים אליהם הגיעו פרופ' לריש וצוות המעבדה שלה לגבי הפונקציות הייחודיות של ARTS כחלבון הגורם למוות תאי וכחלבון מעכב סרטן (Tumor Suppressor Protein) הובילו להקמת החברה. ARTSaVIT מפתחת מולקולות קטנות המחקות את חלבון ה-ARTS ומיועדות לגרום לתהליך של מוות תאי אפופטוטי באופן סלקטיבי בתאים הסרטניים.

 

ARTSaVIT פעלה עד היום במסגרת כרמל באוניברסיטת חיפה ותעבור לפעול במסגרת החממה הביוטכנולוגית של Merck Ventures, ביבנה.

 

החממה, שהושקה בשנת 2011 במטרה להשקיע ולקדם את החדשנות בתחום הביו-רפואי בישראל, מציעה הן מימון ראשוני (seed) והן גישה למתקני מעבדות ייעודיים במסגרת אינטר-לאב - מרכז המו"פ של עסקי הביו-רפואה של Merck בישראל.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x