$
בשולי הרשת

בשולי הרשת

הטאבלט הטוטליטרי הראשון: המכשיר הצפון קוריאני נחשף

מכשיר הטאבלט הרשמי שמיוצר בסין וזמין לתושבי צפון קוריאה התגלגל לראשונה לידיים מערביות. בין התכונות שלו: צפייה בשידורי תעמולה וצילומי מסך אוטומטיים של פעולות המשתמש

רפאל קאהאן 11:3902.01.17

פסטיבל ההאקרים Chaos Communication Congress שהתקיים בשבוע שעבר מהווה את אחד מאירועי הסייבר הפופולריים בשנים האחרונות. הפעם זכו המבקרים להתרשם ממוצר טכנולוגי נדיר: טאבלט רשמי מצפון קוריאה. המכשיר שמיוצר בסין על ידי חברת Hoozo נקרא Woolim. הוא מתבסס באופן לא מאוד מפתיע על אנדרואיד, אך הגרסה המותקנת עליו כנראה לא תמשוך רבים.

 

הטאבלט מעוצב כך שלא ניתן לצרוך בו מדיה שלא עברה את אישור השלטונות הצפון קוריאנים. הוא כולל רכיבי מעקב ובאופן כללי תפקידו הוא לשמש כצינור להעברת המסרים של הרפובליקה הדמוקרטית של צפון קוריאה. החוקרים שעבדו על המכשיר הסבירו למגזין המקוון Motherboard שמדובר במוצר "מוגבל למדי". הממשלה הצפון קוריאנית הסירה ממנו למשל רכיבים כגון יכולת להתחבר לאינטרנט אלחוטי ובלוטות'.

 

צפון קוריאה. הטאבלט לא מיועד לאזרחים מן השורה צפון קוריאה. הטאבלט לא מיועד לאזרחים מן השורה צילום: רויטרס

 

הטאבלט, שהוענק לחוקרים על ידי מלכ"ר דרום קוריאני הוא רק אחד ממספר דגמים שמופצים במדינה הסגורה בעולם. הדגם הספציפי הזה הוא מ-2015 והוא ככל הנראה החדש ביותר שניתן למצוא כיום. החוקרים שקיבלו אותו הם אלה שבדקו את גרסת הלינוקס של המדינה, ה-RedStar OS. הוראות ההפעלה של המכשיר מותקנות עליו בפורמט PDF.

 

בין הדברים שכן ניתן לבצע בעזרתו: צפייה בערוצי הטלוויזיה המקומיים; התחברות לרשת האינטרנט הצפון קוריאנית שמנותקת מהרשת העולמית; עיון בשלל טקסטים המיועדים לחזק את האמונה הקומוניסטית של האזרחים; לימוד שפות זרות כגון צרפתית, רוסית וסינית ואפילו משחק דמוי אנגרי בירדס שמיועד לילדים. בנוסף, מותקנת עליו גם אפליקציה ללימוד הקלדה.

 

אם המשתמשים מעוניינים להשתמש בו בצורות אחרות - חבל על הטרחה. המכשיר נעול לטעינה של קבצים או אפליקציות מסוימות בלבד. "לא ניתן אפילו להפעיל עליו קבצי HTML או טקסט", הסבירו החוקרים. הטאבלט כולל מנגנון הצפנה מובנה שבודק את התוכן או האפליקציה שמנסים להריץ. "כל מה שלא תואם את מפתח ההצפנה המובנה פשוט לא ניתן להפעלה. לאזרח צפון קוריאני אין כמעט שום סיכוי לעקוף את ההגנות", הוסיפו החוקרים. זאת ועוד, הטאבלט מייצר צילומי מסך כל אימת שהמשתמש מנסה להפעיל משהו עליו - סוג של אזהרה על כך שהממשלה יודעת בדיוק מי ומה מתבצע עליו. מיותר לציין שלא ניתן למחוק את התמונות בשום דרך.

 

לא ברור למי מיועד הטאבלט. היצרן הסיני מוכר אותו בכ-250 דולר לצרכן. מה שאומר שהוא מיועד ככל הנראה לאלה שהפרוטה מצויה בכיסם, זאת אומרת לא אזרחים ממעמד העובדים. הניחוש של החוקרים הוא שמדובר במכשיר שמיועד לבכירים במפלגה או למקורביהם. מה שהופך את הייעוד שלו כמכשיר תעמולה למעט מוגבל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x