$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

משרד האוצר יעביר עוד 90 מיליון שקל לתקציב 2016 של רשות החדשנות

מדובר בפיצוי על 80 מיליון השקלים שנגרעו מתקציב הרשות ב־2016 והועברו למשרד לפיתוח הנגב והגליל בשל הסכמים קואליציוניים

מאיר אורבך 06:4725.12.16
משרד האוצר הקצה עוד 90 מיליון שקל לתקציב הרשות לחדשנות טכנולוגית (לשעבר המדען הראשי), שיעמוד השנה על כ־1.53 מיליארד שקל. התוספת התקציבית היא פיצוי על 80 מיליון השקלים שנגרעו מתקציב הרשות ב־2016 והועברו למשרד לפיתוח הנגב והגליל בשל הסכמים קואליציוניים שנקבעו עם מעברו של השר אריה דרעי ממשרד הכלכלה למשרד זה.

 

בתחילת החודש חשף "כלכליסט" כי בשל הפגיעה בתקציב הרשות בשנה החולפת היא דחתה עשרות בקשות למענקים שהגישו חברות טכנולוגיה. מתן המענקים נעצר כבר בחודש אוגוסט, וזאת מסיבות נוספות להעברת הכספים למשרד לפיתוח הנגב והגליל. כך, בשנת 2016 קוצץ תקציב הרשות מ־1.67 מיליארד שקל ל־1.5 מיליארד שקל, וגם תוספת תקציבית של כ־250 מיליון שקל הופחתה ל־70 מילון שקל בלבד. עכשיו, בשל הפיצוי, ברשות צפויים לשוב ולחלק את המענקים לחברות ההייטק. ב־2017 התקציב צפוי לעמוד על יותר מ־1.6 מיליארד שקל.

 

ארז צור, יו"ר משותף באיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות IATI, אמר: "התוספת שאישר האוצר, שמתקנת באופן חלקי את הקיצוץ, מהותית ותאפשר לנו לפעול לקידום התעשייה".

 

אבי חסון אבי חסון צילום: אלכס קולומויסקי

רשות החדשנות, שהקמתה אושרה ב־2014, נועדה להחליף את פעילות המדען הראשי ולהעמיד כלים נרחבים יותר להשקעה בחברות טכנולוגיות ישראליות. מענקי הרשות הם כמעט הדרך היחידה של חברות הייטק ישראליות לקבל מימון שאינו תלוי במכירת אחוזים מהחברה. באמצעות המימון רבות מהחברות מצליחות להגיע לשלבים מתקדמים בהליכי הפיתוח ולגייס בשווי גבוה יותר. כספי הרשות ניתנים לחברות בשיטת המאצ'ינג, שבה החברות צריכות להעמיד שקל כנגד כל שקל שהרשות מעבירה להן. תקציב המדען הראשי נע סביב 1.5 מיליארד שקל כבר כמה שנים. הסכום נשחק משמעותית משנה לשנה בעקבות העלייה בעלויות הפיתוח, בשכר העובדים ועוד.

 

אבי חסון, המדען הראשי וי"ר רשות החדשנות, אמור לעזוב את תפקידו בסוף דצמבר, אך לפי הערכות שר האוצר והכלכלה משה כחלון בוחן את הארכת כהונתו. במשרד הכלכלה מחפשים מחליף וחסון צפוי להישאר בתפקידו עד שיימצא. נוסף על כך, בימים אלה מסיימת ועדה שהוקמה ברשות את הליך בחירת המנכ"ל, שישמש כסמכות הביצועית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x