$
הייטק והון סיכון

הניסוי הצליח: בדיקת הדם החדשנית של MeMed תצמצם את השימוש באנטיביוטיקה

החברה סיימה בהצלחה ניסוי קליני לבדיקת דם שדוגמת את מערכת החיסון של החולה ומזהה אם הגוף נלחם בזיהום חיידקי או ויראלי. תוצאות הניסוי הראו הפחתה של יותר מ-50% בטעויות בזיהוי

עומר כביר 18:3522.12.16

הישג משמעותית לחברת הביוטק הישראלית MeMed: ניסוי קליני בינלאומי לבדיקת דם חדשנית שפיתחה החברה, ושאמורה לצמצם שימוש מיותר באנטיביוטיקה, הסתיים בהצלחה גורפת. תוצאות הניסוי התפרסמו השבוע ב-Lancet Infectious Diseases, אחד מכתבי העת המדעיים היוקרתיים בעולם.

 

MeMed נוסדה ב-2009 על ידי ד"ר ערן אדן, בנו נשיא אינטל ישראל לשעבר מולי אדן, וד"ר כפיר עובד. הבדיקה שפיתחה החברה, שמכונה ImmunoXpert, מסוגלת לזהות בדיוק גבוה האם זיהום בדם הוא ממקור חיידקי או ממקור ויראלי, ומספקת לרופאים מידע חשוב על סוג הטיפול שיש לתת.

 

הניסוי נערך בקרב 577 ילדים בגילאי חודשיים עד 60 חודשים הניסוי נערך בקרב 577 ילדים בגילאי חודשיים עד 60 חודשים צילום: שלומי יוסף

 

"בניגוד למרבית הבדיקות המסורתיות המתמקדות בזיהוי הווירוס או החיידק שגורם למחלה, הבדיקה שלנו דוגמת את מערכת החיסון של החולה ומזהה סימנים המעידים האם הגוף נלחם בזיהום חיידקי או ויראלי", הסביר עובד בהודעה לעיתונות. "הגישה מבוססת מערכת החיסון מתגברת על מגבלות הטבועות בכלי אבחון מסורתיים רבים. הבדיקה החדשה מדויקת, מהירה, ומסוגלת לאבחן זיהומים שאינם נגישים בקלות לדגימה, כמו דלקת ריאות, מאחר ורכיבי מערכת החיסון נישאים בזרם הדם בכל הגוף".

 

לא מדובר בדבר של מה בכך. לדברי החברה, לעיתים קרובות קשה לזהות את סוג הזיהום, והדבר מוביל למתן אנטיביוטיקה גם במקרים שאין בכך תועלת. שימוש יתר באנטיביוטיקה תורם להתפשטות זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, תופעה שמדאיגה גורמים רפואיים רבים ושנמצאת על סף הפיכה למשבר גלובלי. מנגד, חוסר היכולת לזהות את סוג הזיהום מוביל לפעמים גם לשימוש בחסר של אנטיביוטיקה, מתוך זהירות יתר של הרופא המטפל. לפי הערכות, ב-20% עד 40% מכלל המקרים של הזיהומים החיידקיים המטופל מקבל אנטיביוטיקה בעיכוב או לא מקבל טיפול אנטיביוטי כלל, דבר העלול לחשוף אותו לסיכונים מוגברים ומגדיל את ההוצאות הרפואיות.

 

מימין: ערן אדן וכפיר עובד. הקימו את החברה ב-2009 מימין: ערן אדן וכפיר עובד. הקימו את החברה ב-2009 צילום: שלומי יוסף

 

עתה השלימה החברה צעד קריטי בדרך לכניסת הבדיקה שפתחה לשימוש רחב, עם הצלחתו של הניסוי, מחקר קליני בינלאומי כפול סמיות (Double-Blind), שבוצע על ידי חוקרים מהמרכז הרפואי האוניברסיטאי באוטרכט, הולנד. המחקר כלל 577 ילדים בגילאי חודשיים עד 60 חודשים, עם זיהומים בדרכי הנשימה התחתונות או חום ממקור לא ידוע. בדיקת ImmunoXpert הראתה רמות דיוק גבוהות בהבחנה בין זיהומים חיידקיים לוויראליים בשיעורים גבוהים בהרבה לעומת בדיקות המתבצעות כיום באופן שגרתי. בנוסף הראתה הבדיקה הפחתה של יותר מ-50% במספר המקרים בהם זיהום ויראלי אובחן בטעות כחיידקי.

 

"תוצאות המחקר עלו על הציפיות שלנו", אמר ראש צוות המחקר, פרופ' לואי בונט מהמחלקה לאימונולוגיה ומחלות זיהומיות בילדים במרכז הרפואי אוטרכט, בהודעה לעיתונות. "מצאנו באופן בלתי תלוי כי הבדיקה החדשה מדויקת ביותר בשימוש בילדים, הרבה מעבר לכל הכלים האבחוניים בהם אנו משתמשים כיום. לבדיקה יש פוטנציאל מהותי לסייע לנו להפחית את השימוש המיותר באנטיביוטיקה ולהלחם בהתפשטותם של חיידקים עמידים. למיטב ידיעתנו זהו המחקר הפרוספקטיבי הראשון של בדיקה המבחינה בין זיהומים חיידקיים לוויראלים המתבצע באופן כפול סמיות".

 

אדן הוסיף: "לקחנו סיכון שמעט חברות בתחום מעזות לקחת, ואפשרנו לחוקרים מובילים להעריך את המוצר באופן בלתי תלוי, במחקר כפול סמיות. זהו עוד ציון דרך משמעותי במסגרת המאמצים המתמשכים שלנו לייצר בסיס קליני ומדעי באיכות הגבוהה ביותר התומך במוצרי החברה".

 

MeMed השלימה עד היום ארבע סבבי גיוסים מקרנות בינלאומיות בולטות, ובראשן הורייזן ונצ'רס של לי קא שינג. בנוסף, החברה זכתה במענקים ופרסים מטעם האיחוד האירופי בסכום כולל של יותר מ-11 מיליון יורו, בהם גם 3 מיליון יורו שקיבלה כפרס כשזכתה בתואר חברת המדיקל המבטיחה באירופה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x